کد خبر : 97020
/ 07:59

بازگشت شاعر از مسیر باد

مجموعه شعر «در مسیر باد پرسه می زنم» سروده محبوبه بزم آرا در حوزه هنری مشهد نقد و بررسی شد

بازگشت شاعر از مسیر باد

شهرآرا آنلاین - قاسمی| «بیشتر سروده های کتاب «در مسیر باد پرسه می زنم» عاشقانه است و این مجموعه در مقایسه با بسیاری از غزل های امروز اثری محترم و شایسته دفاع است؛ متأسفانه امروز در شعر عاشقانه مفاهیم کلی و تکراری بیان می شود که سبب یکنواخت شدن مجموعه شعرها شده است.»

بعدازظهر دوشنبه، حوزه هنری خراسان رضوی میزبان نشست نقد و بررسی مجموعه شعر «در مسیر باد پرسه می زنم» سروده محبوبه بزم آرا، شاعر جوان مشهدی، بود. در این نشست که برخی شاعران، منتقدان و دیگر علاقه مندان ادبیات فارسی در آن شرکت کردند، زهرا محدثی درباره ویژگی های این دفتر شعر گفت: هشدارهای شاعرانه جالبی در برخی اشعار این کتاب دیده می شود و شاعر در استفاده از وزن های دوری و ابیات موقوف المعانی غالبا موفق عمل کرده است اما در مقابل، تکرار واژگان از مواردی است که در این کتاب به چشم می خورد و باید بیشتر به آن دقت شود تا به زیبایی کلام ضربه نزند.

این شاعر و پژوهشگر در ادامه به پیشینه محبوبه بزم آرا در سرودن شعر آیینی به‌رغم اینکه بیشتر شعرهای کتاب «در مسیر باد پرسه می زنم» عاشقانه است، اشاره کرد: امیدوارم عشق در اشعار ایشان متعالی تر شود و به شعر عارفانه برسد.

سید ابوطالب مظفری نیز ضمن تقسیم بندی شاعران به ٢ دسته تجربه سرا و مفهوم سرا، شعر شاعران دسته نخست مانند مولانا را بیان یک تجربه دانست و سروده های مفهوم سرایانی چون حافظ را نتیجه تبدیل مفهومی که از جامعه و عرفان و... آموختند به شعر وصف کرد. این شاعر و منتقد یادآور شد: امروز تجربه گرایی بیشتر رواج یافته است اما اگر تجربیات به شدت شخصی باشد همذات پنداری مخاطب را برنمی انگیزد. شعر خانم بزم آرا نیز از نوع تجربه گرایی نسبتا شخصی است. در واقع هرچه شاعر از ضمیر «من» در شعرش بیشتر استفاده کند، تجربه های انسانی عام تری در آن بیان می شود اما وقتی دوم شخص خاصی را مخاطب قرار می دهد بیشتر از تجربه های شخصی خود حرف می زند.

مظفری برخی واژگان به ویژه اعضای بدن مانند چشم، گیسو، دست و... را در این کتاب پرتکرار و سبب محدود شدن فضای شعر خواند؛ با این حال بر این باور بود که کتاب از دید زبانی و قالب شعری، یکدست است و حروف چینی و صفحه آرایی خوبی هم دارد.

در ادامه، سید مصطفی حسینی راد برخی نقص های کوچک زبانی کتاب را متذکر شد و اضافه کرد: معتقدم برخی بیت های موقوف المعانی به خوبی مشخص نشده و دچار نارسایی زبانی شده است، چنان که خواننده برای دریافت معنی و ارتباط ابیات مجبور می شود چندبار شعر را بخواند.

این شاعر و روزنامه نگار گفت: در غزل عاشقانه، معشوق باید شخصیت داشته باشد، در حالی که شخصیت معشوق، گمشده غزل های این مجموعه شعر است. روی هم رفته شاعر «در مسیر باد پرسه می زنم» غزل سُرای خوبی است و معلوم می شود که شعرهای این مجموعه جوششی است، نه کوششی.

همچنین عباس ساعی بیشتر سروده های این دفتر را عاشقانه و مجموعه را در مقایسه با بسیاری از غزل های امروز اثری محترم و شایسته دفاع وصف کرد. این شاعر و منتقد خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز در شعر عاشقانه مفاهیم کلی و تکراری بیان می شود که سبب یکنواخت شدن مجموعه شعرها شده است. درواقع در اشعار عاشقانه، بیان آن رفتاری که شایسته دوست داشتن است، کمتر به چشم می خورد و بیشتر از ویژگی های ظاهری گفته می شود.

راضیه رجایی دیگر سخنران این برنامه بود. این شاعر و مسئول دفتر شعر حوزه هنری خراسان رضوی از آشنایی قدیمی خود با بزم آرا گفت و افزود: باتوجه به انرژی و استعدادی که از ایشان سراغ دارم، توقعم از این کتاب برآورده نشد. کتاب از نظر کیفی و کمی اثری پذیرفتنی است اما نسبت به آثار گذشته شاعر تفاوت چندانی حس نکردم.

محمد کاظم کاظمی هم شاعر مجموعه «در مسیر باد پرسه می زنم» را شاعری خواند که در نوجوانی از برترین های شعر دانش آموزی بوده است. این شاعر و عضو گروه علمی برون مرزی فرهنگستان زبان و ادب فارسی بیان کرد: بسیاری از بانوان در دوران دانش آموزی و دانشجویی در عرصه ادبیات حضور فعال تری دارند اما به مرور درگیر مشغله های زندگی می شوند و از شعر فاصله می گیرند؛ از این رو انتشار این کتاب و بازگشت خانم بزم آرا به این عرصه، اتفاق بسیار خوشایندی است.

کاظمی، روانی و نشاط زبانی را از ویژگی های مثبت این دفتر شعر دانست و از ارتباط خوب میان ابیات گفت. او تأکید کرد: برخی از ما فکر می کنیم اگر به یک واقعه در زمان خود اشاره کنیم، شعر از عام بودن زمانی بی بهره و محدود می شود، درحالی که اگر رنگ زمان در شعر نباشد و شاعر جهان امروزش را بیان نکند، بیشتر دچار مشکل می شود. از طرف دیگر ثبت تاریخ سرودن یک شعر در کتاب، برای منتقد اثر بسیار مهم است، چر اکه متوجه سیر تحول و رشد شاعر می شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی