کد خبر : 96889
/ 07:28

درگیر آب‌گرفتگی

معاون اول رئیس جمهور در تماسی تلفنی با استاندار خراسان رضوی در جریان وقوع سیل و سیلاب های این استان قرار گرفت

درگیر آب‌گرفتگی

شهرآرا آنلاین - اسکندریان- فلاح - بارش باران روز گذشته در برخی نقاط استان به بیش از ٣٠ میلی‌متر رسید و متوسط حجم بارش را در استان به افزون بر ۶۶ میلی‌متر رساند. کلات با ٧/١٣٧ میلی‌متر بیشترین میزان بارندگی و رشتخوار با ٣/١۶ میلی‌متر کمترین مقدار را در بارش‌های بهاری امسال داشته است. طبق آمار سازمان هواشناسی خراسان رضوی، متوسط حجم بارش‌ها در سال زراعی جدید در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از ٢٠٣ درصد افزایش یافته است.

با توجه به اینکه این حجم و شدت از بارش در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است، سازمان هواشناسی استان از چند روز گذشته اعلام خطر کرده است و به دنبال آن تمام دستگاه‌های بحران‌مدار به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.‌به گفته یحیی قائنی‎پور، رئیس اداره هواشناسی خراسان رضوی، پیش‌بینی می‌شود طی بارندگی‌های شب گذشته تا ظهر امروز حجم بارش‌ها در جنوب استان به ۴٠ تا ۵٠ میلی‌متر و در مشهد به حدود ۴٠ میلی‌متر برسد.خدمات شهری شهرداری مشهد نیز که ‌هنگام بارندگی و همچنین قبل و بعد از آن بار اصلی مدیریت بحران جاری شدن روان‌‌آب‌ها را بر عهده دارد طی هفته‌های گذشته با تمام توان خود به شهروندان مشهدی خدمت‌رسانی کرده است. طی هفته‌های اخیر، نیروها و ماشین‌آلات خدمات شهری و سازمان‌های وابسته در زمان بارندگی‌ها آماده‌باش کامل بوده‌اند. شهرداران مناطق سیزده‌گانه مشهد نیز با انجام اقدامات مختلف از جمله توزیع کیسه‌های شن، تعریض دریچه کانال‌ها، خاکریزی و انسداد مسیر روان‌آب‌های سطحی برای جلوگیری ورود آب به منازل و دیگر موارد به صورت آماده باش کامل درآمده‌اند. اکنون با شدت گرفتن بارندگی‌ها از روز گذشته در مشهد، سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری از آمادگی ١٧٠ دستگاه ماشین‌آلات شامل تانکرهای سازمان مدیریت پسماند و بخش خصوصی، دستگاه‌های پمپ خودمکنده و ١٢دستگاه لودر به همراه بیش از ١٧٠٠نیروی کارگری، ١١١ دستگاه موتور پمپ سیار و همچنین آماده سازی بیش از ١٠ هزار کیسه شن خبر داده است. 

مهدی یعقوبی همچنین این را هم گفته که تردد شهروندان در ٣ بوستان خورشید، وکیل‌آباد و چهل‌بازه‌بازه که مستعد آب‌گرفتگی هستند با محدودیت همراه شده است. به گفته وی، از تردد شهروندان در نقاطی از این بوستان‌ها که مستعد آب‌گرفتگی هستند جلوگیری می‌شود و حصارکشی های لازم نیز در محدوده‌های تردد‌ممنوع صورت گرفته است. او همچنین از ایجاد مسیرهای انحرافی برای جلوگیری از آب‌گرفتگی در بولوار نماز خبر داده است.

سازمان آتش نشانی مشهد نیز که در ‌روزهای اخیر پای ثابت خدمت‌رسانی به مردم است، این روزها هم همچنان آماده خدمت است. به گفته مدیرعامل این سازمان با شروع بارش‌های اخیر ۵٠٠ ‌نیروی این مجموعه در ۵٠ ایستگاه آتش‌شانی در حالت آماده‌باش هستند و ١٠ پمپ خود‌مکنده قوی این سازمان نیز در نقاط حساس شهر مستقر شده‌اند. امیر عزیزی از نصب پمپ‌های سبک بر ۴٠ دستگاه خوردو پلیس ساختمان و فضای سبز خبر داد و افزود این ۴٠ دستگاه خوردو در ١٢ ایستگاه مستقر شده‌اند که در صورت بروز آب‌گرفتگی جزئی، به محل اعزام شده‌اند. به گفته عزیزی از ساعت ٨ صبح تا ١٩ روز گذشته بیش از یک هزار و ۴٠٠ تماس شهروندی به این مجموعه واصل و ١٢ عملیات مربوط به بارندگی در شهر انجام شده است.

134213.jpg

خراسان، یک روز کامل با باران

‌همان‌طور که پیش‌بینی شده بود، دیروز سامانه بارشی پر‌‌قدرتی به خراسان رضوی رسید و ‌‌شهرستان‌ها و روستاهای ‌استان را تحت تاثیر جدی قرار داد، به طوری که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، هم در تماس مستقیم تلفنی با استاندار خراسان رضوی آخرین وضعیت سیل و بارندگی را در این استان رصد و دستورهای لازم را برای مهار این رخداد صادر کرد. از سوی دیگر، به دستور استاندار خراسان رضوی، اعضای ستاد بحران شهرستان‌های استان به حالت آماده‌باش درآمدند. بر این اساس، تا لحظه نگارش این خبر (ساعت ١٨)، ٧ سد استان سرریز و ٨ رودخانه سیلابی شد. مدارس ۴ شهرستان کلات، تایباد، صالح‌آباد و تربت‌جام نیز در نوبت‌های مختلف تعطیل شدند. تا عصر دیروز سدهای استای در تایباد، بند گلستان مشهد، سد خاکی چشمه‌سبز گلمکان، یام و کمایستان در سبزوار، سد سده در خواف و سد دولت‌آباد چناران سرریز شدند. همچنین چالیدره در شمال غرب مشهد، چهچه و قره‌تیکان کلات و سد فریمان در مرکز خراسان رضوی در آستانه سرریز شدن قرار گرفتند. بر اساس اعلام سید حسن حسینی، فرماندار طرقبه‌شاندیز، به ایرنا، تمام دریچه‌های خروجی سد گلستان باز شدند و آب با دبی ۵/١ مترمکعب آب در ثانیه از آن‌ها خارج و به کال چهل‌بازه در طرقبه می‌ریزد. این جریان آب در ادامه با عبور از کانال‌های شهری مشهد در وکیل آباد، قاسم‌آباد، منطقه امامیه و میدان معراج در محل تصفیه‌خانه پرکند‌آباد وارد کشف‌رود می‌شود. او این را هم اضافه کرد که حجم آب ورودی به حوضچه سد گلستان نیز حدود ۵/١ مترمربع بر ثانیه برآورد شده است. لذا مدیریت آب آن بدون هیچ مشکلی در حال انجام است. این میزان بارش باعث پر شدن ٣۶ درصد سدهای خراسان رضوی شد. به ساکنان روستاهای اسماعیل‌آباد و سیاسک و کشمیری‌١۴ هشدار داده و اعلام شده است ‌در مسیر رودخانه و سیلاب قرار نگیرند و تا حد امکان منازل مسکونی خود را ترک کنند. فرماندار مشهد نیز به روستاییان اسماعیل‌آبادی به دلیل احتمال آب‌گرفتگی هشدارهای لازم را داده است. به گفته حیدر خوش‌نیت در صورتی که حجم آب بالا بیاید و حالت سیلابی پیدا کند، هشدار داده و اقدام ‌به تخلیه اجباری در این مکان‌ها انجام خواهد شد و از اهالی درخواست می‌شود ‌با اقدام بموقع به‌ جایی امن‌ انتقال پیدا کنند. همچنین تمهیدات لازم از سوی شهرداری برای تأمین مکان‌های اسکان اضطراری صورت گرفته است.

﷯از سوی دیگر، در پی وقوع بارش شدید باران و جاری شدن سیل، ٢٠ زن و کودک روستای کلاته‌‌صنم بخش سمیع‌آباد تربت جام هم شنبه‌شب به شکل اضطراری اسکان داده شدند.در این میان، جغتای با ٣١ میلی‌متر و کلات با ٢٩ میلی‌متر (در ارتفاعات کلات این عدد بیشتر بود) بیشترین میزان بارش‌ها را در استان داشتند. فرماندار کلات هم به منظور پیشگیری از بروز مخاطرات انسانی، دستور تخلیه ١۵٠ منزل مسکونی در محدوده دره‌خشت شهر کلات را صادر کرد. ‌مدیرکل بحران استانداری هم بیشترین خسارت‌ها را در کلات و پس از آن در باخرز، سرخس و درگز اعلام کرد. حجت‌علی شایان‌فر این را هم گفت که ۵ محور فرعی استان مسدود شده بود که بازگشایی شد. همچنین به گفته او، از ۲۵ محور مسدود در استان نیز حدود ۲۰ محور بازگشایی شده است. جاده بردسکن به طبس هم در محدوده خراسان رضوی به طول ٢٧٠ کیلومتر به علت جاری شدن سیلاب از ساعات عصر مسدود شد 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی