کد خبر : 96768
/ 07:17

استارتاپ‌ها حلال چالش‌های اجتماعی

نخستین رویداد ملی کارآفرینی اجتماعی در مشهد برگزار شد

استارتاپ‌ها حلال چالش‌های اجتماعی

شهرآرا آنلاین - علیرضا وفایی نیا| بحث استارتاپ و کارآفرینی که می‌شود معمولا ذهن‌ها بیشتر به سمت مسائل مالی و راه‌اندازی کسب و کارهای اقتصادی برای رسیدن به سود و درآمد می‌رود. اما در هفته‌ای که گذشت دانشگاه فردوسی مشهد میزبان نخستین رویداد ملی استارتاپی کارآفرینی اجتماعی کشور بود. در این استارتاپ ویکند سه روزه، کارآفرینان و ایده پردازانی شرکت داشتند که مهم‌ترین دغدغه‌شان رفع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه از طریق ایجاد استارتاپ بود. در این رویداد که در راستای طرح ملی کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و با همکاری وزارت علوم و وزارت کشور برگزار شد، ١۵ تیم از ١٣ استان کشور حضور داشتند و طی ٣ روز به رقابت با هم و همچنین گذراندن دوره‌های تخصصی در حوزه کارآفرینی پرداختند. هدف از برگزاری این استارتاپ ویکند استفاده از ظرفیت‌های کارآفرینی اجتماعی در دانشگاه‌های کشور و با محوریت انجمن‌های علمی، دانشجویی با هدف شناسایی افراد مستعد و خلاق برای کمک به کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و ایجاد روش‌های نوآورانه به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بود.

١۵ تیم حاضر در این رویداد در موضوع‌های کنترل و کاهش طلاق، اعتیاد، آسیب‌های روان‌شناختی، تکدی‌گری و حاشیه نشینی، کودکان کار، مفاسد اخلاقی و اجتماعی و آسیب‌های نوپدید حاصل از فضاهای مجازی به ارائه ایده‌های استارتاپی خود پرداختند. ایده‌هایی مبتنی بر کارآفرینی که بتوان با اجرا کردن آن‌ها زمینه کاهش در این آسیب‌های اجتماعی را هم فراهم آورد.

 

کارآفرینی اجتماعی چیست؟

به زبان ساده کارآفرین اجتماعی فردی است که یک مشکل اجتماعی را تشخیص می دهد و از مفاهیم کارآفرینی برای سازمان دهی، ایجاد و مدیریت سرمایه برای ایجاد تغییر مثبت اجتماعی استفاده می کند. در حالی که کارآفرینان تجاری معمولاً به بررسی بازدهی و سود بازگشتی می پردازند، کارآفرینان اجتماعی معمولاً گروه ها و سازمان های غیرانتفاعی ایجاد می کنند. کارآفرین اجتماعی به حل مشکلی می پردازد که واقعاً مشکل جامعه است و برای حل آن تقاضایی وجود دارد. کارآفرین اجتماعی محصولات متفاوتی را تولید می کند. این محصول می تواند خدمات اجتماعی باشد یا یک محصول تولیدی مثل سلول های خورشیدی برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر. اصطلاح کارآفرین اجتماعی بیشتر در دو دهه اخیر رواج یافته است اما مثال های کارآفرینی اجتماعی سابقه ای طولانی تر دارد. مثلا «فلورانس نایتینگل» مؤسس اولین مدرسه پرستاری و توسعه دهنده پرستاری امروزی را می توان از نمونه های موفق کارآفرینان اجتماعی در گذشته به حساب آورد.

 

حمایت شهرداری از ایده های اجتماعی

محمدرضا حیدری رئیس شورای شهر مشهد در مراسم اختتامیه این رویداد ضمن تشکر از برگزارکنندگان این استارت آپ ویکند، گفت: در حوزه اجتماعی ما با مشکلات مختلفی روبه رو هستیم، از طرفی خیرین زیادی هم در جامعه داریم. اما مشکل موجود ما نحوه ارتباط میان این سرمایه های اجتماعی و چالش های موجود است. امیدواریم که رویدادهایی از این دست بتواند با ایجاد ایده های خلاقانه این مشکل را برطرف کند.

حیدری به حمایت های مدیریت شهری از این ایده ها اشاره کرد و گفت: در شهرداری تلاش می کنیم تا از طرح های منتخب این رویداد که می تواند در حل معضلات جامعه اثرگذار باشد حمایت کنیم تا بتوانیم در فضای شهر مشهد آثار و نتایج مثبت آن را ببینیم.

 

نیاز به افزایش سرمایه اجتماعی

سعید صالح، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی، هم این رویداد را یکی از پروژه های تعریف شده در طرح ملی تقسیم کار اجتماعی برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی برشمرد و گفت: این برنامه یکی از معدود استارتاپ ویکندهایی است که با حمایت دولت و وزارت کشور در دانشگاه ها برگزار می شود. طرح ملی تقسیم کار اجتماعی از سال ٩۵ پس از بیش از ٨ سال تحقیقات و سنجش در کشور به اجرا درآمد که بر اساس بررسی های انجام شده در این طرح، کشور ما از نظر سرمایه های اجتماعی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و سرمایه اجتماعی در سال های اخیر کاهش پیدا کرده است. سرمایه اجتماعی در واقع مولد توسعه یک جامعه است و کاهش آن می تواند زنگ خطری در راه پیشرفت کشور محسوب شود.

 

یک نمونه موفق مشهدی

رویداد استارتاپی کارآفرینی اجتماعی در نخستین روز برگزاری خود یک میهمان ویژه داشت. علیرضا نبی، کارآفرین نمونه مشهدی که از سال ٨٢ نگاهی اجتماعی به حوزه کارآفرینی داشته است و درراستای حل مشکل اشتغال زنان سرپرست خانوار و همچنین افراد دارای سوء پیشینه حرکت کرده است بر خلاف غریب به اتفاق کارخانه ها که یکی از شرط های استخدامشان را نداشتن سوءپیشینه قرار داده اند، یکی از مهم ترین شرط های استخدام در کارخانه این کارآفرین اجتماعی، داشتن سوءپیشینه است. نبی با این حرکت تلاش داشته است که بخشی از مشکلات موجود این بخش آسیب پذیر از جامعه را برطرف کرده و با دادن فرصت دوباره اشتغال، مانع از انحراف دوباره آن ها و آسیب های اجتماعی ناشی از آن شود. نبی در حاشیه این رویداد با اشاره به تعریف کارآفرینی اجتماعی گفت: من یک کارآفرین اجتماعی هستم و ١۶ سال است که با کسانی کار می کنم که به جز خدا هیچ کس را ندارند. در این نوع کارآفرینی اهداف اقتصادی در اولویت قرار ندارند، اما تجربه ١۶ ساله من نشان دهنده این موضوع است که در این حوزه می توان علاوه بر کمک به بهبود شاخصه های مختلف اجتماعی، از سود مالی خوبی هم بهره برد.

 

رقابت داغ ایده ها

در این رویداد ١۵ ایده استارتاپی موفق به ورود به مرحله نهایی رقابت شدند. ایده هایی که هرکدام به یکی از چالش های اجتماعی موجود در جامعه پرداختند و برنامه هایی برای بهبود آن ها داشتند.

ستاره من: وب سایتی برای تأمین مالی و جمع آوری کمک ها برای حمایت از کودکان کار

ساقدوش: استارتاپی در حوزه ازدواج، شامل خدمات همسان گزینی، آموزشی، تسهیل گری، مشاوره ای و شبکه خیران ازدواج

کاربانو : برنامه ای برای سامان دهی کسب و کار زنان سرپرست خانوار و برقراری ارتباط میان آن ها و سرمایه گذاران و بازار فروش

راه پیدا: استارتاپ مشاوره محور برای حل چالش های موجود در ازدواج و مشکلات زوج ها

ناوک:ایجاد حمایت های مالی و مشاوره ای و دوره های آموزشی برای کارآفرینی و توسعه اشتغال

با هم:استفاده از فناوری در راستای ایجاد فضایی برای زوجین که بتوانند به مشکلات و چالش های رابطه خود پی ببرند و در حل آن ها تلاش کنند.

مهرآفرینان سرزمین سکوت: توانمند سازی معلولان، سامانه یکپارچه برای ارتباط آن ها با سرویس ها و خدمات شهری

نیولایف:نرم افزار مشاوره برای افراد نیازمند مثلا افراد افسرده و ارتباط برقرار کردن بین آن ها با مشاوران متخصص

آی جاب:نرم افزاری در راستای کاریابی برای افراد دارای سوءپیشینه و همچنین فرهنگ سازی در بین مردم درباره افراد دارای سوءپیشینه

قدرت زمان:آسیب های نوپدید، طراحی یک بازی برای آموزش سواد رسانه ای به نوجوانان

قاصدک:حمایت از شکوفایی استعدادهای کودکان محروم و کم برخوردار با ایجاد امکانات رایگان آموزشی برای آن ها

لذت زندگی : توانمندسازی و برگزاری دوره های مختلف برای سالمندان. اردوهای یک روزه مخصوص سالمندان برای افزایش سلامت روان آن ها

نیکارو:آموزش به کودکان کار و حمایت هایی به منظور آموزش و دادن مشاوره به آن ها 

ونداد: آموزش مهارت های زندگی اجتماعی برای نوجوانان با طراحی یک بازی تعاملی

مامان مهد: ایجاد کانون هایی برای نگهداری کوتاه مدت کودکان، و کمک به مادران برای رسیدگی به فعالیت های اجتماعی و شغلی

در پایان این رقابت سه روزه، تیم استارتاپی مهرآفرینان سرزمین سکوت موفق به کسب رتبه نخست و جایزه ٧ میلیون تومانی این رویداد شد. تیم مامان مهدهم رتبه دوم و جایزه ۵ میلیون تومانی را به خود اختصاص داد. رتبه سوم و جایزه ٣ میلیون تومانی هم به تیم زمان تعلق گرفت.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی