کد خبر : 97017
/ 07:55

آمادگی مدیریت شهری برای روزهای چراغ‌‌‌برات

بر اساس سنتی پسندیده، در روزهای ١٢، ١٣ و ١۴ ماه شعبان معروف به ایام چراغ‌برات افراد به زیارت اهل قبور خود می‌روند

آمادگی مدیریت شهری برای روزهای چراغ‌‌‌برات

شهرآرا آنلاین - از این رو، مدیریت شهری هر سال اقداماتی ‌برای خدمت‌رسانی به شهروندان در جهت برپا کردن این امر معنوی انجام می‌دهد. به گفته مدیرعامل سازمان فردوس‎های شهرداری مشهد، برای این روزها که حجم رفت‎و‌آمد زیاد است، جلسات و هماهنگی‎هایی با سازمان‎های مختلف مثل پلیس راهور، اورژانس و اتوبوس‌رانی انجام می‌شود تا رفت‌و‌آمد و خدمات‌رسانی به ‎طور کامل انجام شود. به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی شهرداری مشهد، حجت‌الاسلام حسین مهدوی دامغانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اتوبوس‌رانی با بیش از ۴٠٠ دستگاه آماده خدمات‏‌رسانی در روزهای نیمه شعبان است افزود: به جز اتوبوس‌رانی، تاکسی‌رانی هم خدمات ویژه‎‏ای در داخل و خارج بهشت رضا‌ ارائه خواهد کرد. همچنین خودروهای برقی برای افراد ناتوان و سالمند‌ در این محل تعبیه شده‌اند تا مورد استفاده قرار گیرند.

وی از اهتزاز بزرگ‌ترین پرچم با محتوای «یا صاحب‎الزمان(عج)» در بهشت رضا خبر داد و گفت: فردا ساعت ٩ صبح با توجه به نزدیکی نیمه شعبان، اهتزاز پرچمی با حدود ٢٠٠ متر پیش‌‌بینی شده است که شاید بزرگ‎ترین پرچم با ابعاد ٢٠ متر در ١٠ متر باشد.

به گفته مدیرعامل سازمان فردوس‎ها، اگر فردی فوت کند و از قبل محلی در آرامستان تهیه نکرده باشد، هیچ‌گونه هزینه‎ای برای خرید جای دفن پرداخت نخواهد کرد و هزینه‏‎ای که دریافت می‎شود مربوط به خدمات عمومی مثل هزینه آمبولانس برای حمل متوفی به منزل، حرم یا هزینه برخی کارهای اداری است.‌ مهدوی با اشاره به اینکه از افرادی هزینه محل دفن دریافت می‌شود که از قبل برای خود مکان مشخصی را در نظر بگیرند‌ افزود: میانگین قیمت قبر در سال قبل ۶ میلیون و ٨٠٠ هزار تومان بوده و هنوز تغییرات قیمت سال ٩٨ انجام نشده است اما در بحث خدمات عمومی، حدود ٣٠ درصد افزایش قیمت خواهیم داشت.

وی درباره بلوک‌های خاص با قیمت زیاد هم اضافه کرد: برخی بلوک‎ها که تعداد کمی ظرفیت دارند و از نظر معنوی متفاوت هستند به ١۵ میلیون هم می‌رسند.

مدیرعامل سازمان فردوس‎‏ها با اشاره به آماده‌سازی جاده آرامستان بهشت رضوان گفت: ‌ابتدای سال ٩٧ اقداماتی برای تعریض و بهبود جاده انجام شده است.

مهدوی ادامه داد: این جاده در ٣ فاز حدود ٧ کیلومتر است که ٢ فاز آن انجام شده و فقط یک فاز باقی مانده است.

وی به سختی کار افراد شاغل در این سازمان هم اشاره کرد و ادامه داد: برای قرار دادن این شغل ذیل مشاغل سخت، موانع زیادی وجود دارد که پیگیر انجام آن هستیم.

مهدوی درباره تعداد فوتی‎های سال ٩٧ گفت: ١٩ هزار و ٧٩٢ نفر کل فوتی‎های سال ٩٧ است که تعداد بزرگ‌سالان ١۵ هزار و ٣٠۶ نفر، بین سنین ۵ تا ١٠ سال ١١٨ نفر، زیر ۵ سال ١٧١۵ نفر و ١٨۴٢ مورد دفن جنین داشته‌ایم. از این تعداد، ۶٠ درصد آقایان و ۴٠ درصد خانم‌‏ها بوده‌‎اند. همچنین ١۴٢ نفر بلاصاحب و بلا‌وارث در فردوس‎های این سازمان دفن شده‎اند.

او درباره غسل مکانیزه هم گفت: هدف از این کار تسریع غسل است. با اینکه دستگاه چندین بار اصلاح شده است، باز هم استادان از قم آ‌مدند و ایراداتی مطرح کردند که در نهایت به این نتیجه رسیدیم که چندان کاربردی نیست. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی