• خانه
کد خبر : 97046
/ 13:52

احکام قرض

احکام قرض

احکام قرض از منظر آیت­الله سیستانی:

اگر کسی که قرض می­دهد شرط کند که زیادتر از مقداری که می­دهد بگیرد، مثلا یک من گندم بدهد و شرط کند که یک من و پنج سیر بگیرد، یا ده تخم­­نرغ بدهد که یازده تا بگیرد، ربا و حرام است. بلکه اگر قرار بگذارد که بدهکار کاری برای او انجام دهد، یا چیزی را که قرض کرده است با مقداری جنس دیگر پس دهد، مثلبا شرط کند یک تومانی را که قرض کرده است با یک کبریت پس دهدف ربا و حرام است. و نیز اگر با او شرط کند که چیزی را که قرض می­گیرد به طور منخصوصی پس دهد، باز هم ربا و حرام می­باشد. ولی اگر بدون اینکه شرط کند خود بدهکار زیادتر از انچه قرض کرده است پس بدهد، اشکال ندارد، بلکه مستحب است. 

اقسام قرض از منظر آیت­الله مکارم شیرازی:

مسأله 408اگر قرض مدّت دار باشد، طلبکار نمى تواند پیش از تمام شدن مدّت، طلب خود را درخواست کند.

مسأله 409اگر قرض مدّت دار نباشد، طلبکار هر وقت بخواهد مى تواند طلب خود را درخواست کند. ولى مهلت دادن به کسى که براى پرداخت بدهى خود در زحمت است بسیار خوب است.

مسأله 410اگر طلبکار، طلب خود را درخواست کند; چنانچه بدهکار بتواند بدهى خود را بدهد، باید فوراً بپردازد و اگر تأخیر بیندازد، گناهکار است.

مسأله 411اگر قرض دهنده شرط کند که پس از مدّتى، مثلاً یک سالِ دیگر، زیادتر بگیرد، و یا کارى براى او انجام دهد، رِبا و حرام است; مثلاً یک صدهزار تومان بدهد و شرط کند که پس از یک سال یک صد و بیست هزار تومان بگیرد، یا لباسى براى وى بدوزد، یا او هم در آینده قرض دهد.

مسأله 412اگر قرض دهنده شرط نکرده باشد که زیادتر بگیرد، ولى خود بدهکار زیادتر از آنچه قرض کرده پس بدهد، اشکال ندارد، بلکه مستحبّ است.

استفتائات احکام قرض و افلاس از منظر آیت­الله بهجت:

http://yon.ir/W6u8A

احکام قرض از نظر آیت الله خراسانی:

http://yon.ir/S9acj

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی