کد خبر : 96912
/ 08:18
بررسی احتمال سرقت از منازل با استفاده از دستگاه‌های طلا یاب

طلا نایاب!

این روزها که ارزش پول ملی رو به کاهش است، خیلی ها به جنب وجوش افتاده اند تا سرمایه های خرد یا کلانشان را تبدیل به دلار و طلا کنند تا به نوعی سرمایه شان را حفظ کنند.

طلا نایاب!

شهرآرا آنلاین - حامد سرادار | این روزها که ارزش پول ملی رو به کاهش است، خیلی ها به جنب وجوش افتاده اند تا سرمایه های خرد یا کلانشان را تبدیل به دلار و طلا کنند تا به نوعی سرمایه شان را حفظ کنند. کاری به درست یا غلط بودن این روش حفظ سرمایه و آسیب هایی که به کشور می زند نداریم اما نوسانات بازار ارز و طلا موجب افزایش نوزده درصدی سرقت از منازل در سال٩٧ شد. دلیل این افزایش سرقت هم آشکار است چراکه مردم منازل خود را با بانک جایگزین و تمام طلاها و ارزهای خود را در منزل نگهداری می کنند و همین امر سارقان را به جنب و جوش بیشتری انداخته است. اما اینکه چرا در صفحه شهرهوشمند به بحث سرقت از منازل می پردازیم به نقل قول مشابه بیشتر مال باختگان برمی گردد که دزد فقط در مدتی کوتاه طلاهایشان را پیدا و به یغما برده است و تئوری همه همسایگان، آشنایان و فامیل وابسته این است که این اتفاق به دلیل همراه داشتن یک طلایاب یا گنج یاب ازسوی سارق رخ داده است. این تئوری نظریه پردازان فامیل تا آنجا پیش رفته است که سارقان با دستگاه های ویژه طلایاب خود در کوچه و خیابان رفته و منازلی را که حجم زیادی از طلا نگهداری می کنند، شناسایی و سر فرصت، مستقیم به سر وقت طلای مخفی شده در منزل هدف می روند. اما در ادامه می خواهیم این باور بیشتر مردم را از لحاظ علمی بررسی کنیم که آیا با دستگاه های فلزیاب (شما بخوانید طلایاب) می شود نقطه دقیق طلاهای مخفی شده در منازل را پیدا کرد یا خیر؟

 

فلزیاب چگونه کار می کند؟

برای شروع بهتر است با کاربرد این فلزیاب ها و روش کار آن ها کمی آشنا شویم. فلزیاب ها مصارف مختلفی دارند و معمولا برای کشف سلاح، چاقو و مین های استتار شده استفاده می شوند و در مواردی نیز برای کشف فلزات گران بها استفاده می شوند.

وسیله ای که خیلی از ما از فلزیاب در ذهن تصور می کنیم برمی گردد به دستگاهی که دسته ای بلند دارد و از یک سر به صفحه ای گرد متصل شده و کاربرش آن را نزدیک به زمین می گرداند تا وقتی گنج پنهان شده را یافت، دستگاه شروع به هشداردادن کند. این تصور برگرفته از فیلم ها تقریبا درست است اما باید گفت دستگاه های فلزیاب انواع مختلفی دارند و در نتیجه هرکدام به نحوی کار می کنند، اما در این مطلب قصد داریم اساس کار یکی از ساده ترین آن ها را با شما در میان بگذاریم. در واقع دستگاه های فلزیاب از قوانین الکترومغناطیس استفاده می کنند .

فلزیاب ها شامل یک کوئل (سیمی که دور یک سری فلزی در انتهای یک دسته پیچیده شده) هستند. وقتی الکتریسیته درون این کوئل جریان پیدا می کند یک میدان مغناطیسی حول آن ایجاد می شود و وقتی دستگاه را روی زمین حرکت می دهید باعث می شوید که میدان مغناطیسی مجاور آن نیز حرکت کند. بنابراین اگر دستگاه را حول یک جسم فلزی تکان دهید، میدان مغناطیسی در حال حرکت، اتم های داخل فلز را جابه جا می کند و بر نحوه حرکت الکترون ها (ذرات ریزی که حول هسته اتم ها می گردند) اثر می گذارند. زمانی که جسم فلزی در محدوده میدان مغناطیسی قرار بگیرد شدت میدان مغناطیسی تغییر کرده و دستگاه فلزیاب با این تغییرات متوجه وجود فلز در اطراف دیسک خود خواهد شد و آن را آشکار و اطلاع می دهد.

هر چقدر شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه بیشتر باشد عمق کشف فلز بیشتر خواهد بود. عمق کاوش ازسوی فلزیاب با توجه به اندازه، شکل و جنس فلز کمتر یا بیشتر می شود و معمولا کمتر از یک متر است، به جز مدل های پیشرفته که سازه های بزرگ تری دارند.

 

مخترع فلزیاب کیست؟

سابقه ساخت فلزیاب ها به سوء قصدی بازمی گردد که در جولای ۱۸۸۱ میلادی علیه جیمز گارفیلد، رئیس جمهور وقت آمریکا، انجام شد. در آن زمان یکی از گلوله های اصابت کرده به وی در بدنش جا ماند و پزشکان نمی توانستند آن را پیدا کنند. الکساندر گراهام بل، مخترع تلفن، با کمک یک دستگاه الکترومغناطیسی فلزیاب که بر پایه اختراع هانریش ویلهلم داو، پزشک آلمانی، ساخته شده بود تلاش کرد محل گلوله را پیدا کند. البته گراهام بل موفق به این کار نشد و رئیس جمهور آمریکا براثر این سوء قصد درگذشت اما دستگاه بل کار می کرد و بسیاری آن را نخستین فلزیاب تاریخ خواندند.

 

سرقت از منازل با طلایاب!

تمامی سیستم های طلایاب، گنج یاب و فلزیاب فقط و فقط برای مناطقی که عاری از هر گونه فلز هستند، طراحی شده اند و اگر بخواهیم در داخل منزل از آن ها استفاده کنیم به هیچ عنوان کارایی نخواهند داشت مگر اینکه حداقل دو متر از فلزات مزاحم به طور مثال میلگرد، تیر آهن، پنجره، درهای آهنی و در کل تمام لوازم واشیای فلزی فاصله داشته باشند که این موضوع در خانه های امروزی که بیشتر سازه ها و لوازم آن فلزی هستند، بسیار دور از انتظار است.

این یعنی از لحاظ علمی احتمال پیدا کردن طلاها در منازل با کمک دستگاه های طلایاب چیزی نزدیک به صفر است. اما اگر هنوز قانع نشده اید و فکر می کنید سارقان خیلی زرنگ تر از این حرف ها هستند و دستگاه های ویژه طلایاب دارند که ما از آن بی خبریم، باید بگوییم درست حدس زدید البته قسمت اول این جمله که سارقان بسیار زرنگ هستند. چرا که یک سارق منزل به تجربه آموخته است طلاها و دلارهای شما در کدام قسمت منزل آرمیده اند و نیازی به طلایاب ندارد.

در همین زمینه سرهنگ رضا مؤذن، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا، با تأیید نظریه ما به ایرنا گفته‌است: بر اساس اطلاعات و آمار موجود و نیز با توجه به دست وپاگیر و سنگین بودن دستگاه فلزیاب و دردسرهای حمل و نقل آن، سرقت با دستگاه فلزیاب موضوعیت ندارد.

به گفته اوموضوعی که همه سارقان به دنبال آن هستند سرعت عمل زیاد و ترک محل سریع در هنگام سرقت است بنابراین استفاده از چنین دستگاه های سنگینی جز اتلاف وقت و کاهش سرعت سرقت چیزی را به دنبال ندارد.

مؤذن با بیان اینکه تاکنون حتی یک نمونه سرقت با چنین دستگاهی ثبت گزارش نشده است، توضیح داده است: با توجه به اینکه کمترین ابعاد چنین دستگاهی حداقل می تواند به اندازه یک کیف سامسونت باشد پس عقلانی به نظر نمی رسد، سارقی که سرعت عمل و فرار از محل سرقت برای او از اولویت خاصی برخوردار است، خود را گرفتار چنین دستگاه دست وپاگیری کند.

 

چگونه سارق رد دقیق طلاها را می زند؟

درواقع سارقان با یک همکاری گروهی متشکل از راننده برای فرار، یک نفر برای اطلاع دادن از بازگشت صاحبخانه و سارق اصلی که به راحتی هرچه تمام وارد منزل می شود، یک گروه حرفه ای را تشکیل می دهند. گروه های سرقت اول خانه های خالی در آپارتمان ها را معمولا با زنگ زدن در خانه ها و اطمینان از خالی بودن آن شناسایی و با یک کارت تلفن یا شاه کلید یا از همه راحت تر با کلید مخفی شده در جاکفشی به داخل خانه وارد می شوند و بدون معطلی و مستقیم به سراغ اتاق خواب محل اصلی اختفای طلاها و ارزها می روند. بیشتر خانواده ها هم بعد از کلی تفکر تمام طلاها را زیر لباس یا میان رختخواب قرار می دهند و همین تفکر یکسان سارقان را بی نیاز از طلایاب می کند و آن ها می دانند دقیقا کجا را باید جست وجو کنند.

در انتها باید گفت برای اینکه اگر مورد سرقت قرار گرفتید کمترین ضرر را بکنید، بهتر است طلاها و اشیای قیمتی خود را جداگانه و در نقاط مختلف و نامتعارف مخفی کنید و بدانید هیچ دزدی با طلایاب به سرقت نمی رود و این شایعه فقط یک ترفند تبلیغاتی برای فروش بیشتر فلزیاب هاست.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی