کد خبر : 97030
/ 08:16
درباره سوختن کلیسای نتردام پاریس

۹ قرن تاریخ در ۶۳ دقیقه فرو ریخت

۹ قرن تاریخ در ۶۳ دقیقه فرو ریخت

شهرآرا آنلاین - احتمالا تصاویر سوختن کلیسای تاریخی نتردام پاریس، یکی از پست های پربازدید روز گذشته فضای مجازی بوده است؛ کلیسایی تاریخی که نه تنها برای مردم اروپا و به دلیل قدمت تاریخی اش، که برای مردم جهان یادگار خاطرات داستان گوژپشت نتردام و عشقی است که در نوشته ویکتور هوگو به سرنوشت مشابه، دچار شد. این حادثه آن قدر تلخ بود که با واکنش های مختلفی در فضای مجازی همراه شد.

 

٧ هزار توئیت در ساعت برای کلیسای سوخته

روز گذشته بیشتر از ٧ هزار توئیت در ساعت با کلید واژه NotreDame منتشر شد که قطعا بخش عمده‌ای از آن مربوط به ١٣میلیون گردشگری است که هر سال از این کلیسای تاریخی دیدن می کنند. کلید واژه «نتردام» در بین توئیت‌های فارسی زبانان هم جایگاه مهمی داشت و بیش از ١٠٠ توئیت بر ساعت برای آن نوشته شد.

برخی از کاربران ایرانی هم در اینستاگرام با انتشار عکس‌هایی از این کلیسای تاریخی به اظهار نظر درباره آن پرداختند. در بین این واکنش‌ها چند پست بیشتر از بقیه قابل تامل بودند و توجه‌های بیشتری به خود جلب کردند. مثل پست یغما گلرویی شاعر شناخته شده کشورمان که عکس خودش را در کنار کلیسا به همراه شعر «آتشفشانِ بی‌خواب» منتشر کرد، شعری با این ابیات «من یه آتشفشانِ بی‌خوابم، اقیانوسِ حبسیِ قابم، آخرین شیر مونده تو دامم. تو شبیه یه دختر کولی، من همون گوژپشت بد چهره، توی سردابه‌ی نتردامم...».

مهدی یزدانی‌خرم هم به عنوان یک روزنامه‌نگار و نویسنده شناخته شده در اینستاگرامش متنی نوشت درباره اهمیت این کلیسای تاریخی و این‌که ما در جهان امروز مدام در حال تماشای نابودی نمادهای قرون گذشته هستیم و فرقی نمی‌کند این اتفاق در فرانسه بیفتد یا در افغانستان یا مصر یا ایران. به نظر این نویسنده هر مکان تاریخ خورده‌ای، متعلق به تمام مردم جهان است.

از دیگر واکنش‌های قابل تامل درباره این اتفاق مقاله‌ای بود که سایت ترجمان با تیتر «انگار حتی سکولارها هم دلشان برای کلیسا تنگ شده است» منتشر کرد و بخشی از آن را در صفحه اینستاگرامش قرار داد. در این مقاله که به قلم «پاملا دراکرمن» و در روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر شده است، نویسنده این سوال را مطرح می‌کند که چطور فرانسوی‌ها که یکی از بی‌دین‌ترین کشورهای اروپایی به حساب می‌آیند و از نگاه بیرونی وجود یک کلیسای ٩٠٠ ساله در شهرشان یک اتفاق خرافی محسوب می‌شود، با شروع آتش سوزی این‌طور ناراحت و مغموم شدند و انگار آتش کلیسا به جان همه‌شان افتاده است؟ نویسنده در ادامه اینطور پاسخ می‌دهد که در کنار خسارت شدید این آتش‌سوزی، یک سرخوردگی و غم مشترک برای مردم پاریس وجود دارد؛ اینکه همچون اعضای یک تمدن، نتوانستند از چیزی گران‌بها و پُرارزش مراقبت کنند و معتقد است چند صد سال هم بگذرد، آدم‌ها درباره آتش‌سوزی سال ۲۰۱۹ صحبت خواهند کرد.

البته واکنش‌ها تنها محدود به چهره‌های فرهنگی نبود، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان هم در توئیتر نوشت: «غمگین شدم وقتی بخشی از نتردام- بنای برجسته مختص عبادت پروردگار یکتا و بنایی که ازطریق شاهکار ادبی هوگو، همه ما را به هم نزدیک تر کرد- پس از ٨٠٠سال سرپا ماندن درپی جنگ‌ها و انقلاب تخریب شد. فکر ما با فرانسوی ها و همه کاتولیک هاست.» 

در بین چهره های خارجی هم توئیت نیمار، فوق ستاره فرانسوی پاری سن ژرمن، بسیار دیده شد. او کارتونی منتشر کرد که در آن، «گوژپشت نتردام» درحال اشک ریختن، کلیسا را در آغوش گرفته است. مهاجم پی اس جی با به کار بردن چند ایموجی و پرچم فرانسه نوشت: «برای فرانسه دعا کنید.» 

 

چرا کلیسا مهم بود؟

اینکه چرا کلیسای تاریخی نتردام برای مردم دنیا اهمیت دارد، دلایل زیادی دارد. اول این را بگوییم که هرچند برای بسیاری از ما برج ایفل، نماد کشور فرانسه است، یادتان نرود که این برج تنها ١٠٠سال قدمت دارد، درحالی که نوتردام تنها یک کلیسا نبود، بلکه نمادی از ۹قرن آیین مذهبی در تاریخ دنیا و پس از میلاد مسیح(ع) بود. اسطوره ای از آیین و مناسک مذهبی برای مسیحیان سراسر جهان و نماد وسیعی از کاتولیک که یادآور قرون وسطی و مقابله با پروتستان ها بود. درباره تاریخچه این کلیسا آمده است: «در محلی که هم اکنون این کلیسا قرار دارد، تا قبل از قرن چهارم میلادی، معبدی غیرمسیحی وجود داشته است. در قرن چهارم، کلیسایی بزرگ جای آن معبد را گرفت. این ساختمان تا قرن دوازدهم برجای بود ولی در آن زمان، جمعیت پاریس به طور ناگهانی افزایش یافت و تصمیم گرفته شد کلیسا را بزرگ کنند. بدین ترتیب ساختمان قبلی را خراب کردند و در سال ۱۱۶۳میلادی ساخت ساختمان جدید شروع شد که ساختن آن تقریبا دو قرن طول کشید و در ۱۳۴۵میلادی به پایان رسید.» این کلیسا تا مدتی طولانی، بزرگ ترین کلیسای اروپا بود ولی هم اکنون نه تنها در اروپا بلکه در فرانسه کلیساهای بزرگ تر از آن وجود دارد. اهمیت آن در این است که زیباترین اثر در معماری گوتیک است. برای تزیین داخل و خارج آن، صدها مجسمه کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب تراشیده اند.

 

سرنوشت کلیسا

هنوز دولت فرانسه درباره دلیل این حادثه سرنخ خاصی در دست ندارد ولی به هرحال ماموران آتش نشانی فرانسه بعد از مهار آتش در ساعات ابتدایی سه شنبه تنها یک ماموریت داشتند؛ نجات آثار تاریخی گرفتارشده در آتش. رسانه ها نوشتند که نخستین نشانه امیدواری، نجات لباسی از «سن لویی» و «تاج خار» است که بی اندازه برای کاتولیک ها اهمیت دارد. گفته می شود این همان تاج خاری است که پیش از مصلوب کردن مسیح(ع) بر سر او گذاشته بودند. علاوه بر این موضوع، هنوز ۴٨ساعت از این حادثه نگذشته است که سرمایه داران فرانسوی برای تامین هزینه بازسازی کلیسا دست به جیب شده اند؛ برای نمونه یکی از آن ها تا ١٠٠میلیون یورو برای این اتفاق کمک نقدی کرده است. مکرون، رئیس جمهور فرانسه، هم اعلام کرد که فرانسه پویشی را برای بازسازی این کلیسای جامع راه اندازی خواهد کرد. تلاش برای جمع آوری پول همچنین جذب استعدادها حتی از خارج از کشور، بخشی از برنامه های این پویش برای بازسازی کلیسای نوتردام خواهد بود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی