کد خبر : 96937
/ 03:32
روایتی از همراهی با مهمانان امام مهربانی‌ها

ماجرای لباس عروس

او فرزند سخنوری نامدار در مشهد است. «علی دهشت» در سال‌های اخیر پس از پایان تحصیلات دانشگاهی در رشته الهیات و ادامه دادن تحصیلات حوزوی در مجموعه‌ای غیرانتفاعی به کمک‌رسانی افراد نیازمند مشغول بوده است.

ماجرای لباس عروس

شهرآرا آنلاین - فرنود فغفور مغربی - او فرزند سخنوری نامدار در مشهد است. «علی دهشت» در سال‌های اخیر پس از پایان تحصیلات دانشگاهی در رشته الهیات و ادامه دادن تحصیلات حوزوی در مجموعه‌ای غیرانتفاعی به کمک‌رسانی افراد نیازمند مشغول بوده است. او هم‌اکنون در بخش مدیریت زیارت‌اولی‌های امام رئوف مشغول خدمت است. آن‌ها افراد محروم در سرتاسر کشور را شناسایی و در قالب گروه‌های زیارتی به مشهد می‌آورند. آموزش‌های عقیدتی و مذهبی به همراه یادآوری نکات اخلاقی ضمیمه سفر زیارتی محرومان به مشهد می‌شود. سال‌ها تلاش او در این بخش خاطراتی شیرین در رویارویی با مشتاقان زیارت بارگاه ملکوتی امام رئوف را رقم زده است. در ادامه با برنامه‌ها و جزئیات این حرکت معنوی از زبان علی دهشت و همچنین «علی حسین‌زاده شاد» مدیر هتل که میزبان زائران اولی است، آشنا می‌شویم.

 

هتلی در خیابان امام رضا(ع)

در 6ماهه اخیر فعالیت‌ها را در هتل مهرشاد مشهد متمرکز کرده‌اند. آرزویی که سال‌ها در دل عاشقان زیارت باقی بوده است و حالا به مدد چندین خیّر گمنام جامه حقیقت به خود پوشیده است.

مجموعه مدیریت و بخش اجرایی هتل سعی می‌کنند کرامت مهمانان بارگاه امام رئوف را کاملاً محفوظ بدارند و خدمات رفاهی و آسایشی را با آموزه‌های معنوی و تعلیم اسلامی ادغام کنند تا خاطراتی آموزنده برای هر زائر اولی به‌جای گذارند.

حرکت «زیارت اولی» از بهمن94 آغاز شده است. دهشت توضیح می‌دهد: جرقه کار در کربلا زده شد. آن سال موکبی برای پذیرایی از زوار امام شهید کربلا داشتیم. تصمیم گرفته شد که پروژه‌ای کشوری برای زیارت افرادی که توان تأمین هزینه‌های زیارت را ندارند، آغاز شود. قرار شد خیران همه هزینه‌های این سفر را متقبل شوند و این حرکت کماکان انجام می‌شود و هر هفته کاروانی 50نفره از سراسر ایران شناسایی شده و پس از گروه‌بندی رایگان به کربلا فرستاده می‌شوند و آنجا به مدت یک هفته از آن‌ها پذیرایی می‌شود.

او به حرکت زیارت‌اولی برای امام هشتم(ع) اشاره و اضافه می‌کند: خیران به این نکته رسیدند که همه‌ ما در زیر چتر وجود بابرکت امام هشتم(ع) هستیم و بهتر است همسو با حرکت زیارت‌اولی‌ها برای کربلا حرکتی مشابه در ایران برای مشتاقان محروم از زیارت بارگاه رضوی راه‌اندازی کنیم. بنابراین مقدمات کار فراهم شد و از سال95 حرکت زائر اولی برای مشهد در قالب کاروان زیارتی اجرا شده است.

134266.jpg

مؤسسه‌ای که پای‌کار آمده است

پروژه زیارت‌اولی در همه استان‌های کشور نماینده دارد. همچنین از پتانسیل چند ارگان مرتبط استفاده می‌شود. دست‌اندرکار سامان‌دهی زیارت‌اولی‌های مشهد می‌افزاید: مؤسسه «دارالاحسان مهر علوی رئوف» عنوان حقوقی خیریه‌ای است که متکفل زیارت‌اولی‌ها شده است. مؤسسه یادشده با بهره از بانک اطلاعاتی کمیته امداد که دربردارنده افراد نیازمند سراسر کشور است و با استفاده از دیگر اطلاعاتی که دارد، این افراد را گلچین کرده و به توفیق زیارت امام هشتم(ع) می‌رساند. مدیرعامل مؤسسه در مشهد است، اما عموم خیران که بار مالی مؤسسه را بر دوش دارند، در تهران مشغول هستند. خواهش می‌کنم نامی از مدیرعامل و دیگران آورده نشود تا جنبه معنوی ماجرا حفظ شود.

بنا به اطلاع در 6ماه اخیر بیش از 4هزار و 800زائر اولی در قالب 67گروه زیارتی پذیرش شده‌اند. آمار از ابتدای شروع حرکت زائر اولی‌های مشهد ( از بهمن سال95) حاکی از پذیرایی بیش از 10هزار و 800نفر در قالب 230گروه است.

 

از مهجوری تا وصال امام غریب

از دهشت درباره روال کاری زیارت اولی‌ها می‌پرسم که توضیح می‌دهد: پس از شناسایی افراد در همان شهری که هستند به آن‌ها خبررسانی می‌کنیم. فرد یا خانواده انتخاب‌شده در قالب گروه به‌طرف مشهد حرکت می‌کنند. سفر یا جاده‌ای یا ریلی انجام می‌شود. زائر پس از رسیدن به مشهد طی تشریفاتی به هتل آورده می‌شود. عوامل هتل در بدو ورود به احترام مهمانان امام سپند دود کرده و در ورودی هتل ایستاده و به هر مهمان یک شاخه گل اهدا می‌کنند. مهمانان از زیر قران عبور کرده و با کرامت کامل وارد هتل می‌شوند. در لابی هتل، نماهنگ «آمدم ای شاه پناهم بده» را پخش می‌کنیم. حتماً می‌توانید تصور کنید که پس‌ازاین خوش‌آمدگویی و در فضای معنوی ایجادشده حالت افراد چگونه منقلب می‌شود. هر نوبت شاهد اشک‌های سیل‌بار عاشقان حرم هستیم. پس از خیرمقدم و توجیهات اولیه افراد آماده زیارت می‌شوند.

134267.jpg

بر سر سفره امام هشتم(ع) نشسته‌ایم

آستان قدس رضوی با توجه به هماهنگی انجام‌شده 9وعده غذایی زائران محروم را قبول می‌کند. دهشت می‌گوید: ماشین آستان قدس مطابق نامه و درخواست مؤسسه 8وعده غذا را تأمین می‌کند و یک نوبت فیش اطعام برای غذای امام در حرم را به مهمانان بارگاه رضوی اهدا می‌کند.

 

زیارت اول برای زیارت‌اولی‌ها

کاروان زیارت‌اولی‌ها در مشهد همراه با روحانی متخصص در امور زیارت، برای اولین زیارت امام رئوف به بارگاه رضوی فرستاده می‌شوند. روحانی درباره معرفت، آداب زیارت و امام‌شناسی با زائران گفت‌وگو می‌کند. در همان محل ورود به بارگاه امام هشتم(ع) روحانی اشاره‌شده آداب زیارت را شامل اذن ورود و دیگر مسائل لازم را بازگو و اجرا می‌کند. او با زائران در همه مراحل زیارت همراه است و مهمانان زیارتی 4ساعته را تجربه می‌کنند.

 

افزایش معرفت و آموزش‌های دینی برای زیارت‌اولی‌ها

از اولین شب حضور زیارت‌اولی‌ها برنامه‌های آموزشی اجرا می‌شود. 3جلسه آموزشی (هرکدام یک‌ساعته) در بخش اعتقادی و احکام به تفکیک برای آقایان و بانوان برگزار می‌شود. علی شاد در این باره می‌گوید: مدرس این کلاس‌های آموزشی حجت‌الاسلام پژوهی و همسر ایشان هستند. هر دو بزرگوار حافظ کل قرآن مجید و مسلط به مسائل دینی و اعتقادی هستند.

او ادامه می‌دهد: غیر از اینکه از جنبه مادی شرایط لازم را برای زیارت فراهم کرده‌ایم برای روح و معنویت افراد هم تلاش داریم. امیدواریم همین سفر کوتاه و آموزش‌های ضمنی آن بتواند توشه پرمحتوایی برای زندگی معنوی افراد در روزهای پس از پایان سفر به ارمغان آورد.

134268.jpg

خاطراتی برای همه فصول خدمت

در روایت‌های دینی آمده است که باید عملاً با اخلاق خوش مبلّغ آموزه‌ها و سیرت نبوی و بزرگان دینی باشیم. دهشت با اشاره به این گفتار می‌گوید: سعی ما این است که همه جوانب کار را دیده و از نکته‌ای فروگذاری نکرده باشیم. نتایج خوبی هم داشتیم که رضایت همه زائران نوبت اولی بخشی از کارنامه ماست. به خاطر دارم در نوبتی کاروانی از مناطق سنی‌نشین به مشهد آمده بودند. در پایان این سفر، 3نفر از شرکت‌کنندگان شیعه شدند.

از او می‌خواهم بهترین خاطره‌اش را در رویارویی با زائران نوبت اولی بگوید. دهشت یادآور می‌شود: دوستی در مجموعه ما کار مصاحبه و عکاسی را از زائران انجام می‌دهد. دخترکی خردسال که همراه مادرش به مشهد آمده بود به خبرنگار ما گفته بود که از امام رضا یک خواسته و فقط یک خواسته داشته است. آن هم اینکه یک لباس عروس سپید به او بدهد. خبرنگارمان ضمن دادن گزارش از گفت‌وگویش با زائران آن کاروان این نکته را به من یادآور شد. به خانمم ماجرا را گفتم و از او خواستم مطابق سلیقه‌اش و با توجه به سن آن زائر کوچولو، لباس سپید عروسی بخرد. آن شب همگی در سالن اجتماعات هتل جمع بودیم و خبرنگارمان باز با زائران و از جمله آن دخترک گفت‌وگو می‌کرد و یادآور ماجرا شد. دخترک بازهم خواسته‌اش از حضرت را بازگو کرد. خانمم لباس عروسی را که مناسب قامت خردسالانه او بود به دخترک پیش‌کش کرد. همه حاضران منقلب شدند. دخترک ابتدا باور نمی‌کرد و بعد با تمام وجود لباس سپید را در آغوش گرفته بود و گریه می‌کرد. همه حاضران تحت تأثیر قرار گرفته بودند. خوشحال بودم توانستم به نیابت از امام رئوف کاری کوچک برای خوشحالی زائر خردسالش انجام بدهم. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی