کد خبر : 96962
/ 04:00

آبشار بلاتکلیفی

شورای عالی شهرسازی و معماری بعد از گذشت حدود ٢ ماه مصوبه تعیین تکلیف ۴٠٠ هکتار از اراضی مشهد را ابلاغ نکرده است

آبشار بلاتکلیفی

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان -  با اینکه ۵٠ روز از تصویب طــــــرح‌هـای اراضی چهارصدهکتاری پادگان و آبشار٢ در شورای عالی معماری و شهرسازی می‌گذرد، همچنان این مصوبه به استانداری خراسان رضوی ابلاغ نشده است. این موضوع را رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد هم تأیید کرد و گفت که معمولا طرح‌ها بعد از تصویب در شورای عالی معماری و شهرسازی بعد از گذشت ٢ هفته ابلاغ می‌شوند و اکنون از حد معمول آن گذشته است.

۶ اسفندماه سال گذشته بود که شورای عالی معماری و شهرسازی به ریاست وزیر راه و شهرسازی، نقشه‌های مربوط به پادگان لشکر٧٧ و اراضی آبشار٢ را بعد از ١۶ سال رفت‌وآمد و بررسی تصویب کرد، طرح‌هایی که تصویب آن‌ها یکی از شروط ارتش برای بازگشایی بولوار نماز بود و همین امر هم باعث شد شورای عالی معماری و شهرسازی کمی در تصویب طرح‌های پادگان و آبشار٢ تعجیل کند. شورای عالی معماری و شهرسازی در بازه‌ای از زمان به علت تغییراتی که در معاونت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی رخ داد، تأخیری دو‌هفته‌ای در تصویب این طرح‌ها داشت. اکنون هم با گذشت نزدیک به ٢ ماه، این طرح‌ها را ابلاغ نکرده است. محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد،در حاشیه جلسه صحن علنی شورا به شهرآرا گفته است علت این تأخیر را نمی‌داند و اداره‌کل راه و شهرسازی و استانداری باید پیگیر این ابلاغیه باشد. با این حال، مدیریت شهری هم پیگیر این دلایل تأخیر است.

 

﷯ هنوز برای سند بلندمرتبه‌سازی اقدامی صورت نگرفته است

او همچنین درباره تهیه سندهای بلندمرتبه‌سازی و پهنه‌بندی حریم شهر مشهد گفت: استاندار خراسان رضوی اواخر سال گذشته درباره سند پهنه‌بندی حریم مشهد جلسه‌ای برگزار کرد و قرار شد اداره‌کل راه و شهرسازی ظرف ١۵ روز در این زمینه شرح خدمات دهد. شهرداری هم بعد از این کار، قرار شد ظرف ٣ ماه سند پهنه‌بندی حریم مشهد را تهیه کند. با این حال، برای سند بلندمرتبه سازی اقدام خاصی صورت نگرفته است.

اواسط اسفندماه سال گذشته بود که مهدی‌نیا در نشست خبری خود گفت تاکنون ٢ مرتبه، یک بار در زمان سکان‌داری تقی‌زاده خامسی و یک بار ‌همین یک هفته پیش، به محمدرضا کلائی نامه نوشته و تأکید کرده است که سند بلندمرتبه‌سازی به شورای شهر ارائه شود. بعد از آن هم شهردار جوان مشهد در نشست خبری خود بیان کرد که شهرداری قرار است سند پهنه‌بندی حریم شهر مشهد را ظرف ٣ ماه تهیه کند و برای بلندمرتبه‌سازی هم قرار است شورای عالی معماری و شهرسازی ضوابط کلی را برای شهرهای کشور تصویب کند.

با این حال، دیروز، ٢ فوریت الزام شهرداری برای تکمیل نواقص طرح جامع به صحن علنی شورای شهر مشهد آمد. شهرداری مشهد طرح تفصیلی پهنه جنوب غرب (مناطق ٩ و ١١ شهر) را به‌تازگی تهیه کرده و برای بررسی به شورا فرستاده اما شورا این طرح را بررسی نکرده است. مهدی‌نیا، هم در توضیح این موضوع بیان کرد: در گذشته، در زمان ابلاغ طرح جامع، نواقصی در این طرح وجود داشت که یکی از این نواقص سند پهنه‌بندی حریم مشهد و ضوابط بلندمرتبه‌سازی شهر است. این ٢ سند تأثیری بسزا بر محتوای طرح‌های تفصیلی دارند. به همین علت، شورای شهر، شهرداری را ملزم کرد ابتدا این ٢ سند را پیگیری و تهیه کند، سپس طرح‌های تفصیلی را به شورا ارائه دهد. او با تأکید بر اینکه بدون داشتن این ٢ سند از لحاظ فنی و شهرسازی امکان بررسی طرح‌های تفصیلی نیست ادامه داد: بر همین مبنا طرح تفصیلی را برگشت زدیم و از شهرداری، اداره‌کل راه و شهرسازی و استانداری خواستیم ابتدا نواقص را تکمیل کنند. او درباره اینکه سند بلندمرتبه‌سازی از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی تهیه می‌شود گفت: آنچه قرار است شورای عالی معماری و شهرسازی ارائه کند سند نیست بلکه چهارچوب ضوابط و فارغ از مکان است. این قوانین برای تمام کشور و همه شهرها ضوابطی عام دارد. ما باید ضوابط خاص مشهد را در چهارچوب کلی و مبتنی بر شرایط کالبدی، اجتماعی و زیست‌محیطی شهر تدقیق کنیم. به گفته او، کارفرمای طرح جامع، اداره‌کل راه و شهرسازی است و شهرداری مکلف شده از استانداری و راه و شهرسازی پیگیری کند تا هر‌چه زودتر این ٢ سند را آماده کنند. 

 

﷯ هنوز مصوبه ای ابلاغ نشده است

فرمانده قرارگاه منطقه ای شمال شرق نیروی زمینی ارتش هم در نشست خبری روز گذشته خود مثل همیشه که به صحبت کردن درباره سرانجام ماجرای اراضی آبشار٢ و پادگان لشکر٧٧ تمایلی نداشت، این بار هم به سؤالات یکی از خبرنگاران در این باره گفت: هنوز هیچ مصوبه ای در این زمینه به ما ابلاغ نشده است.

امیر سرتیپ رضا آذریان در واکنش به زمان دقیق جابه جایی این مجموعه به خارج از شهر نیز گفت: اینجا پادگانی نداریم و جز من کسی در اینجا نیست. یگان های نظامی ارتش مدت هاست به خارج از شهر رفته اند و در این مجموعه فقط ابنیه اداری را مشاهده می کنید.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی