کد خبر : 96871
/ 07:08
روایتی از یک مراسم بزرگداشت در مرکز بازتوانی جانبازان اعصاب و روان شهیدرستمی

گام‌های شما می‌شویم....

او صدای خمپاره را شنید، رنگ خون را دید. آن روز صدای ما برایش تداعی شد و چقدر دلش می‌خواست که صدای ما آینده‌ای پر از خنده و شادی و آزادی باشد...

گام‌های شما می‌شویم....

شهرآرا آنلاین - شریفی - راد/ او صدای خمپاره را شنید، رنگ خون را دید. آن روز صدای ما برایش تداعی شد و چقدر دلش می‌خواست که صدای ما آینده‌ای پر از خنده و شادی و آزادی باشد. پس بی‌پروا پیش رفت و برای ما سنگری ساخت از جنس ایمان. حال صدای ویلچرهایی که آرام آرام پیش می‌روند و وارد سالن مرکز بازتوانی جانبازان خراسان رضوی می‌شوند، صدای یک عمر حماسه است. صدای ماست. چهارشنبه بیست و دوم فروردین، مراسم بزرگداشت روز جانباز، با حضور اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از مسئولان شهری و با حضور جانبازان در مرکز بازتوانی جانبازان خراسان رضوی در خیابان رستمی برگزار شد تا تقدیر کوچکی باشد از افرادی که جانشان را گذاشتند و رفتند و صدای ما شدند. حالا این مراسم بهانه‌ای است برای اینکه بگوییم ما گام‌های شما می‌شویم، دست‌هایتان، چشم‌ها و گوش‌هایتان. بهانه‌ای برای اینکه بتوانیم این حماسه را فریاد کنیم. مراسم با تقدیر و تشکر از جانبازان آسایشگاه آغاز می‌شود. میهمان‌ها همه آمده‌اند از سیدمحسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورا تا شهناز رمارم، عضو هیئت رئیسه و محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر، و... .

 

جانبازان ؛ میزبان اصلی مراسم

همه چشم‌ها به سمت گوشه راست سالن می‌چرخند و حجم سفیدپوشان آرام و لبخند به لب که گل‌های سرخ در دستشان پیداست و دست دیگرشان را برای حاضران تکان می‌دهند. بعد از آن حجت‌ا... حیدری، شهردار منطقه6 مشهد، به جایگاه می‌رود و ضمن عرض خیر مقدم خدمت مسئولان و جانبازان میزبان اصلی مراسم را این عزیزان می‌داند. حیدری از رشادت‌های جانبازان می‌گوید: جانبازان در واقع یادگار 8سال دفاع مقدس و شهدای زنده انقلاب اسلامی هستند و علاوه‌بر تجربه دوران جنگ، صبری عظیم در تحمل سال‌ها درد و رنج حاصل از جراحت‌های آن دوران را داشته‌اند و بی‌شک حفظ حرمت و پاسداری از راه و روش این عزیزان وظیفه‌ای است که بر دوش همه ماست.

او تأکید می‌کند: بی‌تردید اگر امروز مردم میهن اسلامی بدون هراس از تهدیدات دشمنان به زندگی روزمره خود ادامه می‌دهند، نتیجه رشادت‌ها و رادمردی‌های همین جانبازان دلاور است.

 

بزرگ ترین درس روی قله سبلان

پس از آن مهدی زارعی، معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، به جایگاه می‌رود و از مقام رفیع این بزرگواران می‌گوید. از اینکه این جمع‌شدن‌ها و مراسم حالا به برکت وجود و ایثارگری‌های آن‌ها در گذشته شکل گرفته‌اند. افرادی که از سلامتی جسم و جانشان گذشتند و امروز با تحمل سختی‌ها و مشقت‌ها در زندگی، رستگاری آن دنیا را برای خودشان خریدند و ما را در این دنیا سعادتمند کردند.

 او سخنان خودش را با بیان یک خاطره پایان می‌دهد:20سال پیش در ایام جوانی تصمیم گرفتم برای اولین‌بار قله سبلان را که یکی از قله‌های بزرگ کشور بود، فتح کنم. بعدازظهر بود که به قله کوه رسیدم. یکی از مرتفع‌ترین قله‌ها را با سنی کم فتح کرده بودم و غرور عجیبی داشتم. اما درست چند دقیقه بعد هنگام پایین‌آمدن از قله به لطف خدا یک درس بزرگ گرفتم. هنگام برگشت صحنه‌ای را دیدم که تمام نخوت و غرور چند دقیقه قبلم را با خود شست و برد. 3نفر داشتند از کوه بالا می‌آمدند و200متر بیشتر با قله فاصله نداشتند. نفر اول بزرگواری بود که از ناحیه دست جانباز شده بود. با همان یک دستی که داشت، دست نفر پشت سرش را گرفته بود و می‌کشید. و آن نفر دوم جانبازی بود که بینایی‌اش را از دست داده بود. او هم دستش را داده بود به نفر سوم، جانبازی که از ناحیه پا آسیب دیده بود. آن روز یکی از بزرگ‌ترین درس‌های زندگی‌ام را گرفتم. جانبازان ما قله‌های بسیار رفیعی را فتح کرده‌اند. قله انسانیت، شرافت، ایثار و... امروز اگر می‌خواهیم درس بگیریم باید در قله‌های فیزیکی و معنوی پشت سر آن‌ها گام برداریم.

 

اقدامات عملی برای بهبود فضاهای شهری

مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر مشهد، هم در این جمع از لزوم قدردانی از جانبازان و ایثارگران می‌گوید. قدردانی زبانی که با برگزاری این مراسم انجام می‌شود اما مهم‌تر از آن قدردانی عملی است. او می‌گوید: تخصص من حوزه شهرسازی است. باید بتوانم در این حوزه با اقدامات عملی بهبود فضای شهری و مناسب‌سازی‌ها قدردان زحمات جانبازان باشم. برنامه‌های شهری باید به گونه‌ای باشد که درد و رنج این عزیزان کمتر شود، به شکلی باشد که یک جانباز احتیاج به کمک گرفتن از بقیه نداشته باشد و حرمت و حیثیت او حفظ بشود.

 

مشورت با انجمن های حامی

مراسم به پایان می‌رسد و مجری اعلام می‌کند که مسئولان برای اهدای هدایا از خوابگاه جانبازان بازدید می‌کنند. ما هم تصمیم می‌گیریم گفت‌وگویی اختصاصی داشته باشیم با دکتر مهدی‌نیا تا از برنامه‌هایش برای معلولان بپرسیم. او در گفت‌وگو با شهرآرامحله از کمبودها و معضلات شهری برای جانبازان می‌گوید و چنین توضیح می‌دهد: ما در حوزه مقررات و ضوابط خلأ نداریم.

اما متأسفانه در حوزه اجرایی کم و کاستی‌هایی وجود دارد و دلیل آن هم دو چیز است. اولی نادیده‌گرفتن مقررات و دومی تطابق‌نداشتن بودجه‌های سنواتی با حجم کاری.وی در پاسخ به این سؤال که در سال جدید در این زمینه چه برنامه‌هایی در دستورکار وجود دارد، پاسخ می‌دهد: قرار است سهم بودجه‌ها را افزایش دهیم تا مناسب‌سازی برای حضور جانبازان در فضاهای شهری انجام شود. اولویتی هم در مناطق مختلف برای اجرای برنامه‌ها وجود ندارد. برای این امر ما با مشورت با انجمن‌های حامی این دوستان این اصلاحات را انجام می‌دهیم.

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی