کد خبر : 96777
/ 12:16
یک دندان‌پزشک:

تبلیغ مواد مضر برای دندان باید کاهش یابد

مسئول فنی دندان‌پزشکی درمانگاه‌های شهرداری مشهد واقع در خیابان پاستور به مناسبت هفته دندان‌پزشکی بر اهمیت بهداشت دهان و دندان و نقش رسانه در آموزش تأکید کرد.

تبلیغ مواد مضر برای دندان باید کاهش یابد

شهرآرا آنلاین - زمانی- به گزارش شهرآرامحله، دکتر حسن سهیلی با اعلام این مطلب اظهار کرد: بهداشت دهان و دندان، رسیدگی به دندان در تمام ابعاد و همچنین مخاط و بافت دهانی است و این امر تا این اندازه اهمیت دارد که تمام افراد جامعه باید به آن توجه داشته باشند و موارد لازم را رعایت کنند.

وی افزود: توجه به این موضوع از قبل تولد اهمیت می‌یابد. براین اساس مادر باید در زمان بارداری و حتی قبل از آن زیرنظر پزشک باشد و در صورت وجود پوسیدگی دندان درراستای رفع آن برآید. ضمن اینکه از ممنوعیت‌های دارویی و اصول لازم نیز باید آگاه شود. ارتباط با یک دندان‌پزشک پس از آنکه فرزند هم به دنیا آمد باید برقرار باشد تا مادر بداند برای دندان درآوردن فرزند خود به چه مواردی توجه داشته باشد که کودک اذیت نشود.

این دندان‌پزشک ادامه داد: اهمیت دندان‌های شیری در اطفال از اهمیت دندان‌های دائمی کمتر نیست زیرا دندان‌های شیری بر جویدن کودک و همچنین دندان‌های دائمی او تأثیرگذار است. بسیاری از دندان‌های دائمی که رویش پیدا نمی‌کنند به‌دلیل کشیده‌شدن زودتر از موعد دندان‌های شیری است. برای مثال دندانی که باید در 12سالگی کشیده شود به دلیل پوسیدگی و درد در 8سالگی کشیده می‌شود و دندان دائمی زیر آن به‌دلیل استخوانی‌شدن آن ناحیه به شکل نادرستی درمی‌آید.

دکتر سهیلی درباره تأثیر میکروارگانیسم‌ها بر روی دندان‌ گفت: میکروب‌ها بر روی دندان به طور مستقیم عمل نمی‌کنند بلکه بعد از مصرف شیرینی‌جات و کربوهیدرات‌ها بذاق دهان را اسیدی می‌کنند. در واقع برگرداندن بذاق از حالت بازی به حالت اسیدی باعث پوسیدگی دندان می‌شود. بنابراین فردی که شیرینی مصرف می‌کند حداکثر نیم‌ساعت فرصت دارد که مسواک بزند زیرا پس از گذشت این زمان حالت اسیدی دهان به اوج خود خواهد رسید.

وی افزود: استفاده از مسواک و نخ دندان باید پس از مصرف شیرینی‌جات و هر وعده‌غذایی به طور هم‌زمان انجام شود. مسواک و نخ دندان مکمل یکدیگر هستند و از آنجایی که مسواک در خیلی از زوایای دندان وارد نمی‌شود، استفاده از نخ دندان ضروری است.

 

توجه به دندان و لثه

این دندان‌پزشک، صحیح مسواک‌زدن را حائز اهمیت دانست و گفت: در روش صحیح مسواک زدن، حرکت رفت و برگشت و چرخشی مناسب نیست. حرکت مسواک باید با زاویه 45درجه روی لثه و دندان انجام شود و برای حرکت باید به صورت ماساژی نرم در دندان‌های پایین به طرف بالا و در دندان‌های بالا به طرف پایین باشد.

وی ادامه داد: در این روش هر نیم فک را به 3قسمت تقسیم می‌کنیم و قسمت‌های داخلی و بیرونی را مسواک می‌زنیم. در کنار توجه به دندان به مخاط اطراف دندان و استخوان‌های حمایت‌کننده دندان نیز باید توجه کرد که اهمیتش کمتر از دندان نیست و بر این اساس رسیدگی به لثه‌ها هم باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر سهیلی افزود: پس از مسواک‌زدن بهتر است لثه را با انگشت ماساژ داد. ضمن اینکه باید سطح زبان را نیز با مسواک تمیز کرد. در کنار مسواک‌زدن بهتر است از آب‌نمک و دهان‌شویه هم استفاده کرد. در انتخاب مسواک باید توجه داشت که حتما نرم باشد و خمیردندان برای بزرگسالان هم حاوی فلوراید باشد ولی برای کودکان بدون فلوراید باشد تا آن را نبلعند. همچنین لازم است برای معاینه هر 6ماه یک‌بار یا سالی یک‌بار به پزشک مراجعه شود.

وی با اشاره به توجه به دندان‌های کودکان اظهار کرد: افراد حتی والدین نباید نوزادی را که تازه متولد شده است ببوسند زیرا با این کار میکروب‌هایی را که داخل دهانشان است به او منتقل می‌کنند. سنین 6 تا 12سالگی نیز دوره‌ای است که هم دندان‌های شیری و هم دندان‌های دائمی وجود دارند. بنابراین کودک باید تحت نظر دندان‌پزشک باشد و فلورایدتراپی نیز برای او انجام شود. فیشورسیلانت نیز یک روش پیشگیری و مناسب است. در این روش درزهای دندان به وسیله مواد هم‌رنگ دندان پر می‌شود تا از پوسیدگی دندان پیشگیری شود.

سهیلی افزود: والدین باید با رعایت نکات بهداشتی این آموزه‌ها را به فرزندان خود آموزش دهند و کودکان باید آگاه شوند که این کار حتمی و لازم است. انتقال این مسائل هم به لحاظ بهداشتی و هم روانی تأثیرگذار است و فردی که دندان سالمی دارد جویدن بهتری نیز خواهد داشت. علاوه‌براین وقتی فرد به بهداشت دهان و دندان خود توجه داشته باشد از اعتماد به نفس زیادی نیز در ارتباط با افراد برخوردار خواهد بود. زیرا فردی که دندان خرابی دارد وجهه‌ اجتماعی خوبی نخواهد داشت و بر روح و روان او نیز تأثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: آموزش‌ها باید همگانی و عمومی شود و رسانه‌ها نیز می‌توانند در این امر نقش مؤثری داشته باشند تا فقط به بحث درمان و کار ترمیم و اجرایی پرداخته نشود بلکه آموزش هم ارائه و به سطح آگاهی افراد افزوده شود. دندان‌پزشکان برای رسیدن به جامعه‌ای بدون هرگونه پوسیدگی دندان علاقه‌مند به آموزش هستند تا از این طریق فرهنگ‌سازی شود و مردم به سطحی برسند که به درمان‌های تخصصی آنچنانی نیاز نداشته باشند.

این دندان‌پزشک با اشاره به نقش رسانه در آموزش گفت: استفاده از تنقلات روی پوسیدگی دندان تأثیر می‌گذارد. بنابراین باید در برنامه‌های رسانه‌ای به تبلیغ مواد مضر کمتر پرداخته شود و از افراد متخصص در آموزش استفاده کرد. در مدارس به این موضوع توجه شده است اما آن‌طور که باید نیست. در نتیجه باید بیشتر به آن توجه شود و طوری فرهنگ‌سازی شود که خانواده‌ها خودشان به رعایت این اصول رغبت داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضر هزینه‌های مواد مصرفی در دندان‌پزشکی خیلی گران است و تعرفه‌های درمانی نیز در حدی است که افراد آن‌طور که باید به این موضوع توجه ندارند و درمان خود را جدی نمی‌گیرند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی