کد خبر : 97062
/ 11:00
همت شهرداری مشهد برای مرمت بناهای قدیمی

خانه اربابی چهاربرج نفس تازه می‌کند

بافت‌های تاریخی یکی از ارکان ارزشمند هویت‌بخش در شهرها هستند.

خانه اربابی چهاربرج نفس تازه می‌کند

شهرآرا آنلاین - رضاریاحی-  عناصر، بناها و نحوه شکل‌گیری و شبکه‌های عبور و مرور در هر بافت تاریخی نشان از نحوه زندگی اجتماعی ساکنان آن شهرها دارد. توجه نکردن به یک بافت تاریخی با توجه به گذر زمان و عمر زیاد ابنیه ارزشمند آن می‌تواند به نابودی فرهنگ و هویت یک جامعه منجر شود. با توجه به گسترش روز افزون صنعت گردشگری در جهان و اقتصاد مبتنی بر توریسم به احیا و زنده‌سازی این گونه بافت‌های تاریخی در کشورهای اروپایی اهمیت شایانی داده می‌شود. بهسازی و باز زنده‌سازی این گونه بافت‌ها در پویایی و ماندگاری آن‌ها و همچنین درآمدزایی از طریق جذب توریست تأثیر زیادی دارد.

 چندی است سازمان اقتصادی و سرمایه‌گذاری شهرداری مشهد به فکر مرمت، بازسازی و کسب درآمد از بناهای تاریخی شهر مشهد است. قلعه اربابی روستای چهاربرج یکی از این مکان‌هاست که عملیات احیای آن از روزهای انتهایی سال 97  آغاز شده و قرار است تا اواخر اردیبهشت به طول انجامد. در سطور بعدی کم و کیف این پروژه را از زبان مدیران آن خواهید خواند.

 

اولویت احیای بناهای تاریخی

میثم امانی، رئیس اداره بهره برداری سازمان اقتصادی و سرمایه گذاری شهرداری مشهد، درباره پروژه احیا و مرمت خانه اربابی در روستای چهاربرج به خبرنگار شهرآرامحله گفت: در شهر مشهد تعداد زیادی از عمارت‌های قدیمی رها شده است که در صورت احیا، بازسازی و واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی، هم از انهدام و تخریب این بناهای ارزشمند جلوگیری می‌شود و هم اینکه واگذاری این بناها به بخش خصوصی و جذب گردشگر می‌تواند ممر درآمد مناسبی برای مدیریت شهری باشد.

 

یک قرن عمر خانه اربابی

امانی افزود: یکی از این بناها، عمارت اربابی در روستای چهاربرج از حوالی شهر توس است، این بنا در مورخه 6/7/84 به شماره ثبت 13500 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول برمی‌گردد. ساکنان قدیمی روستا معتقد هستند سن این بنا بین 80 تا 90 سال است اما آنچه که قطعی است قلعه اربابی در عکس‌های هوایی برداشت شده در دهه 30 به وضوح مشهود است. این بنا 4هزار مترمربع وسعت دارد و به دلیل قرار داشتن در سر راه آرامگاه فردوسی این ظرفیت را دارد که بخشی از بازدیدکنندگان مقبره حکیم را به خود جذب کند.

 

واگذاری به بخش خصوصی

رئیس اداره بهره‌برداری سازمان اقتصادی و سرمایه‌گذاری خاطرنشان کرد: شهرداری مشهد این بنا را به صورت بلندمدت از مالک اجاره کرده است و عملیات احیا و مرمت آن از طریق بازسازی محوطه، دیوارها، ورودی و سردر آغاز شده است. پیش‌بینی می‌شود پروژه عملیات احیای خانه اربابی تا اواخر اردیبهشت به اتمام برسد و در مرحله بعد این بنای قدیمی برای بازدید عموم و ارائه خدمات پذیرایی، فرهنگی و خدماتی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

 

اجرای مرحله اول پروژه

مسعود افخمی، مدیر پروژه توسعه و بهسازی توس، در گفت‌وگو با شهرآرامحله درباره فرایندهای اجرایی پروژه مرمت و احیای بنای تاریخی قلعه اربابی گفت: این بنا طی تفاهم‌نامه 10ساله به شهرداری مشهد واگذار شده است. نقشه‌های مرمت بنا به وسیله سازمان میراث فرهنگی تهیه و در شورای فنی مصوب شده است. پروژه در 2 مرحله تعریف شده است که در مرحله اول محوطه‌سازی، تعویض و اصلاح در و پنجره‌ها، مرمت نمای بیرونی عمارت و جداره داخلی دیوارهای باغ اصلاح و بازسازی می‌شود.

 

ساده‌ سازی در مرمت

افخمی در ادامه به ضرورت ساده‌سازی در مرمت بناهای تاریخی اشاره کرد و افزود: این سازه دارای یک راسته اصلی است که در آکس بنای عمارت قرار دارد که در طرفین آن درختان چنار قرار گرفته است. محوطه‌سازی با آجرفرش انجام می‌شود و سعی شده است اصل ساده‌سازی مطابق با معماری ایرانی که اصالت بنای عمارت را تحت‌الشعاع قرار ندهد، رعایت و از سازه‌های ویلایی و مدرن که امروزه بسیار مرسوم است پرهیز شود. همچنین در مرحله اول پروژه، جداره داخلی دیوارها و نمای بیرونی به وسیله آجر نماسازی و اصلاح می‌شود. چارچوب‌ها و در و پنجره‌های فلزی که طی سال‌ها زنگ زده و از بین رفته است، تعویض و در و پنجره‌های چوبی جایگزین آن‌ها می‌شود. در نهایت سعی شده است هر قطعه‌ای که قابلیت استفاده دارد حفظ و مابقی آن اصلاح شود.

 

ضرورت ایجاد تأسیسات برقی و مکانیکی

مدیر پروژه توسعه و بهسازی توس تأکید کرد: یکی دیگر از آیتم‌هایی که در مرحله اول پروژه بسیار ضروری است، ایجاد تأسیسات برقی و مکانیکی، پیش‌بینی مسیرهایی برای عبور لوله‌های تأسیسات و احداث منبعی که قادر باشیم به وسیله آن فضای سبز ایجاد شده در محوطه را در طول سال آبیاری کنیم.

 

مرحله دوم پروژه بعد از تخصیص بودجه  

افخمی درباره زمان اتمام مرحله اول پروژه گفت: 20 تا 25 روز دیگر زمان لازم است تا فرایندهای اجرایی ذکر شده خاتمه یابد. بدیهی است مرحله دوم پروژه که شامل مرمت فضای داخلی عمارت است بعد از تهیه نقشه‌های اجرایی و تخصیص بودجه لازم، اجرایی خواهد شد که امیدوارم این فرایند به سرعت و در اسرع وقت انجام شود. 

  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی