کد خبر : 96990
/ 07:48

تخریب ۵خانه در گود همسایه

بی‌احتیاطی و غفلت در ساخت و سازهای ساختمانی در مشهد همچنان حادثه می‌آفرینند

تخریب ۵خانه در گود همسایه

شهرآرا آنلاین - مهدی قرآنی - امروزه با توجه به گسترش شهرها و نیاز مبرم مردم به مسکن، بازار ساخت و سازها رشد فزاینده‌ای به خود گرفته است و این توسعه ساختمانی علاوه بر داشتن مزایای مفید، خطر‌پذیری را در مرحله اجرای سازه‌ها افزایش داده است، به نوعی که در برخی اوقات شاهد حوادثی از قبیل سقوط از ارتفاع، سقوط اجسام سخت و یا تخریب سازه‌ها هستیم. گودبرداری یکی از اقدامات اجرایی در ساخت و سازهای ساختمانی است که اگر مطلوب و کارشناسی شده انجام شود علاوه بر پایداری خوب ساختمان موجب استحکام آن و املاک مجاورش خواهد بود، اما اگر در نحوه اجرای این امر بی‌احتیاطی صورت گیرد به تنهایی می‌تواند حوادث مرگ‌بار و خسارات مالی فراوانی به‌بار آورد که جبران آن‌ها به راحتی امکان‌پذیر نیست.

در فروردین امسال ٣ساختمان مسکونی به دلیل گودبرداری غیر‌اصولی در مشهد فرو ریختند و موجب به‌بار آوردن خسارات مالی زیادی برای ۵خانواده شدند. اولین حادثه مربوط به نهم این ماه بود که در خیابان خواجه‌ربیع اتفاق افتاد. در این حادثه یک ساختمان دو طبقه به دلیل گودبرداری غیراصولی زمین مجاورش فرو ریخت و موجب مصدومیت ٨نفر و زیر آوار ماندن ٣نفر دیگر شد که با تلاش آتش‌نشانان افراد گرفتار در زیر تلی از خاک نجات پیدا کردند و به مرکز درمانی انتقال یافتند.

دومین حادثه پس از گذشت ١٢روز و در دقایق پایانی روز بیست و دوم این ماه رخ داد. در پی وقوع این حادثه نیز یک ساختمان مسکونی دو‌‌طبقه در بولوار شهید مفتح مشهد فرو ریخت و خسارات مالی زیادی به‌بار آورد.

شامگاه یکشنبه‌ای که گذشت نیز سومین حادثه به دلیل گودبرداری غیر‌اصولی در ساعات پایانی این روز رخ داد که در آن یک خانه ویلایی در منطقه ثامن فرو ریخت و بخشی از آن تخریب شد. خوشبختانه در این حادثه به شخصی آسیب نرسید اما خسارت مالی زیادی به این ملک مسکونی فرسوده وارد شد.

 

ماجرای یک فرار غیرقانونی

بی‌احتیاطی مهندسین ناظر و یا مالکان زمین‌های در حال ساخت در نحوه اجرای گودبرداری، سرمنشأ اصلی حوادثی هستند که در این مدت به وقوع پیوسته و کام عده‌ای را تلخ کرده است. به گفته معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی مشهد این‌گونه حوادث به دلیل دورزدن مفاد قانونی و فرار از هزینه‌های جاری ساختمان‌ها رخ می‌دهد. 

غلامحسین حاجی‌زاده با اشاره به حوادث رخ داده اخیر با تأکید بر اینکه قبل از وقوع حادثه باید علاج واقعه کرد، ادامه داد: طبق بخشنامه همه اقدامات اجرایی ساخت و سازهای ساختمانی تحت نظارت سازمان نظام مهندسی می‌باشد و تحت نظر این سازمان اجرا می‌شود.

طبق گفته حاجی‌زاده امروزه گودبرداری از شاخه‌های تخصصی ساخت و ساز ساختمانی محسوب می‌شود که سازمان نظام مهندسی در این حوزه دارای ساز‌و‌کاری اختصاصی بوده و کارشناسانی متخصص مستقیما بر این اقدامات نظارت دارند. البته حوادث رخ داده به این معنا نیست که تخلفی در نحوه نظارت این سازمان صورت گرفته باشد، چرا که این احتمال وجود دارد مالک زمین‌های مورد نظر به دور از چشم ناظران، بازرسان و کارشناسان مربوط ملکی را تخریب و برای انجام یکسری از مراحل ساخت‌و‌ساز و فرار از هزینه‌های ساختمانی اقدام به گودبرداری غیراصولی کرده باشند که از قضا رعایت نکردن نکات ایمنی در این مرحله موجب بروز حوادث شده باشد.

﷯حاجی‌زاده با اشاره به انواع مهارها در گودبرداری بیان کرد: نگهبان منبری و نیلینگ از انواع مهارها در زمان اجرای گودبرداری می‌باشد که علاوه بر تسهیل اجرای این امر موجب ایجاد امنیت سازه‌های مجاور و جلوگیری از تخریب آن‌ها خواهد شد. یکی دیگر از نکاتی که سازندگان ساختمان در زمان گودبرداری باید به آن توجه داشته باشند خاک زمین در حال ساخت است، زمین‌هایی که رسی هستند قاعدتا پی‌ مستحکم‌تر خواهند داشت و زمین‌های دارای خاکی سست نیازمند روند اجرایی قوی‌تری می‌باشند. علاوه بر این شرایط جوی از جمله سرما، بارش برف و باران نیز در شکل‌گیری حادثه دخیل هستند و چنانچه این موارد در زمان گودبرداری در نظر گرفته نشود می‌تواند موجب تشدید حادثه و افزایش خسارات احتمالی شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی