کد خبر : 97014
/ 07:47

پروژه های عمرانی به وسعت شهر

برنامه‌های اولویت‌دار شهرداری مشهد برای سال ٩٨ کدام‌اند؟

پروژه های عمرانی به وسعت شهر

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان -  امسال شهرداری مشهد خود را آماده کرده است تا شهر را از لحاظ عمرانی، جانی تازه بدهد. این را نه‌تنها مدیران شهری می‌گویند بلکه تخصیص ٧٧ درصد بودجه شهرداری به موضوعات عمرانی حکایت‌کننده این رویکرد است، بودجه‌ای که بیش از ٢ برابر بودجه عمرانی استانداری برای خراسان رضوی است. از مسئولان مدیریت شهری، محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، جزو اولین نفراتی بود که بودجه امسال را «‌پر از ریسک و پر از پروژه‌های عمرانی» معرفی کرد و البته بیشتر این پروژه‌ها را هم حمل‌و‌نقلی دانست. شاید پیش‌تر با تلفیق ٢ معاونت حمل و نقل و فنی و عمران شهرداری مشهد ‌قابل حدس بود که شهرداری قصد دارد تمرکز خود را ‌روی زیرساخت حمل و نقل قرار دهد. همان‌طور که معاون حمل و نقل و سرپرست معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد به شهرآرا گفته است، ٧ یا ٨ تقاطع غیرهم‌سطح و دوربرگردان در اولویت ‌اجرا هستند‌‌. به گفته خلیل‌ا... کاظمی، پروژه‌های تقاطع آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی و خین عرب هم‌اکنون شروع شده است و احتمالا در اردیبهشت‌ماه، دوربرگردان شهید ناصری نیز کلنگ‌ می‌خورد. او این را هم گفت که تعدادی از پروژه‌های تقاطع غیر‌هم‌سطح در آلبوم بودجه پیش‌بینی نشده‌اند اما قرار است از طریق بخش‌های سرمایه‌گذاری معاونت اقتصادی، اعتبار جذب شود. او درباره پروژه‌های عمرانی دیگر مانند تئاتر شهر و طرح‌های فضای سبز نیز این‌طور گفت: این پروژه‌ها به دلیل آنکه هنوز نقشه آماده‌ای ندارند، در اولویت اجرا قرار نمی‌گیرند. کاظمی یادآور شد: بازگشایی معابر، اصلاح هندسی، آسفالت معابر و ... از فعالیت‌های عمرانی دیگر در سال جاری خواهد بود. پیش‌تر هم شهردار مشهد همین موضوع را گفته و اظهار کرده بود ‌فعالیت‌هایی مانند اصلاح شکستگی جداول، بهبود حمل زباله و بهبود وضعیت آسفالت خیابان‌ها به صورت گسترده انجام خواهد شد. حتی شهرداری مشهد قرار است به‌‌زودی و ظرف یک ماه آینده، از سامانه «چشم شهر» رونمایی کند، سامانه‌ای که باعث می‌شود شهروندان مشکلات و ایرادهای عمرانی شهر را گزارش دهند تا گروه مهندسی برای رسیدگی و اصلاح آن اعزام شو‌د.

 

﷯ تعریف ١٠٨٢ ردیف پروژه عمرانی

«١٠٨٢ ردیف پروژه عمرانی در بودجه سال جاری با ۴۴٠٠ میلیارد تومان اعتبار عمرانی تعریف شده است.» این را هم مدیرکل بودجه شهرداری مشهد دوشنبه گذشته در جلسه شورای اداری شهرداری گفت و افزود: تا امروز حدود ٣٧٠ موافقت‌نامه آماده تبادل است. باقی موافقت‌نامه‌ها نیز در فرایند آماده شدن برای تبادل هستند.

جمال حسن بارانی این میزان بودجه را اجرایی و بدون مشکل دانست و با بیان اینکه آلبوم بودجه شهرداری مشهد در سال جاری ۴٢٩٨ میلیارد تومان است افزود: همچنین از آلبوم بودجه اقتصادی که ۴۴٨٣ میلیارد تومان است، قرار شده ۴٢٠٠ میلیارد تومان صرف اجرای پروژه عمرانی شود.

او یادآور شد: در حوزه اعتبارات عمرانی، ۶۵ درصد در آلبوم بودجه افزایش وجود داشته است. 

بر این اساس، ٧٧ درصد بودجه در سال جاری در مجموع عمرانی و ٢٣ درصد بودجه جاری است که این یکی از افتخارات شهرداری مشهد به حساب می‌آید. بارانی با اشاره به اینکه بودجه جاری از یکشنبه گذشته رسما آماده تخصیص اعتبار شده است افزود: ‌ابتدا بودجه برای ستاد شهرداری ‌سپس برای مناطق شهرداری باز شده است. بودجه جاری از اواسط هفته آینده قابلیت تخصیص اعتبار خواهد داشت. بودجه‌های عمرانی نیز برای ٣٧٠ پروژه‌هایی که تا‌کنون قابلیت تبادل موافقت‌نامه داشته‌اند پس از تبادل موافقت‌نامه، قابلیت تأمین تخصیص اعتبار خواهد داشت. مدیرکل بودجه شهرداری مشهد در موضوع اولویت پروژه‌ها، تبادل موافقت‌نامه‌ را ملاک ‌دانست و ادامه داد: هر موافقت‌نامه‌ای که واحدهای مجری برای معاونت برنامه‌ریزی ارسال کنند در اولویت قرار می‌گیر‌د. زمان در نظر گرفته‌شده تا ٢٩ فروردین‌ماه است. به همین علت، اگر تا این زمان مبادله موافقت‌نامه‌ها روی میز نیاید، براساس تبصره٢، بودجه آن‌ها را در اولویت قرار نخواهیم داد و از این زمان به بعد، پروژه‌ها براساس میزان تحقق منابع تخصیص اعتبار خواهند شد.

 

﷯ چشم شهر اعتباری جدا دارد

وی با تأ‌کید بر اینکه پروژه‌هایی که از طریق نرم‌افزار «چشم شهر» از سوی مردم اعلام می‌شوند، در اولویت قرار دارند و اعتبارات آن نیز آزادسازی خواهد شد اظهار کرد: در همین راستا، شهرداران مناطق هیچ دغدغه‌ای درباره تخصیص اعتبار برای درخواست‌هایی که از سوی نرم‌افزار «چشم شهر» به آن‌ها می‌رسد نداشته باشند زیرا برای اقدامات مربوط به «چشم شهر»، در بودجه، اعتباری جدا پیش‌بینی شده است. شهرداران فقط باید دغدغه اجرا داشته باشند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی