کد خبر : 96901
/ 07:46
گفت‌وگو با کاوه آفاق به بهانه حضورش در مشهد

خیلی از آهنگ‌های شاد تراژدی است

کاوه آفاق، هنرمند نام‌آشناى عرصه‌ موسیقى و سبک راک است که این روزها با انتشار آلبوم‌های موسیقی و برپایی کنسرت‌های خود، بسیار بر سر زبان‌هاست.

خیلی از آهنگ‌های شاد تراژدی است

شهرآرا آنلاین - بهار احمدی|  شاید جالب باشد بدانید که آفاق، نخستین گروه موسیقی خود را تحت عنوان «پارت» راه انداخت و نخستین اجرای زنده خویش را درقالب اجرایی دانشجویی در دانشگاه خیام مشهد(دانشگاهی که در آن دوره کارشناسی‌اش را ‌گذراند) به روی صحنه برد. «کاویان» و «the ways» دیگر گروه‌های موسیقی‌ای بودند که آفاق فعالیت حرفه‌ای خود را در آن‌ها ادامه داد و ماحصل بیش از ٢٠سال آهنگ‌سازی و ترانه‌سرایی این موسیقی‌دان، انتشار آلبوم‌های «استرس»، «با قرص‌ها می‌رقصد»، «شال» و «لوتوس» است. او همچنین تجربه خوانندگی و آهنگ‌سازی برای چندین سریال، تئاتر و فیلم سینمایی را دارد. کاوه آفاق با برپایى نمایشگاه نقاشى‌هایش بر توانایى‌هاى خود صحه گذاشته و تحسین همگان را برانگیخته است. آفاق تجربه‌ بازى در دو تئاتر «درخت بلوط» و «خاکستری» را هم در کارنامه‌ هنرى خود دارد و برپایی مراسم جشن امضای آثارش در کتاب‌فروشی نشر چشمه دلشدگان مشهد، فرصت مناسبى براى تجدید دیدار او با هوادارانش بود. به همین بهانه گفت‌وگوی کوتاهی با این خواننده ترتیب دادیم که متاسفانه به‌دلیل محدودیت زمان، مجال پرسش سوالات بیشتری فراهم نشد.

 

﷯ جناب آفاق! همان‌طور که می‌دانیم، شما غیر از موسیقی درزمینه‌ نقاشی و تئاتر هم فعالیت‌هایی انجام داده‌اید و ازآنجاکه مردم معمولا یک هنرمند را در قالبی که به آن‌ها معرفی شده است می‌پذیرند، آیا برخورد آنان با کاوه آفاقِ نقاش و بازیگر هم مثبت بوده است؟ واکنش مردم را در این‌باره چطور دیدید؟

خب، قاعدتا همواره هوادارانم، هوای من را در شرایط و قالب‌های مختلف داشته‌اند و در این زمینه‌ها یعنی برپایی نمایشگاه نقاشی و همچنین اجرای تئاتر نیز استقبال آن‌ها، واقعا من را خوشحال کرد. باتوجه‌به اینکه من نقاشی را به موازات موسیقی انجام می‌دادم، بازخوردها خوشبختانه بسیار خوب بود.

 

﷯ با وجود اینکه بیشتر مخاطبان، شما را به‌عنوان آهنگ‌ساز، ترانه‌سرا، خواننده و نوازنده می‌شناسند، در عرصه تئاتر نیز خوش درخشیدید و تجربه‌ چندین اجراى تئاتر را در کارنامه‌ هنرى خود دارید، آیا قصد ادامه دادن این مسیر را هم دارید؟

بله، اگر متن خوب، درست و جذابی به من پیشنهاد شود، چرا که نه؟ با کمال میل می‌پذیرم.

 

﷯ بازگردیم به اصل مطلب و فعالیت اصلی شما که موسیقی است؛ ما در گویش کردی، واژه‌ای به نام تسیان داریم که به معنای مه درون، غم درون است که به گمان من، در بسیاری از آثار شما این حس به مخاطب القا می‌شود. این غم از کجا می‌آید؟ اصلا عمدی است یا خیر؟

خیر، عمدی نبوده است. این به‌عهده‌ مخاطب است که چه تلقی و ادراکی از شنیدن یک موسیقی داشته باشد و کاملا بستگی به حال‌وهوای شخصی آن فرد دارد 

اما درمجموع، من تا به امروز موسیقی‌هایی که حتی ریتمیک و شاد بوده‌اند اما ردیفی از اندوه در آن‌ها دیده نشده است را نپسندیده‌ام. خیلی از آهنگ‌های شاد خودمان هم تراژدی است.

 

﷯ شما برای مخاطب خاص و گروه سنی ویژه‌ای می‌خوانید یا برایتان فرقی نمی‌کند که مخاطبتان چه طیفی را دربر بگیرد؟

راستش خیر، فرقی نمی‌کند. هر کس که سبک موسیقی مرا بپسندد، مخاطب من است. هرچه هم مخاطبان بیشتر باشند، به سود منافع معنوی و حتی مادی من است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی