کد خبر : 96872
/ 07:09
در نشست صمیمی شهردار منطقه6 با دست‌اندرکاران شهرآرامحله مطرح شد

برقراری توازن توسعه در بین مناطق

شهردار منطقه6 در جمعی صمیمی با عوامل شهرآرامحله منطقه6 از لزوم تغییر دیدگاه درباره حاشیه و متن شهر گفت.

برقراری توازن توسعه در بین مناطق

شهرآرا آنلاین - شهرکی / به گزارش شهرآرامحله، حجت‌ا... حیدری گفت: با توجه به صحبت‌های اخیر شهردار مشهد مبنی بر پیوند حاشیه به متن، این موضوع را سرلوحه نامه‌های اداری و کاری خود قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه دامنه و سیطره توسعه مدیریت شهری در بیشتر کلان‌شهرهای کشور به بیشترین درجه خود رسیده است اما هنوز در مشهد یک‌میلیون و 300هزار حاشیه‌نشین داریم، گفت: متأسفانه شهرک شهید رجایی در ادوار گذشته و در برهه‌هایی از زمان به حال خود رها شده است و به همین سبب حالا نیاز به هزینه‌های چند برابری برای ایجاد زیرساخت دارد. به‌عنوان مثال در حال حاضر برای بازگشایی خیابان پورسینا باید 60میلیارد، یعنی چیزی حدود درآمد 3سال کل منطقه هزینه کنیم.

شهردار منطقه دلیل تمام این مشکلات را وجود نگاه مدیریتی از مرکز به بیرون دانست و از لزوم تغییر این نگاه به از  بیرون به داخل تأکید کرد.وی افزود: حرف من این نیست که میدان شهدا، احمدآباد و... را رها کنیم. خدمات در آنجا هم باید باشد اما یک‌بار از بیرون به داخل نگاه کنیم. ما باید در حاشیه به یک طرح منسجم و قابل اقدام برسیم. زیباسازی را از فضاهای حاشیه شهر شروع کنیم و به داخل بیاییم. البته مدتی است که چنین نگاهی داریم. مثلا حاشیه میامی را زون‌بندی کرده و در اولویت قرار داده‌ایم. چرا باید به منطقه‌ای دائما بها بدهیم و یک منطقه را رها کنیم؟ نباید تمام فضاهای قابل توسعه  فقط در قسمتی از شهر باشد. اگر در منطقه6 فضاهای اقامتی و تفریحی زیبا مثل طرقبه، شاندیز و... داشته باشیم برخورداری بیشتری هم داریم.

حیدری درباره تبعات این نگاه گفت: چرا سرمایه‌گذار در منطقه9 حاضر به خرید تراکم متری  800هزار تومان است اما همان تراکم را با قیمت 100هزار تومان در منطقه6 نمی‌خرد؟ جواب این سؤال مشخص است. وقتی که تمام مدیریت و امکانات در یک منطقه خاص قرار دارد این اتفاق می‌افتد. وقتی سرمایه‌گذاران رغبت به سرمایه‌گذاری در منطقه‌ای خاص داشته باشند آن منطقه طبیعتا با معضلاتی مثل معضل ترافیک هم روبه‌رو می‌شود. شهر باید توازن توسعه داشته باشد. برخی کارشناسان می‌گویند وجود زمین‌های مزروعی منطقه6 برای کشت ضروری است اما ما اکنون شاهد هزاران هکتار زمین رهاشده هستیم که هیچ وقت نمی‌توانیم 10درصد آن را هم به زیر کشت ببریم. توازن توسعه باعث می‌شود مشکل توسعه یک‌جانبه حل شود.

وی سپس شهردار جدید را دارای این نگاه جدید در برنامه‌ها و اقدامات دانست و گفت: شهردار می‌توانست به این منطقه سر نزند و اهمیت ندهد اما پا به کوچه‌های دهنوی گذاشت و در چنبره انتقادها قرار گرفت. اگر این برنامه‌ها به همین صورت پیش برود و این اهمیت‌دادن‌ها و توجه‌ها ادامه داشته باشد، شاهد اتفاقات خوبی هستیم.

حیدری درباره تغییر دیدگاه مردم نسبت به عملکرد مسئولان هم گفت: مردم هوشیار و آگاه شده و از فریب‌ها و وعده‌ها سیر شده‌اند. حالا فقط صداقت و اعتمادسازی کارساز است. عملکردها را می‌بینند.

شهردار منطقه6 در پایان درباره پروژه‌های اجرایی سال جدید مجموعه تحت مدیریت خود این‌گونه توضیح داد: تلاش داریم امسال طرح اگو اجرا شود و این یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای من در حوزه مدیریت است. در کنار این موضوع زون‌بندی برای حاشیه میامی هم در برنامه‌های من است تا در سنوات بعد منطقه6 یکی از مناطق رقابت‌پذیر باشد. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی