کد خبر : 97043
/ 08:36
نماد مهم‌ترین میدان منطقه از نگاه‌ها پنهان است

مادر در محاصره‌ کاج‌ها!

نگاهی که به نقشه منطقه 10 بیندازید به راحتی درمی‌یابید که میدان مادر مهم‌ترین و اصلی‌ترین میدان این منطقه است و در واقع تمام خیابان‌های اصلی از آن می‌گذرند.

مادر در محاصره‌ کاج‌ها!

شهرآرا آنلاین - چوپان/  از دیگر سو قرار گرفتن ادارات مختلفی مانند پست و مالیات، وجود یکی از ایستگاه‌های آتش نشانی مهم شهر، دانشگاه آزاد و همچنین قرار گرفتن قدیمی‌ترین پردیس سینمای مشهد؛ سیمرغ در محدوده آن اهمیت این میدان را چند برابر کرده است.

این میدان که بیش از دو دهه پیش مردم این منطقه خاطرات خوبی از آن به یاد نداشتند و به علت اعدام‌هایی که در آن نزدیکی انجام می‌شد به میدان اعدام معروف بود، در دهه هشتاد و پس از نصب مجسمه وزین مادر به این نام شهرت یافت. تا چند سال پیش گذرتان اگر به این میدان می افتاد ابهت مجسمه مادر نگاه شما را تسخیر می‌کرد و معصومیت این شخصیت بااهمیت در ذهن‌تان ماندگار می‌شد اما این روزها  خبری از این چیزها نیست، در همان زمان و وقتی مجسمه مادر در میدان قرار گرفت به این نکته توجه نشد که کاج ها قد می‌کشند! و در میدانی که باید بیش از همه چیز بر مجسمه‌اش تأکید می‌شد، کاج کاشته شد و امروز ده‌‎ها درخت کاج که عمرشان به بیش از 15 سال می‌رسد آن‌قدر قد کشیده‌اند که دیگر مجسمه که نماد اصلی این میدان است و هنوز هم مثل قدیم معروف، به کلی دیده نمی‌شود.

به هر حال آنچه از گزارش‌ها و گلایه‌های مردمی به دست ما رسیده نیز گواه بر اهمیت این موضوع است و اهالی هم دل خوشی از کاج‌ها ندارند.

 

چطور به فکر کسی نرسید؟

آقای فکوری از مغازه‌دارهای اطراف میدان گفت: من سال‌هاست در این نزدیکی مغازه‌دار هستم و به مرور زمان شاهد رشد کاج‌ها و در نتیجه مخفی شدن مجسمه مادر بودم و همیشه برایم سؤال بود که چطور این موضوع ممکن است به فکر کسی نرسد که کاج ها چندین متر رشد می‌کنند و خب طبیعتا مجسمه را می‌پوشانند. الان نمی‌دانم از شهرداری کاری ساخته هست یا نه؟ اما بهتر بود آن زمان در این میدان به جای کاشتن کاج، گل‌های زیبا می‌کاشتند مثل آنچه ما در میدان جانباز یا خیلی از میدان‌های دیگر می‌بینیم.وی ادامه داد: اگر متولیان وقت  شهرداری دو دهه پیش که مجسمه مادر را در اینجا گذاشتند به این چیزها فکر کرده بودند حالا زیبایی این میدان حتی بیشتر از میدان جانباز که جزو میدان‌های معروف مشهد هست، بود.

 

کاج‌ها هویت میدان را کمرنگ کرده‌اند

زهره اسدی از دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد هم درباره پنهان بودن مجسمه مادر گفت: نمادها هویت‌ها را می‌سازند و مجسمه مادر این روزها به هویت این میدان تبدیل شده و نه در حیطه همین میدان که بر اطراف خود نیز تأثیرگذار است، قطعا برای ادامه این تأثیرگذاری به دیده شدن نیاز دارد چرا که مردم این روزها فقط با خاطره آن تصورش می‌‎کنند اما خاطره‌ها به مرور زمان با پنهان ماندن مجسمه کمرنگ شده است و آرام آرام از بین می‌رود و به همین راحتی چند کاج می‌توانند هویت این میدان، محله و حتی بخشی از هویت منطقه را از آن بگیرند.وی که دانشجوی مهندسی کشاورزی است در ادامه بیان کرد: وقتی صحبت از قطع درختان می‌شود ممکن است خیلی‌ها گارد بگیرند که این درخت از آلودگی هوا می‌کاهد و باید باشد و اگر قرار است چیزی در این میدان جابه‌جا شود آن مجسمه است، اما جالب است بدانید که همه درختان دشمن آلودگی هوا نیستند. در چندین مقاله که به تازگی منتشر شده خوانده‌ام که کاج‌ها یکی از آلاینده‌های هوا محسوب می‌شوند. طبق نظریاتی که متخصصان این حوزه ارائه داده‌اند این درختان گازهایی منتشر می‌کنند  که باعث آلودگی هوا می‌شود.

پرداختن به اینکه چرا و چطور متولیان امر در آن زمان به این موضوع فکر نکردند دیگر بی‌فایده است، باید به سراغ مسئولان حال حاضر برویم تا ببینیم آیا راهی برای نجات مجسمه مادر، این هویت پنهان شده از نظرها هست یا نه؟

134379.jpg

رشد کاج ها از کنترل خارج است

سید سعید مکی، رئیس اداره فضای سبز منطقه، در این‌باره بیان کرد: ما متوجه این قضیه که رشد کاج‌ها باعث پنهان شدن مجسمه شده هستیم و باید گفت کاشت درختان کاج در این میدان از ابتدا طرحی اشتباه بوده اما اکنون رشد درختان کاج به مرحله‌ای رسیده که از کنترل خارج است.وی ادامه داد: ما هر ساله این درختان را هرس می‌کنیم اما این کار تأثیر زیادی در دیده شدن مجسمه ندارد. در آن زمان ابتدا مجسمه مادر در میدان قرار داده شده و بعد کاج‌ها را کاشته‌اند که خُب کار اشتباهی بوده ولی نزدیک به 20 سال است که از این امر می‌گذرد.

مکی ادامه داد: اکنون طرحی برای تغییر وضعیت فضای سبز میدان نداریم مگر بخش فرهنگی بخواهد مجسمه را جابه‌جا کند که آن هم دور از ذهن است.

 

روت‌بال ممکن نیست

با این امید که شاید بتوان کاج‌های مزاحم میدان مادر را روت‌بال ( جابه جایی درخت با ریشه به مکانی دیگر) کرد به سراغ سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری می‌رویم اما بابک ابراهیمی، مدیر روابط عمومی این سازمان، ضمن بیان این امر که موضوع در حوزه مأموریتی سازمان وی نیست، بیان کرد: شهرداری مشهد تنها تجهیزات لازم برای روت‌بال درختان تا 4 سال را دارد و به طور کلی نیز روت‌بال درختانی با عمر 20 سال ممکن نیست.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی