• خانه
  • فرهنگی
  • حکم تخریب نداده ایم؛ مجوز احداث بنا صادر کرده ایم!
کد خبر : 96832
/ 08:02
رئیس شورای شهر رشت:

حکم تخریب نداده ایم؛ مجوز احداث بنا صادر کرده ایم!

روز جمعه خبر ناراحت کننده تخریب منزل مادری امیرهوشنگ ابتهاج (ه. الف. سایه) در رسانه ها و شبکه های مجازی منتشر شد و واکنش هایی را به همراه داشت که درنهایت با دخالت سازمان میراث فرهنگی شهرستان رشت، عملیات تخریب موقتا متوقف شده است.

حکم تخریب نداده ایم؛ مجوز احداث بنا صادر کرده ایم!

شهرآرا آنلاین - خبرگزاری ایبنا در گزارشی از پیگیری خود در این باره خبر داده است. این رسانه به سراغ سیدامیرحسین علوی، رئیس شورای شهر رشت، رفته و پیگیر قضیه شده که مسئول یادشده گفته است: ملکی که تخریب شده، در محدوده ای واقع شده است که در چند دهه گذشته چند خانوار در آنجا زندگی می کردند؛ سال گذشته نیز شورای شهر رشت با توجه به درخواست های عمومی، گردش ثبتی این ملک را طلب کرد و مکاتبه ای را هم با سازمان میراث فرهنگی شهرستان رشت انجام داد. از طرفی میراث هم این موضوع را پیگیری کرد و در نهایت مالکیت ملک محرز نشد؛ اما از لحاظ ارزش معنوی و اینکه استاد «سایه» در آن محدوده زندگی می کردند و با توجه به اغراق خودشان، بحثی با میراث داشتیم تا آن ها هم بیایند و به عنوان یک میراث معنوی این موضوع را ثبت کنند که ظاهرا با این موضوع موافقت نشده است و در نهایت طی مراحل قانونی اتفاقات روزهای گذشته رخ داده است.

او با اشاره به جایگاه هوشنگ ابتهاج در ادبیات معاصر کشورمان ادامه داد: بحثی درباره جایگاه استاد ابتهاج نیست و ما همگی متوجه جایگاه وی هستیم، اما بحث این است که مالکیت ملک باید مشخص و مدارک و مستنداتی ارائه شود. به هر حال آن ملک سند دارد و دادوستدهایی که طی ١٠٠ سال گذشته انجام شده در آنجا مشخص است و سازمان میراث فرهنگی در بررسی های انجام شده این موضوع را تأیید نکرده است. ظاهرا میراث فرهنگی به عنوان متولی این قضیه مذاکراتی با هوشنگ ابتهاج و خانواده وی داشته و از آن ها خواسته است که این موضوع را به صورت مکتوب اعلام کنند که متأسفانه از طرف مقابل چنین کاری انجام نشده است.

علوی در توضیح تصمیم شورای شهر و شهرداری رشت برای آینده این اتفاق گفت: ما نمی توانیم اقدامی کنیم؛ چراکه اقدامات و مکاتباتی را که نیاز بوده‌است انجام داده ایم و نتیجه را نیز مصوب کرده ایم؛ از طرفی با میراث فرهنگی نیز مذاکره داشته ایم و جلسه گذاشته ایم، اما متولی این قضیه برای تأیید نهایی این ملک، میراث فرهنگی است، نه شورای شهر و شهرداری.

او در توضیح دلایل صدور حکم تخریب از سوی شهرداری رشت نیز گفت: ما حکم تخریب نداده ایم، بلکه طبق روال قانونی مجوز احداث بنا صادر کرده ایم که این حکم نیز بر اساس استعلامات قانونی از میراث فرهنگی انجام شده است.

رئیس شورای شهر رشت اظهار کرد: با توجه به تمامی مطالب گفته شده، اگر سازمان میراث فرهنگی اعلام کند که این ملک، ملک خانوادگی هوشنگ ابتهاج است و می تواند آن را ثبت کند، ما هم می توانیم به مصوبه قبلی شورا که منوط به اعلام میراث فرهنگی بوده است رجوع کنیم و اقدامات لازم را انجام دهیم.

در ادامه پیگیری های ایبنا، محمدحسن عاقل منش، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت، نیز گفت: باید صبر کنیم تا جلسه هیئت رئیسه برگزار شود تا ببینیم اعضای شورای شهر چه تصمیمی می گیرند. این ملک شخصی است، پروانه ساخت هم گرفته است و قانونا مالک کار اشتباهی انجام نداده است. از طرفی شورای شهر آمادگی دارد و خواهان این ملک است، اما طی مکاتباتی که داشتیم، میراث فرهنگی اعلام کرده است که این ملک در ثبت میراث نیست؛ ولی از آنجایی که رخداد مکان است، می توانیم آن را خریداری کنیم.

او در پایان یادآور شد: به دلیل آنکه این ملک در میراث فرهنگی ثبت نشده است، برای مالک هیچ محدودیتی وجود ندارد که بخواهد آن را بفروشد یا تخریب کند. یعنی با توجه به شرایط موجود باید توافق شود. به دلیل ٢ روز تعطیلی، اطلاعی از اتفاقات رخ داده ندارم و امیدوارم امروز(روز گذشته) بعد از جلسه هیئت رئیسه بتوانیم نتیجه تصمیمات را به رسانه ها اعلام کنیم.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی