کد خبر : 96909
/ 08:10
وزرا و مسئولان از اقدامات خود درباره بارندگی های اخیر گفتند

گزارش پاستور به بهارستان

مجلس شورای اسلامی روز گذشته، میزبان وزرای راه، کشاورزی، کشور و نیرو و مسئولان مربوط بود تا درباره بارندگی‌های اخیر کشور به اعضای خانه ملت گزارش دهند.

گزارش پاستور به بهارستان

شهرآرا آنلاین - در این جلسه سحر تاج‌بخش، رئیس سازمان هواشناسی، گفت: پیش‌بینی‌های وضع هوا در سه بازه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت تهیه می‌شود و اساس آن، عدم قطعیت است. ما ۷۲‌ساعت قبل از وقوع هر رخداد اطلاعیه صادر و ۴۸‌ساعت قبل پیش‌بینی خود را اعلام می‌کنیم که در سیلاب اخیر هم به همین منوال اعلام شد. وی با بیان اینکه این سازمان توان پیش‌بینی در بازه پانزده‌‌روزه را دارد، افزود: درباره بارش‌‌ها ما از ۱۵‌روز قبل اعلام نمی‌کنیم؛ زیرا صحت آن قابل اعتماد نیست. به‌ویژه در بهار که تغییرات زیادی اتفاق می‌افتد.

همچنین علی‌اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر، با تشریح عملکرد این سازمان در سیلاب‌های اخیر کشور، گفت‌ که بالغ‌بر ۱۳۰‌میلیارد‌تومان منابع داخلی جمعیت هلال احمر برای کمک به سیل‌زدگان هزینه شده و بیش‌از ۱۰۰‌میلیارد‌تومان کمک‌های مردمی به هلال احمر واریز شده است.

در ادامه این جلسه محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، گفت: تا به امروز بیش‌از ۱۴هزار کیلومتر از راه‌های کشور در بیش از ۶‌هزار و ۸۰۰‌نقطه کشور دچار آسیب و ۷۲۵‌پل به‌طور کامل تخریب شده است. وی افزود: امسال در ایام نوروز در ۲۴‌استان و ۲۱۳‌شهرستان و ۲۶۹‌شهر با سیلاب مواجه شدیم و ستاد مدیریت بحران در وزارت راه و شهرسازی به‌صورت شبانه‌روزی در تلاش بود.

محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی هم گفت‌ که بخش کشاورزی در‌جریان سیل اخیر ۱۳‌هزار میلیاردتومان خسارت دیده است. وی افزود: خیلی از هم‌وطنان ما در سیل اخیر آسیب‌های جدی دیدند که امیدواریم با کمک دولت و مجلس شورای اسلامی و آحاد مردم، آسیب‌های مالی آن‌ها را جبران کنیم.

در‌جریان بررسی سیلاب‌های اخیر کشور در مجلس، رضا اردکانیان، وزیر نیرو، با بیان اینکه در پی بارش‌ها و سیل اخیر، ۲هزار و ۱۰۰‌میلیارد تومان خسارات به تأسیسات وارد شده است، گفت: در حال حاضر ١.۵ درصد روستاها متأثر از سیل و دچار قطعی برق و قطعی آب شرب هستند.

﷯عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، هماهنگی همه دستگاه‌ها در سیل اخیر را از ویژگی‌های اقدامات انجام‌شده این سیل دانست و بر ضرورت آمادگی لازم همه دستگاه‌ها برای بارندگی احتمالی و توأم با ذوب برف در اردیبهشت تأکید کرد. وی با بیان اینکه «۲۵‌استان در سیل اخیر گرفتار سیل شدند و مشکلات بسیاری از‌جمله تخریب منازل، مساکن، زمین‌های کشاورزی، پل‌ها و جاده‌ها‌، تأسیسات و برق را شاهد بودیم»، افزود: با هدف‌گذاری، پیشگیری از خسارات جانی را اولین هدف خود قرار دادیم و با جابه‌جایی جمعیت در ٢۵٠‌روستا و بخش‌هایی از شهرها، خسارات جانی را به حداقل رساندیم. سیل با این عظمت می‌توانست خسارت جانی بیشتری داشته باشد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی