کد خبر : 96845
/ 08:50

مسئولان نگاه فرهنگی به شهر ندارند

دکتر یوسف متولی حقیقی از مشکلات و راهکارهای رونق گردشگری ادبی در مشهد می گوید

مسئولان نگاه فرهنگی به شهر ندارند

شهرآرا آنلاین - دکتر جعفر یاحقی در مقدمه کتاب «نام آوران طوس» تعریف می کند که اگر مشهد و پهنه جغرافیایی را که در گذشته به توس شهره بوده است، «شهر مفاخر» بنامیم، پر بیراه نگفته ایم. نویسنده در ادامه بیان می کند که پیش از جمع آوری اطلاعاتِ کتابِ یاد شده، گمان می کرده که فهرستِ اسامی بزرگانِ توس، شاید به ثبت ٣٠ یا ۴٠ نام ختم شود اما پس تحقیق و بررسی در متون ادبی و تاریخی و کامل شدن این پژوهش ها، نام ۴٩۴چهره برجسته علمی، ادبی و هنری در این فهرست درخشیده است؛ این یعنی ما با میراثی غنی از فرهنگ، دانش و ادبیات روبه رو هستیم که بخشی از هویت مشهد امروز ما را شکل می دهد؛ میراثی که متأسفانه برای خود ما مشهدی ها نیز ناشناخته مانده است و منافع مادی و معنوی که از این قِبَل می تواند نصیب شهرمان شود، هرگز به چشم نیامده است. دکتر یوسف متولی حقیقی با تأکید بر اینکه: سرزمینِ بزرگِ خراسان و مرکز کنونی آن یعنی شهر مشهد از غنی ترین مناطق و نواحی ایران به لحاظ فرهنگی محسوب می شوند، می گوید: مشهد و توس از دیرباز، خاستگاه نام آورانِ بزرگی در عرصه هایِ مختلف علمی و هنری بوده است؛ آن چنان که نام هر یک از آن ها به تنهایی می تواند برای هر شهر و سرزمین یک بِرَند باشد. امروزه نام آورانِ تاریخ مشهد، بیشتر تحت الشعاع وجودِ بی بدیل امام رضا(ع) در تاریخ اسلام و حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی در ایران هستند. اما نباید این نکته را از قلم انداخت که علاوه براین دو شخصیت بزرگوار، چهره های فراملی و فرا اُستانی دیگری نیز در تاریخ مشهد، وجود داشته و دارند که در ابعاد مختلف می توانند نمادی از فرهنگ و تاریخ ایران باشند.

دیده شدنِ این مفاخر در سیمای مشهد و معرفی آنان به شهروندان و گردشگران، موضوع دیگری است که این پژوهشگر به آن اشاره می کند. او برای معرفی این مفاخر دو بعد پژوهشی و گردشگری را مطرح کرده و توضیح می دهد: در گام نخست، باید نام آورانِ تاریخِ مشهد به درستی شناخته شوند تا در گام بعدی بتوان آن ها را به شهروندان و گردشگران معرفی کرد.

متولی حقیقی می افزاید: متأسفانه درباره معرفی مفاخر- آن هم به صورتی که این چهره ها در سیمای بصری مشهد نیز مشاهده شوند- کار زیادی انجام نگرفته است. به عنوان مثال هنوز بسیاری از شهروندان مشهدی و گردشگرانی که به این شهر می آیند، نمی دانند که «آخوند خراسانی» یکی از رهبرانِ انقلابِ مشروطیت، یک شخصیت خراسانی و مشهدی بوده است؛ زیرا در این شهر هیچ نمادی که نمایانگر این نکته باشد، وجود ندارد.

این پژوهشگر یکی از مشکلات اصلی توسعه نیافتن گردشگری در مشهد را مسئولانی می داند که نگاه فرهنگی شان را از گردشگری ادبی دریغ کرده اند. او می گوید: مسئولان مشهد بیشتر برای خود رسالت سیاسی قائل اند تا رسالت فرهنگی؛ این خود ریشه بسیاری از مشکلات شهر است. به نظر می رسد برخی مسئولان مشهد، آشنایی چندانی با تاریخ و فرهنگ این شهر ندارند و به تبع آن دغدغه چندانی نیز در اموری مانند ایجاد زیرساخت برای گردشگری علمی، ادبی و هنری احساس نمی کنند. چندی پیش دکتر جعفر یاحقی، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، در نشستی که با حضور شهردار مشهد و استاندار خراسان رضوی برگزار شده بود، مشهد را «شهر مفاخر» نامید و خواست تا کال چهل بازه را به یک باغ مینیاتوری با سردیس مفاخر توس تبدیل کنند که هنوز برای آن اقدام درخور توجهی انجام نشده است..

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی