کد خبر : 96824
/ 07:37

ثبت ملی «کمرمقبولا» رسمی شد

با ابلاغیه جدید ، احداث پروژه ژئوتوریسم و برداشت معدنی محدود از این محدوده بلامانع است

ثبت ملی «کمرمقبولا» رسمی شد

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان -  کمرمقبولا منطقه ای است که در قلب ارتفاعات جنوبی مشهد جا خوش کرده و بر دل سنگ های آن تصاویری با قدمتی مربوط به هزاره های دوم و سوم پیش از میلاد تا دوران اسلامی نقش بسته است. ارزش این سنگ نگاره ها و بی مهری های پی در پی به این گنجینه تاریخی موجب شد شهرآرا به انتشار چندین گزارش در این خصوص اقدام کند. اکنون پس از گذشت بیش از ٢ ماه از آخرین گزارشمان در تاریخ بیست‌و‌هشتم بهمن ماه سال قبل درباره این دفینه معدنی ارزشمند، بالاخره ١٨ فروردین امسال لوح ثبتی کمرمقبولا به استاندار خراسان رضوی ابلاغ شد. با ابلاغ ثبت ملی این محدوده، گویا قرار است ژئوپارکی طبیعی در کنار فعالیت های معدنی در این منطقه احداث شود با این قید که برداشت از معادن کمرمقبولا باید محدود و به صورت زیرزمینی صورت گیرد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ثبت ٢ مورد از آثار استان شامل «نقوش صخره ای دیزدر» به شماره ثبت ٣٢٠١۴ و اثر موسوم به «نقوش صخره ای و معادن تاریخی کمرمقبولا» به شماره ثبت ٣٢٠١٢ از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به استاندار خراسان رضوی ابلاغ شد.

ابوالفضل مکرمی فر در گفت‌وگو با ایرنا تأکید کرده است بر اساس ابلاغیه معاون رئیس جمهوری، اثر یاد شده تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که به تخریب یا تغییر هویت آن منجر شود برابر مواد ۵۵٨ تا ۵۶٩ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده، جرم محسوب می شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در توضیحات بیشتر در خصوص آثار فرهنگی و تاریخی کمرمقبولا گفت که تحقیق در خصوص سنگ نگاره های تبادکان و بینالود از سال ٧۵ آغاز و پیرو آن این آثار در همان زمان ثبت شد. اما طبق اعلام مرجان اکبری موضوع سنگ نگاره های کمرمقبولا و دیزدر از سال ٩۵ مطرح شد و با انجام مطالعات و دریافت تأییدیه ها، بالاخره این محدوده ها ١۶ اسفند ٩۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در این شرایط، پیرو ثبت ملی کمرمقبولا، بنا شد در سال ٩٧ اطلاعات تکمیلی به پرونده کمرمقبولا اضافه و امکان ابلاغ ثبت ملی آن فراهم آید. بر این اساس هم موارد تکمیلی طی ٣ تا ۴ ماه نخست سال گذشته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال شد و مورد بررسی قرار گرفت. سرانجام لوح ثبتی و نامه ابلاغ حکم آن هم در روزهای ابتدایی سال ٩٨ ارسال شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در ادامه از پروژه پارک ژئوتوریسم برای منطقه کمرمقبولا خبر داد و گفت این نوع پارک حضور انسان را مجاز می داند اما به شرط احترام به طبیعت و در نظر گرفتن ملاحظات لازم.

اما داستان فعالیت معدن در این محدوده همواره موضوعی است که از سوی فعالان محیط زیست مورد نقد قرار می گیرد زیرا آن ها معتقدند این گونه اقدامات علاوه بر آثار تخریبی، کاهش ارزش تاریخی این سنگ نگاره ها را نیز به دنبال دارد اما اکنون طبق اعلام اکبری، گویا فعالیت معدنی در کمرمقبولا بلامانع است به شرط اینکه برداشت ها به صورت تونلی از زیر زمین و به صورت محدود انجام شود؛ ضمن اینکه باید دقت شود به طبیعت و ظاهر آثار تاریخی منطقه خدشه ای وارد نشود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی