کد خبر : 96956
/ 03:53

٧سد سر ریز شد

گزارشی از بارش شدید باران در روزهای اخیر که باعث پر شدن مخزن ١٢ سد خراسان رضوی شده است

٧سد سر ریز شد

شهرآرا آنلاین - ملیحه فلاح - بارش شدید باران در روزهای اخیر این بار خراسانی‌ها را بیش از گذشته به زحمت انداخته است. ورود سامانه بارشی از روز شنبه به استان باعث شده است ٧ سد استان به خصوص بند گلستان سرریز شود و ۵ سد در آستانه سرریز شدن قرار بگیرد. رضا نوروززاده، مدیر بهره‌برداری و نگهداری تأسیسات شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی از سرریز شدن سدهای یام، سده، کمایستان، استای، دولت‌آباد، بند گلستان و چشمه‌سبز تا ظهر روز گذشته خبر داد و این را هم گفت که سدهای چهچهه، قره‌تیکان، چالیدره، فریمان و زاوین نیز در آستانه سرریز شدن هستند.

طبق آمار شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، حجم آب ذخیره‌شده پشت سدهای استان هم‌اکنون ۵٩٩ میلیون متر مکعب است که ٩٣/٢٧١ میلیون متر مکعب آن از ابتدای فروردین سال جاری حاصل شده است. میزان آب ذخیره‌شده طی بارندگی‌های هفته گذشته نیز بیش از ۶٧ میلیون متر مکعب است که به دنبال آن، ٣٨ درصد حجم مخازن سدهای استان پر شده است. بر اساس این آمار، حجم آب ذخیره‌شده پشت سد دوستی به ٨٣/۴۴٩ میلیون متر مکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته ۵۶ درصد افزایش داشته است.

 

﷯ دستور ویژه رئیس جمهور

هم‌زمان با این شرایط و اخطاریه‌های مکرر سازمان هواشناسی برای خراسان رضوی، رئیس جمهور نیز پیگیر آخرین وضعیت سیل و شرایط آب و هوایی استان شد و در تماسی تلفنی با استاندار خراسان رضوی، از آخرین اقدامات ستاد مدیریت بحران و تمهیدات اندیشیده‌شده برای مقابله با خسارت‌های ناشی از وقوع سیل اطلاع یافت. آن‌طور که روابط عمومی استانداری خراسان رضوی گزارش داده است، حجت‌الاسلام حسن روحانی برای جلوگیری از وارد آمدن خسارت به مردم در نتیجه بارش‌های رگباری، دستورهای لازم را صادر کرده و در ادامه پیگیر مسائل اقتصادی استان و برنامه‌های رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، برای ایجاد تحول اقتصادی و توسعه منطقه‌ای شده است. او همچنین بر ضرورت برقراری ارتباط نزدیک با علما به‌ویژه نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و تولیت آستان قدس رضوی به سکان‌دار این استان تأکید کرده است.

علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، هم در جریان این گفت‌وگو، پیگیری‌های رئیس جمهور را موجب دلگرمی نیروهای عملیاتی خدمت‌رسان به مردم دانست و از عملکرد ستاد مدیریت بحران استان و برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته برای مقابله با خسارت‌های ناشی از وقوع سیل گزارشی ارائه کرد.

 

﷯ متوسط حجم بارش استان از ٩۶ میلی‌متر گذشت

طبق آمار اداره‌کل هواشناسی استان خراسان رضوی، بارندگی بی‌سابقه در بهار امسال باعث شد متوسط حجم بارش‌ها در استان از ابتدای بهار به ۶/٩۶ میلی‌متر برسد. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، خراسان رضوی فقط به میزان ١٣ میلی‌متر از این رحمت الهی برخوردار شد.

سامانه جدید بارشی که از روز شنبه وارد استان شد تا عصر امروز، سه‌شنبه، ادامه خواهد داشت. متوسط میزان بارش‌ها طی بارندگی‌های یکشنبه‌شب تا ظهر روز گذشته به ٢/٣٠ میلی‌متر رسید که این میزان در مشهد ۵/٢٨ میلی‌متر بوده است. آن طور که این آمار نشان می‌دهد میزان بارندگی از ابتدای سال زراعی تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ٢١۵ برابر شده است.یحیی قائنی‌پور، رئیس اداره هواشناسی خراسان رضوی، نیز از خروج این سامانه از مشهد تا ظهر امروز و خروج آن از استان تا عصر روز جاری خبر داد و افزود: پس از آن، شاهد روند افزایشی دما در استان خواهیم بود.

 

﷯ ١۶٠ خانوار آسیب‌دیده در سیل استان

«از آغاز باران اخیر تا روز گذشته بر اثر جاری شدن سیلاب در برخی شهرستان‌ها، ١۶٠ خانواده شامل ۶٨۶ نفر دچار حادثه شدند که از این تعداد، به ۶٠١ نفر امدادرسانی شد و شرایط برای اسکان اضطراری ۴٨٣ نفر فراهم آمد.» این را مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی بیان کرد و در ادامه با اشاره به قطع برق ٢ روستای چشمه حاج‌سلیمان در انابد بردسکن و صمدآباد سرخس برای جلوگیری از بروز خسارت‌های احتمالی گفت: اکنون در شبکه گازرسانی استان مشکل خاصی وجود ندارد اما آب ٢٠ روستا قطع شده است و آبرسانی سیار در حال انجام است.

به گفته حجت‌علی شایان‌فر، شبکه آبرسانی ٧ شهر در خراسان رضوی بر اثر بروز سیلاب دچار خسارت شده و کیفیت آب این مناطق با کدورت مواجه شده که آبرسانی سیار در حال انجام است و تا بازگشت به شرایط عادی ادامه خواهد داشت. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی نیز از آمادگی ١٧۶ نیروی امدادی در ۴١ تیم خبر داد و اضافه کرد: برپایی ۱۲۸ چادر برای اسکان افراد سیل‌زده برپاشده توزیع ۸۰ بسته غذایی هفتادودوساعته و ۳۴ بسته غذایی بیست‌وچهارساعته و رفع ١٨ آب‌گرفتگی در شهرستان‌ها گوشه‌ای از خدمات این جمعیت بوده است.به گفته سید مجتبی احمدی، مجموع ارزش ریالی کمک‌های غیرنقدی مردم تا یکشنبه ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان و هدایای نقدی مردم خراسان رضوی نیز ۶۱۹ میلیون تومان بوده است.

134285.jpg

﷯ وضعیت فاجعه‌بار کال و مسیل‌های کشف‌رود

بارش باران پای سرپرست دادسرای ویژه شهرسازی مرکز خراسان رضوی را هم به کال و مسیل‌های کشف‌رود باز کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری، قاضی مهدی حقدادی در این بازدید وضعیت حریم کال‎ها و ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز را مورد بررسی قرار داد و گفت: در روزهای اخیر شاهد فجایع تجاوز به بستر رودخانه و حتی انسداد آن با ساختمان‌های مسکونی و صنعتی بودیم که حتما بعد از مدیریت بحران سیلاب، در این موارد تصمیمی قاطع گرفته خواهد شد. وی افزود: با توجه به اینکه طی بازدید انجام‌شده برخی مناطق دارای وضعیت بحرانی‌تری بودند، دستورهای قضایی لازم در محل‌هایی مثل کشمیری١۴ صادر شد.

 

﷯ پاک‌سازی مسیل اسماعیل‌آباد

شهردار و سرپرست فرمانداری مشهد روز گذشته از مسیل اسماعیل‌آباد در حاشیه شمالی شهر مشهد بازدید کردند.

سرپرست فرمانداری مشهد با تأکید بر اینکه بارش‌های اخیر در ٣۵٧ روستای این شهرستان با حدود۴٠٠ هزار سکنه خساراتی به همراه نداشته است به ایرنا گفت: با توجه به ساخت معابر ناایمن در بستر مسیل اسماعیل‌آباد مشهد، دستور رفع این تصرفات و پاک‌سازی این مسیل با تخریب این معابر ناایمن صادر شد و مأموران شهرداری مستقر در محل، آزادسازی بستر مسیل را آغاز کردند.

 

﷯ ۴٠ مورد آب‌گرفتگی در شهر

با توجه به شدت بارش‌ها آمادگی خدمات شهری نتوانست از آب‌گرفتگی خیابان‌ها جلوگیری کند و طبق آخرین اخبار، مهدی یعقوبی، سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد، تعداد آب‌گرفتگی‌های معابر را ۴٠ مورد بیان کرد.

 

﷯ تخلیه روستاهای پرخطر در استان

﷯به گزارش ایرنا بارندگی شدید در این مدت موجب جریان سیل در شهرستان‌های کلات، درگز و سرخس واقع در شمال، بجستان در جنوب و خلیل‌آباد و بردسکن در جنوب غرب خراسان رضوی و خساراتی در این مناطق شده است. این بارش‌ها باعث تخلیه روستای شوراب از شهرستان خلیل‌آباد، نیمی از روستاهای کلاته‌نو از شهرستان بردسکن و روستای ابراهیم‌آباد از شهرستان بجستان شد . سرازیر شدن سیل در سرخس حتی باعث شد شورای هماهنگی مدیریت بحران استان به ریاست معاون عمرانی استاندار در این شهرستان برگزار شود. آب‌گرفتگی ٣٢ روستا در نیشابور، بسته شدن ٢ محور اصلی شهرستان بردسکن، جاده ارتباطی نقاب، جاده کدکن تربت حیدریه و ٢٨ مسیر روستایی نیز گوشه‌ای از حوادث بارندگی‌های اخیر است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی