کد خبر : 96977
/ 07:25
مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان در جلسه شورای شهر مطرح کرد

اصرار بر انتقال آب از عمان

با اینکه مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای خراسان‌رضوی اعتقاد دارد برخی فعالیت‌ها برای تأمین آب مشهد، کم‌هزینه‌تر از انتقال آب از دریای عمان است، اذعان می‌کند که ‌انتقال آب از دریای عمان باید صورت گیرد و این پروژه پیگیری می‌شود.

اصرار بر انتقال آب از عمان

شهرآرا آنلاین - محمد علایی که دیروز برای ارائه گزارش عملکرد در صحن علنی شورای شهر مشهد حاضر شده بود، با اشاره‌به این موضوع بیان کرد: چرا باید ١۵٠میلیون متر‌مکعب پساب به تهدید جدی سلامت تبدیل شود، اما برای ٧۵‌میلیون متر‌مکعب آب از دریای عمان حاضر شویم ۶۶‌میلیارد دلار پول پرداخت کنیم؟او افزود: نمی‌توانیم تشخیص دهیم که بارش‌های شدید امسال پایانی است بر قصه پر‌غصه خشک‌سالی‌های سی‌و‌هفت‌ساله، یا یک سالِ تر است در میان خشک‌سالی‌های بلندمدت.علایی یادآور شد: شنبه‌شب نمی‌توانستیم به یک نظر منطقی برسیم که یکشنبه چه میزان بارندگی خواهیم داشت تا بر‌اساس این پیش‌بینی، تصمیم بگیریم یک سد را تخلیه کنیم یا نه.او این موضوع را علت اصلی آمادگی مشهد برای سال‌های آینده دانست و گفت: ما امسال از بحران کم‌آبی نجات یافتیم و بارندگی‌ها یک سال ما را نجات داد. پس باید حتما کاهش مصرف را در برنامه‌ها داشته باشیم. سال گذشته هم برنامه مصرف آب بدون سد دوستی تهیه شد که بر‌اساس این برنامه ۶٩٠‌میلیاردتومان درخواست اعتبار شد که بیشتر آن برای فاضلاب مشهد بوده است.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای خراسان‌رضوی با بیان اینکه باید به هر طریق ممکن از افزایش جمعیت مشهد جلوگیری کنیم، افزود: کارهای جزیره‌ای یا رسیدگی به حاشیه شهر، اقدامات زیبایی‌ است اما به‌طورکلی این پیام را به شهروندان دیگر شهرهای استان می‌دهد که «به مشهد بیایید.»

او اضافه کرد: وقتی در حال حاضر در بجستان، آب متر‌مکعبی ١٠‌هزار تومان به شهروندان فروخته می‌شود و در مشهد همین میزان آب ۶٠٠‌تومان ارائه می‌شود، شهروند بجستانی به چه دلیلی باید در مشهد بماند؟ کسی که در مشهد زندگی می‌کند باید هزینه زندگی در این شهر را پرداخت کند اما در حال حاضر این موضوع برعکس شده است؛ یعنی وقتی یک بجستانی باید نسبت‌به مشهد هزینه بیشتری پرداخت کند، چه توجیهی دارد در شهرش بماند؟ افزایش هزینه زندگی در مشهد، تصمیم تلخی است اما باید این تصمیم را

بگیریم.علایی درباره برخی بارش‌ها در شهرستان‌های استان هم اعلام کرد: در کلات ۴٨‌میلی‌متر بارندگی بود و حتی خون از بینی‌ یک نفر نیامد. اگر کال زرکش ظرف یک هفته باز نمی‌شد، مطمئنا کشته داشتیم. اگر کشف‌رود به طول ٨٠‌کیلومتر باز نمی‌شد، به این راحتی نمی‌توانستیم عمل کنیم. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی