کد خبر : 97016
/ 07:52

کاهش ۴٣ درصدی بوروکراسی اداری در شهرداری

طرح یکپارچه‌سازی فرایندها در راستای شفافیت مدیریت شهری اجرایی می‌شود

کاهش ۴٣ درصدی بوروکراسی اداری در شهرداری

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان - شهرداری مشهد هم‌اکنون حدود ١۴٢ خدمت ‌ارائه می‌کند که در این زمینه نیازمند زیرساخت‌هایی مانند نرم‌افزار و پلتفرم شهروندی است. معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهردار مشهد می‌گوید ‌در این راستا پلتفرم شهروندی در ۶ حوزه طراحی و تعریف شده است که قابلیت ارتباط با ‌پلتفرم‌های دیگر را دارد.

شهریار آل‌شیخ اضافه می‌کند که فاز اول این پروژه در قالب نرم‌افزار «چشم شهر» برای اطلاع‌رسانی مشکلات شهری از طریق شهروندان به مدیریت شهری طراحی و به‌زودی رونمایی می‌شود اما این تنها اقدام مدیریت شهری نیست زیرا در راستای بهبود فرایندها و کاهش بوروکراسی اداری که پیمانکاران و مردم را دچار سرگردانی می‌کرد، با پالایش فرم‌ها، ۴٣ درصد امضاهای دیوانی کاهش می‌یابد.

 

﷯ ضرورت‌های طرح یکپارچه‌سازی

معاون برنامه‌ریزی شهردار مشهد اجرای فرایندها بر اساس سلیقه و ادراک فردی، تعدد فرم‌ها با ماهیت یکسان، وجود امضا و ارجاع‌های غیرضرور، تناقض محتوای تخصصی فرم‌های جاری با ساختار و استفاده هم‌زمان فرم‌های الکترونیکی به صورت فیزیکی را از آسیب‌های تعدد فرم‌ها طی سال‌های گذشته می‌داند. او می‌گوید: بر این اساس، معاونت برنامه‌ریزی رویکردهایی مانند احصای کارکردهای تخصصی مناطق، حفظ زنجیره انجام هر فعالیت در فرم‌ها، تفکیک فرایندی فرم‌ها بر اساس مالک فرایند، ادغام فرم‌های دارای ماهیت متجانس و یکسان، حذف فرم‌های مازاد، ایجاد فرم برای موضوعات پرتکرار و اولویت‌دار و کاهش سطوح امضا از سطح مدیریتی و سرپرستی را در پیش گرفته است. طبق اعلام آل‌شیخ، اقدامات در راستای این طرح از مهر سال گذشته با شناسایی مسائل کلان از منظر ذی‌نفعان آغاز شده و پس از گردآوری و بررسی فرم‌ها، تحلیل و تهیه گزارش‌های شناخت وضع موجود، برگزاری جلسات با مناطق و ستاد، بهبود و یکپارچه‌سازی فرم‌ها، دریافت نظرات ستاد و مناطق، سرانجام طرح یکپارچه‌سازی فرایندها فروردین ٩٨ به مرحله ارسال نهایی فرم‌ها به حوزه‌های ستادی و مناطق رسیده است.

 

﷯ بررسی ٢٨١٠ محتوا

به گفته او، پس از پایان فاز نخست، در راستای بهبود و یکپارچه‌سازی، با دریافت ٢٨١٠ محتوا شامل فرم، نامه و بخشنامه از مناطق، نمودار فرم‌های دریافتی به تفکیک مناطق سیزده‌گانه شهرداری مشهد تهیه شده که بر این اساس، ۵۴ درصد فرم‌ها مغایر با مستندات مبنا بوده است. همچنین ۵٠ درصد موارد مغایر با فرایندهای بهبودیافته، ۴٠ درصد مغایر با ساختار تشکیلاتی و ۴٠ درصد فرم‌ها هم مغایر با قالب استاندارد به ثبت است.

بر این اساس فرم‌های پایش شده به ٧٩٠ مورد و با بررسی‌های بیشتر به ١۴٩ فرم که قابلیت الکترونیک شدن دارند کاهش پیدا کرده 

و تعداد فرم‌ها و امضاها در حوزه‌های مختلف شهرداری مشهد نیز به طور چشمگیری کاهش یافته است.

به گفته او، با اقدامات انجام‌‌شده، حذف ارجاعات متعدد و تسریع زمان انجام کار، حذف امضاهای فاقد ارزش افزوده، تسهیل و کاهش پیچیدگی‌های محتوایی، تقویت ارتباط فرایندی مناطق با فرم‌ها و فرایندهای ستاد و طراحی فرم‌ها با راهبرد، امکان پیاده‌سازی بستر الکترونیکی در آینده نیز ایجاد شده است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی