کد خبر : 96819
/ 07:28
نگاهی به همه خارجی‌های فوتبال مشهد به بهانه حضور 10 دقیقه‌ای مهاجم 30 هزاردلاری شهر خودرو در بازی این هفته

چوچو و دوستان

پسر‌بچه بیست‌وچهارساله نیکاراگوئه‌ای در حالی به سمت میانه میدان می‌دود تا با اجازه داور وسط وارد زمین شود‌ که صدای تشویق هواداران نشان می‌دهد به‌شدت خواستار تماشای نمایش خرید جدیدشان هستند...

چوچو و دوستان

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان - دقیقه 79 کارلوس آلبرتو از سوی نیمکت فراخوانده می‌شود. پسر‌بچه بیست‌وچهارساله نیکاراگوئه‌ای در حالی به سمت میانه میدان می‌دود تا با اجازه داور وسط وارد زمین شود‌ که صدای تشویق هواداران نشان می‌دهد به‌شدت خواستار تماشای نمایش خرید جدیدشان هستند. حرکات ریز پای چوچو وقتی کنار داور چهارم ایستاده است تا وارد زمین شود، نشان از یک بازیکن ریزنقش تند و تیز دارد. با وجود این، تا دقیقه 83 باید کنار زمین بایستد. ‌دقیقه 84 بالاخره توپ به اوت می‌رود تا چوچو در میان تشویق هواداران به جای سعید صادقی وارد زمین شود. هنوز یک دقیقه از ورود چوچو به بازی نگذشته است که با یک فرار سریع در عمق دفاع نفتی‌ها خودش را در موقعیتی طلایی قرار می‌دهد اما مهدیخانی جوان توپ را به چوچو پاس نمی‌دهد و آن‌قدر با توپ حرکت می‌کند که دست آخر مدافعان مسجدسلیمانی توپ را از او می‌گیرند. دقیقه 85 اولین لمس توپ چوچو در بازی ‌روی یک ضربه کرنر به دست می‌آید. توپ برای پدیده‌ای‌های شهرخودرو به کرنر می‌رود و این کارلوس است که به سمت نقطه کرنر می‌رود و توپ را ارسال می‌کند. ارسال چاواریا چندان چنگی به دل نمی‌زند. دقیقه 87 چوچو به سمت مدافع مسجدسلیمانی یورش می‌برد تا توپ را بگیرد اما با خطا این کار را انجام می‌دهد تا داور سوت بزند. دقیقه 89 توپ به او می‌رسد اما خیلی سریع و در همان لحظه که آن را لمس می‌کند، هافبک‌های حریف توپ را از چنگش در‌می‌آورند. دقیقه 91 کارلوس در میانه میدان توپ را برمی‌دارد و حرکتِ در عرضِ خوبی را انجام می‌دهد، حرکتی که البته بعد از جا گذاشتن یکی دو بازیکن، با لو دادن توپ همراه می‌شود تا تلاشش نافرجام بماند. دقیقه 93 آقاجان‌پور توپ را از فاصله دو‌متری به چوچو پاس می‌دهد و کارلوس بعد از مهار توپ، یک پاس بغل پای ساده به بازیکن بغل دستی می‌دهد، آخرین پاس این دیدار که با سوت پایان رضا کرمانشاهی، قاضی میدان، همراه می‌شود. این تمام آن‌ چیزی بود که از نمایش خرید جدید خارجی پدیده در نخستین حضورش در میدان پیشکش دیدگان هواداران پدیده شهرخودرو شد. این نمایش ‌بهانه‌ای شد ‌که باری دیگر پرونده تمام خارجی‌هایی را که به فوتبال مشهد آمده‌اند باز کنیم، خارجی‌هایی که عمدتا با دست توانای دلالان به فوتبال این شهر آمدند، مدتی ماندند و بعد یا در سکوت خبری ‌یا با هیاهوی دردسر مشهد را به مقصد ماجراجویی دیگرشان ترک کردند، خارجی‌هایی که بعضی‌هایشان آن‌قدر گمنام و بی‌تیم بودند که کسی نمی‌تواند ادعا کند فرایند جذبشان بر اساس یک نظام اصولی انتخاب بازیکن صورت گرفته و پای هیچ دلالی در میان نبوده است.

 

30 هزار دلار معطل زمان!

نمایش ده‌دقیقه‌ای خرید خارجی جدید پدیده شهرخودرو نه آن‌قدر ضعیف بود که مورد انتقاد باشد و نه آن‌قدر درخشان که درخور تمجید. اصلا نمی‌توان حضور ده‌دقیقه‌ای بازیکن خارجی را که تازه به یک کشور جدید سفر کرده و هنوز یکی دو جلسه تمرینی بیشتر کنار تیمش نبوده است ارزیابی کرد اما آنچه مهم است توجه به این نکته است که چوچو برای 6 بازی به اضافه یک فصل جذب پدیده شهرخودرو شده و ‌شنیده‌ها حاکی از آن است که ستاره نیکاراگوئه‌ای بابت 6 هفته پایانی لیگ جاری 30 هزار دلار دستمزد دریافت کرده است، 30 هزار دلاری که با احتساب دلار 12 هزار تومان چیزی بالغ بر 360 میلیون تومان می‌شود، رقمی که اگرچه از حیث دلاری خیلی بالا نیست، برای پول ما رقم کمی نیست: هر بازی 60 میلیون تومان! 10 دقیقه ابتدایی حضور چاواریا برای پدیده 60 میلیون تومان رقم خورد، 10 دقیقه‌ای که اگر یک بازیکن درجه‌3 فوتبال کشورمان هم بود، باز هیچ فرقی نمی‌کرد. با این همه، چاواریا اگر در 5 بازی باقی‌مانده بالاخره بتواند خودش را با فرهنگ و محیط فوتبال ایران وفق دهد، شاید به رقمی که برای جذبش پرداخت شده است بیرزد.

 

خارجی‌های پردردسر پدیده

پدیده شهرخودرو آن زمان که پسوند «شهرخودرو» به خود نگرفته بود، خارجی‌های پر سر و صدایی در ترکیب خود دیده بود. از زوران کنزوویچ که عامل کسر 6 امتیاز از پدیده رضا مهاجری بود بگیرید تا سوبایی که با موهای جالبش در دل هواداران پدیده جا باز کرده بود. خارجی‌های پدیده اگرچه در زمان حضورشان در پدیده چندان بد عمل نکردند و ایگور پراهیچ، میلان یووانویچ و وارزادات هاوریان در خط دفاعی، زوران کنزویچ و دیارا سوبا در خط هافبک و بهادر نسیم‌اف در خط حمله بازی‌های خوبی برای تیم انجام دادند اما هر کدامشان با حاشیه‌هایی که برای تیم به وجود آوردند به عملکردشان نمی‌ارزیدند. همه آن‌ها به‌اتفاق بعد از جدایی برای دریافت مطالباتشان از پدیده شکایت کردند و هرکدام به نوعی برای این تیم دردسرساز شدند. حتی گفته می‌شد میلان یووانویچ بعد از نیم‌فصل اول حضورش در پدیده، وقتی اوضاع باشگاه را در زمان بحران گرفتن مالکیت مجموعه پدیده مادر‌ آشفته می‌دید، با دریافت کارت زردهای تعمدی مدام شرایط سفر به کشورش را فراهم می‌آورد و به نوعی کم‌کاری می‌کرد.

134130.jpg

خداداد، خارجی‌شناس فوتبال مشهد

خداداد عزیزی یکی از کسانی بود که فوتبالیست‌های خارجی زیادی را به مشهد آورد. اشپیتیم آرفی، عرفان اولرم، آتسو و پتروویچ سرشناس‌ترین چهره‌هایی هستند که خداداد عزیزی آن‌ها را به مشهد آورد، بازیکنانی که هر‌کدام در اولین دوره حضورشان در مشهد درخشیدند و در ادامه مسیر بعد از آنکه جذب تیم‌های بزرگ پایتخت شدند در بازگشت به مشهد دیگر هرگز آن نمایش قبلی را نداشتند. آرفی در پیام و اولرم در ابومسلم در زمره بهترین گل‌زنان لیگ برتر فوتبال ایران شدند اما درخشش آن‌ها فقط یک فصل بود. بعد از آن، راه این 2 مهاجم سیاه و سفید کاملا جدا شد اما در بازگشت دوباره به فوتبال مشهد نه اشپیتیم آرفی سابق بود و نه اولرم ‌عرفان همیشگی! جالب این است که هر‌دو در سالی که اومسلم با سر‌مربیگری خداداد ‌برای صعود به لیگ برتر بسته شده بود خط حمله مشکی پوشان را تشکیل دادند اما حاصل این زوج رؤیایی و در آن زمان گران‌قیمت زدن گل‌هایی کمتر از انگشتان یک دست بود! آتسو، اولرم و پتروویچ هم هر‌کدام به نوعی بعد از نمایش دلپذیر ابتدایی‌شان در فوتبال مشهد، در فوتبال ایران محو شدند و نشانی از آن‌ها باقی نماند.

 

مورد عجیب آقای ‌ژان‌

در میان همه خارجی‌هایی که به فوتبال مشهد آمدند یک مورد همیشه در ذهن اهالی فوتبال باقی می‌ماند، بازیکنی که نه به خاطر عملکرد فنی بلکه به دلیل رفتارهای عجیبش تا مدت‌ها فوتبال خراسان را سوژه خنده و حیرت همه ایران کرده بود، ژان نگودی مهاجم آفریقایی که هم در ابومسلم و هم در پیام بی‌تردید عجیب‌ترین خارجی‌های فوتبال خراسان بود که معلوم نشد دست‌پخت کدام دلال بود، تنومند سیه‌چرده‌ای که اولین‌بار با ماجرای حرکت عجیبش پشت نیمکت ابومسلم ‌سر زبان‌ها افتاد و بعدها با مشت‌زنی در یزدی‌ زمانی که پیراهن پیام در لیگ دسته یک را پوشیده بود خبرساز شد. این بازیکن آفریقایی بعدها و زمانی که محروم بود، با ماجرای ماندن پر‌حاشیه‌ای که در مشهد داشت نشان داد ژن ژان بیشتر با حاشیه آمیخته است تا فوتبال.

 

بودند ولی نبودند!

گابریل شاشات، مائیس آزیزیان، گوران یرکوویچ، آلاگی سوسه، جلسون، ساباندزه، ایگوسبی، تشییرا، عدنان، یوری چولاک، ماکسیمو و ... همه و همه خارجی‌هایی هستند که در پیام، ابومسلم، سیاه‌جامگان و پدیده، تیم‌های فوتبال مشهد در سطح اول فوتبال کشور، بازی کرده‌اند، بازیکنانی که بعضا نام بعضی‌هایشان هم در ذهنمان نخواهد ماند زیرا آمدند، نبودند و رفتند! آفریقایی‌ها، آمریکایی‌ها و اروپایی‌هایی که هیچ‌کدامشان آن‌قدرها که سرشان هزینه شد برای فوتبال مشهد مؤثر نبودند و اگر بودند، دردسرهای بعد از جدایی‌شان به درخشش مقطعی‌شان نمی‌ارزید.

 

داستان مستر پیکاک 

در شرایطی که سال‌های اضمحلال ابومسلم و پیام بهار حضور بازیکنان خارجی بی‌نام‌و‌نشان در مشهد بود، جالب است بدانید که اولین بازیکن خارجی تاریخ فوتبال مشهد دست‌کم یک دهه پیش از آن به مشهد آمده بود. پیام مشهد در سال‌های 68 و 69 زمانی که با نام پیام گچ در لیگ دسته یک (برتر) کشور حضور داشت، 2 بازیکن خارجی اسکاتلندی داشت: ژان پیکاک و استیو مونی که برای یک فصل در میانه زمین به عنوان هافبک هجومی و هافبک دفاعی بازی کردند، بازیکنانی که آن زمان از سوی مدیر عامل وقت پیام که همسری انگلیسی داشت از مشهد سر در آوردند و خیلی زود هم محو شدند! جالب اینکه پیکاک که بازیکن سن و سال دار هم بود در یک مسابقه گلی زیبا هم برای پیام زد اما بعد از آن، فروغی نداشت و بعد از چند بازی به همراه هم‌وطنش همان‌طوری که ناگهان آمد‌، ناگهان هم رفت.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی