• خانه
  • فرهنگی
  • سر و دست شکستن همسایه ها برای مصادره شاعران فارسی زبان
کد خبر : 96846
/ 08:53

سر و دست شکستن همسایه ها برای مصادره شاعران فارسی زبان

آذربایجان ادعا می کند که نظامی گنجوی از مفاخر این کشور است. دعوا بر سر این شاعر در سال ١٩۴٧ هم زمان با هشتصدمین سالروز تولد نظامی گنجوی داغ شد و هنوز ادامه دارد.

سر و دست شکستن همسایه ها برای مصادره شاعران فارسی زبان

آذربایجان و نظامی گنجوی

آذربایجان ادعا می کند که نظامی گنجوی از مفاخر این کشور است. دعوا بر سر این شاعر در سال ١٩۴٧ هم زمان با هشتصدمین سالروز تولد نظامی گنجوی داغ شد و هنوز ادامه دارد. در حالی که ما ایرانی ها در خواب گران انواع خبرهای ارزان و زرد فرو رفته ایم، این شاعر هم مثل مولانا برای ترکیه، خلیج فارس برای عرب ها، رودکی برای تاجیکستان و هزار سرمایه هویتی دیگر در حال مصادره شدن است. برای این کار نیاز نیست زحمت زیادی کشیده شود. کمی مغلطه سیاسی نیاز دارد و یکی، دوتا روایت دروغ و چاپ چند کتاب که دولت آذربایجان همه را انجام داده است؛ به طور مثال در سال١٣٨٨ سفیر جمهوری آذربایجان در لندن به معرفی نسخه خطی خمسه نظامی گنجوی به عنوان اثر فرهنگی ایرانی، در کتابخانه ملی انگلیس اعتراض کرد. پس از آن، دولت جمهوری آذربایجان اشعار کاشی کاری شده فارسی بر بدنه مقبره نظامی را با اشعار ترکی جایگزین نمود. یکی از پژوهشگران جمهوری آذربایجان بیت «پدر بر پدر، مر مرا ترک بود/ به فرزانگی هر یکی گرگ بود» را به دیوان ها اضافه کرد؛ در حالی که این بیت از نظر قافیه اشتباه و جعلی است. دولت آذربایجان در ادامه، آثار این شاعر به ترکی و با نام نظامی قونوی که نام گنجه در زمان زمامداری دولت عثمانی است، به چاپ رساند و مجسمه های این شاعر را در بیشتر کشورهای دنیا از جمله میدان رم نصب و در تابلوها آن را شاعری از آذربایجان معرفی کرد. برگزاری کنگره های مختلف در تمام طول سال و دعوت از ادیبان و گردشگران و دانشجویان سراسر دنیا تنها بخشی از تلاش های آذربایجان برای ثبت نظامی با عنوان یک شاعر ترک است.

 134158.jpg

تاجیکستان و رودکی
تاجیک ها نه تنها به رودکی بلکه برای بسیاری از شاعران فارسی زبان مانند فردوسی گریبان چاک می دهند؛ تا آنجا که اسم بسیاری از بچه های تازه متولدشده تاجیک در سال های اخیر برگرفته از نام پهلوانان شاهنامه است. آنان همچنین یک پارک بزرگ با نام رودکی ساخته اند و از آرامگاه این شاعر با نگهبانان بسیاری محافظت می کنند تا مبادا به خشت یا گوشه بنای این مزار، خط و خدشه ای وارد شود. برگزاری اُپرای رودکی، کنگره های ادبی جهانی و برپایی جشن ملی در سالروز تولد این شاعر هم تنها کمی از بسیارِ تاجیک ها برای این شاعر است.

 134159.jpg

مولانا و ترکیه
شاید پر بیراه نباشد اگر بگوییم بزرگ ترین گردهمایی جهانی برای یک شاعر فارسی در قونیه برگزار می شود. مهرماه هر سال بیش از هر زمان دیگری، توریست ها و گردشگران علاقه مند به ادبیات به صورت انفرادی یا گروهی راهی ترکیه می شوند تا در سالروز تولد مولانا شرکت کنند. جشنی ملی که عواید گردشگری اش آن قدر هست که چرخ اقتصاد در ترکیه را بر گرداند. علاوه بر این، ترک ها موزه ای بزرگ برای مولوی ساخته اند و آن را به یکی از جاذبه های گردشگری و محل درآمدزایی تبدیل کرده اند. چاپ کتاب ها، مجسمه های بی شمار، کارناوال و جشنواره های مختلف با محوریت مولانا این روزها به برنامه هایی روتین و همیشگی در قونیه تبدیل شده است. مولانا در سراسر ترکیه با نصب بیلبوردهایی معرفی شده و ترک ها در مسیرهای مختلف رسیدن به آرامگاه این شاعر، تابلوهای راهنمای بسیاری نیز نصب کرده اند.

134160.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی