• خانه
  • ورزشی
  • خیلی از فوتبالیست‌ها می‌توانند مدیران موفقی شوند
کد خبر : 96954
/ 03:49
پای درد دل‌های سید مهدی موسوی، هافبک چپ نسل طلایی ابومسلم

خیلی از فوتبالیست‌ها می‌توانند مدیران موفقی شوند

خیلی از فوتبالیست‌ها می‌توانند مدیران موفقی شوند

شهرآرا آنلاین - میهمان این هفته «سه‌شنبه‌ها با پیش‌کسوتان فوتبال»، از نسل طلایی ابومسلم در دهه 50 است، نسلی که در جام تخت جمشید درخشید و نام و رنگ خاص ابومسلم را برای اولین باردر کشور مطرح کرد. هافبک آن سال‌های ابومسلم در این گفت‌وگو از ورودش به فوتبال و سال‌های خوبی که داشته گفته است. 

 

به وقت تولد

به تاریخ اول اردیبهشت ماه 1333 در مشهد به دنیا آمدم. محله ما خیابان بهجت فعلی بود، بین چهارراه شهدا و چهارراه زرینه که دوران کودکی و جوانی خود را آنجا گذراندم.

 

تعداد فرزندان

3 فرزند دختر دارم که همگی ازدواج کرده‌اند و الان 3 نوه پسر دارم که خدا را شکر از داشتن آن‌ها راضی هستم.

 

فعالیت‌ها و افتخارات فوتبالی

سال 52 بود که وارد فوتبال شدم. قبل از آن دونده بودم و چندین مقام هم کسب کردم اما دیگر علاقه‌ای نداشتم. یک روز که در حال تمرین در پیست بودم بازیکنان فوتبال را دیدم که در چمن بازی می‌کنند. با خودم گفتم چرا من بی‌هدف می‌دوم؟ از همان‌جا بود که در تمرینات فوتبال را شروع کردم و جالب بود که بعد از گذشت 2 ماه از شروع فوتبال به عنوان نفر آخر لیست به تیم منتخب جوانان استان دعوت شدم. راهی مسابقات کشوری در خوزستان شدیم و اتفاقا خیلی‌ها شاکی شدند که چرا من را با سابقه کم دعوت کرده‌اند. آن زمان آقای نادری سرمربی تیم بود و من فکر می‌کردم که شانس کمی دارم که به من هم بازی برسد اما در اولین بازی که با بوشهر بود من را به عنوان هافبک چپ که پست بسیار سختی است بازی داد. این‌قدر از من راضی بود که تعویضم نمی‌کرد. پس از این مسابقات بود که در یکی از تمرینات حشمت مهاجرانی من را دید و از بازی‌ام تعریف کرد و از من خواست روی تکنیک و تاکتیکم بیشتر کار کنم. 3 دوره در مسابقات جوانان کشور و نیز در منتخب آموزشگاه‌ها حضور داشتم. اولین نفری بودم که باشگاه ابومسلم با او به صورت رسمی در هیئت فوتبال قرارداد بست و تا آن زمان اصلا نمی‌دانستم قرارداد چیست. بعد از آن راهی سربازی شدم. در آن دوره در تیم 25 شهریور و پاس بازی کردم و بعد پیراهن ابومسلم را پوشیدم‌. زمان ما ابومسلم فقط 6 مشهدی داشت و بقیه غیربومی بودند. 

 

دوران مربیگری

به علت اضطراب و فشار بالا زیاد به مربیگری علاقه نداشتم. از سی‌ویک‌سالگی تا 5 سال بازی نکردم و بعد از آن اکبر میثاقیان با تیم آزادی برگشت و خواست بازی کنم. مجبور شدم 18 کیلو کم کنم. بعد از آن در تیم‌های پیش‌کسوتان بازی کردم. بعد هم وارد فاز جنگ و جبهه شدم و دیگر دنبال مربیگری نرفتم.

 

شغل

بازنشسته وزارت کشور هستم. 4 سال رئیس تربیت بدنی ادارات استان بودم و 6 سال رئیس هیئت ورزشی‌های ناشنوایان. خاطرات خوبی از آن روزها دارم و بعد از آن نیز در 3 دوره مسئول کمیته فنی هیئت فوتبال استان بودم.

 

فعالیت ورزشی

هفته‌ای 2 جلسه با تیم پیش‌کسوتان تمرین می‌کنم.

 

ماشین و خانه

یک منزل مسکونی در منطقه صیاد شیرازی و ماشین ساندرودارم.

 

تلخ‌ترین و شیرین‌ترین اتفاق فوتبالی

تلخ‌ترین خاطره‌ام با بازی تیم صنعت نفت آبادان است که در ورزشگاه تختی مشهد برگزار شد. در این بازی به محض ورودم به زمین در نیمه دوم با دفاع حریف برخورد کردم و سرم بر اثر شکستگی 18 بخیه خورد. حدود 8 سال پیش هم با تیم پیش‌کسوتان بازی می‌کردم که در یک صحنه کنترل سرعتم را از دست دادم و مستقیم به فنس‌ها برخورد کردم. آنجا هم 45 تا بخیه خوردم. بهترین خاطره هم مربوط می‌شود به سال 55 و بازی مقابل پاس تهران که قهرمان ایران بود و 9 ملی‌پوش داشت. نیمه دوم که وارد زمین شدم، آن‌قدر فعال بودم که چندین شوت خطرناک به سمت دروازه داشتم و پرسپولیسی‌ها که رقیب پاس بودند تا پایان بازی من را تشویق می‌کردند.

 

حال و روز امروز فوتبال مشهد

چند بار ریاست هیئت فوتبال به من پیشنهاد شد. زمانی که زرشکی مدیر تربیت بدنی استان بود، از من خواست در انتخابات شرکت کنم اما زمانی که اختلاف‌ها و دشمنی‌ها را در همان جلسه انتخابات دیدم، ترجیح دادم وارد این فاز نشوم اما قول دادم به فوتبال استان کمک کنم. بعد از آن، تکفلی، رئیس هیئت استان، از من خواست به عنوان رئیس کمیته فنی فعالیت کنم. الان باید فوتبالی‌ها سر کار بیایند. می‌گویند مدیریت ذاتی است اما خیلی از فوتبالیست‌ها این قابلیت را دارند و می‌توانند موفق ظاهر شوند.

 

گلایه و انتقاد فوتبالی

ورزش به جوانان کمک زیادی می‌کند و بهتر است جوانان به جای گرایش به مواد افیونی، وقت خود را با ورزش بگذرانند. به همین دلیل، حمایت از ورزش بسیار باارزش است. پدیده نیز تیم خوبی است و به‌راحتی می‌تواند آسیایی شود اما باید همگی در کنارش باشیم و از آن حمایت کنیم تا دلسرد نشود. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی