کد خبر : 96913
/ 08:19

ممنوعیت استفاده از سرویس های پرداخت پیام رسان های خارجی

بعضی پیام رسان های بومی مانند «بله» و «گپ» در کنار خدمات ارتباط رسانی، سرویس های پرداخت را نیز در بستر نرم افزارهای خود قرار داده اند

ممنوعیت استفاده از سرویس های پرداخت پیام رسان های خارجی

شهرآرا آنلاین - وفائی | بعضی پیام رسان های بومی مانند «بله» و «گپ» در کنار خدمات ارتباط رسانی، سرویس های پرداخت را نیز در بستر نرم افزارهای خود قرار داده اند، اما از آنجایی که تاکنون استقبال کلی از این پیام رسان ها بسیار کم بوده است، خدمات پرداخت از طریق آن ها نیز نتوانسته جایی در بین مردم باز کند. اما با توجه به قابلیت های پرداخت از طریق پیام رسان ها، اگر مثلا این سرویس در پیام رسانی مانند تلگرام ارائه شود با توجه به محبوبیت این پیام رسان، احتمالا به سرعت فراگیر خواهد شد.

به منظور جلوگیری از این اتفاق معاونت فضای مجازی دادستانی کشور اعلام کرده است سرویس پرداختی که از طریق شبکه های اجتماعی خارجی اقدام به عملیات پرداخت کنند، طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی با لغو مجوز و فیلتر سرویس خود روبه رو خواهند شد.

 

فیلتر در انتظار قانون شکنان

این خبر از سوی این معاونت در حالی مطرح می شود که در چند ماه گذشته مدیران برخی سرویس های پرداخت یار برای پاره ای از توضیحات به دادستانی فراخوانده شده اند. جواد جاویدنیا در توضیح هشدار دادستانی به سرویس های پرداخت آنلاین، گفت: «از حدود ٢ماه پیش به سرویس های پرداخت آنلاین اعلام کردیم که براساس بند۸ ماده۲ مصوبه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر سامان دهی پیام رسان های اجتماعی، هیچ سرویس پرداخت آنلاینی اجازه ارائه سرویس پرداخت بر بستر شبکه اجتماعی خارجی را ندارد، اما متأسفانه با وجود این دستور ما و دستور مکتوب بانک مرکزی به آن ها، همچنان برخی سرویس های پرداخت اقدام به انجام عملیات پرداخت از طریق شبکه اجتماعی خارجی می کنند.»

بنابر اعلام جاویدنیا با وجود تذکرات جدی در این زمینه، تاکنون دادستانی به این سرویس ها مساعدت داشته وآن ها را فیلتر نکرده است، اما در صورت ادامه این روند مجوز این سرویس ها طبق دستورالعمل مربوطه، از ناحیه بانک مرکزی باطل و در مرحله بعد نیز سرویس آن ها فیلتر خواهد شد. جاویدنیا تأکید می کند که این نهاد در این زمینه هیچ استثنایی قائل نخواهد شد، چرا که رعایت نکردن مقررات از ناحیه پیام رسان ها جرایم پول شویی، قماربازی، شرط بندی و نیز خرید و فروش غیرقانونی ارز رمزها را تشدید خواهد کرد که به هیچ وجه پذیرفتنی نخواهد بود.

 

قانون چه می گوید؟

تبصره بند٨ ماده۲ مصوبه «سیاست ها و اقدامات سامان دهی پیام رسان های اجتماعی» تأکید کرده که هر گونه ارائه خدمات بانکی از طریق پیام رسان های اجتماعی خارجی ممنوع است. اما مشخص نیست که منظور از این تبصره ارائه مستقیم خدمات پرداخت از طریق پیام رسان های خارجی است یا اشتراک لینک پرداخت در این شبکه ها نیز مشمول این ممنوعیت می شود.

جواد جاویدنیا در توضیح این موضوع اعلام می کند: «ارائه دهندگان خدمات پرداخت باید در قرارداد خود با اشخاصی که خدمات به آن ها ارائه می دهند، ضمن احراز هویت کامل آن ها، تصریح کنند که هر گونه استفاده از خدمات پرداخت آن ها به هر نحو در پیام رسان های خارجی بدون مجوز حتی به صورت انتشار لینک ممنوع است و مکلف اند همان گونه که از این بستر درآمد دارند، هزینه لازم برای رصد فعالیت ها به طور نرم افزاری یا فیزیکی را نیز انجام دهند و به محض اطلاع از فعالیت غیرقانونی یا دریافت گزارش در این زمینه، به قید فوریت برای قطع خدمات و اعلام آن به مراجع ذی صلاح اقدام کنند.».

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی