کد خبر : 97065
/ 11:05

نامزد شدن آزاد

طرح جدید شورای اجتماعی محلات به‌صورت آزمایشی در پایین‌خیابان اجرا می‌شود

نامزد شدن آزاد

شهرآرا آنلاین - شجاع | بالأخره بعد از وعده‌های گوناگون برای اصلاح ساختار و رویکرد شورای‌ اجتماعی محلات، طرح جدید نهایی و برای اجرا به مناطق شهرداری ابلاغ شد. طرحی که قرار است شورای‌ اجتماعی محلات را برای بازخورد بیشتر از حالت گذشته (حدود 7سال از تشکیل شورای ‌اجتماعی محلات در مشهد می‌گذرد) خارج کرده و نقش مردم را در آن پررنگ‌تر کند.

مطابق همین طرح با تشکیل شورای اجتماعی محلات جدید تعداد اعضا به 14 الی 16نفر افزایش می‌یابد. اعضایی که 6نفر آن به صورت مستقیم با رأی خود ساکنان انتخاب خواهند شد. البته در این انتخابات افرادی شرکت داده خواهند‌شد که در زمان اعلام‌شده برای حضور در شورای‌ اجتماعی محلات نامزد شده باشند.

حال معاونت فرهنگی شهرداری منطقه ثامن در راستای اجرای طرح یادشده از بین 6محله خود، پایین‌خیابان را به‌صورت پایلوت انتخاب کرده است. آن‌طور که مهدی دانشمند، معاون فرهنگی این منطقه در نشست توجیهی اعضای شورای اجتماعی این محله گفت، از هفته جاری ثبت‌نام از نامزدها شروع شده تا انتخابات در کمتر از یک‌ماه برگزار شود.

 

رئیس، خود ساکنان خواهند بود

طبق ساختار اولیه شورای‌ اجتماعی محله، شهرداری منطقه افرادی را در محلات به‌صورت خودجوش یا به پیشنهاد مردم انتخاب می‌کرد. این افراد جلسه را تشکیل می‌دادند که رئیس ناحیه همان محله ریاست آن را برعهده داشت اما در طرح جدید از 14عضو، 6نفر ساکن محله هستند. به این صورت که علاقه‌مندان به حضور در شورای‌ اجتماعی محله بعد از ثبت‌نام در محل معاونت فرهنگی منطقه ثامن (نواب‌صفوی11) و تأیید شدن، در جلسه مجمع داوطلبین شرکت داده می‌شوند. در این نشست با انتخابات از بین شرکت‌کنندگان، 6نفر به عنوان عضو برگزیده می‌شوند. البته در محلاتی که هویت محلی بر مبنای فعالیت ویژه‌ای تعریف شده است، 3نفر دیگر هم می‌تواند به این افراد اضافه شود.

آنچه در انتخاب 6نفر ساکن مهم است، اینکه در بین آن‌ها حتما حداقل یک زن، یک جوان (18تا29سال)، یک نفر از خانواده ایثارگران و یک نفر از افراد دارای معلولیت باید حضور داشته باشد.

در نهایت با انتخاب افراد برگزیده شورای اجتماعی محلات، از بین ساکنان یک نفر به عنوان رئیس انتخاب می‌شود.

 

جلسه ماهانه با شهردار منطقه

در ساختار جدید شورای اجتماعی محله، به جای 2نماینده شهرداری، یک نماینده و آن هم به عنوان دبیر وجود دارد. همچنین علاوه بر 6نفر ساکن، نماینده مدارس، نماینده تشکل‌های مردمی، نماینده مساجد، نماینده کسبه یا فعال اقتصادی، نماینده کلانتری و پیشگیری از جرم، نماینده بهداشت و نماینده فرمانداری نیز حضور خواهند داشت.

این افراد به مدت 2سال می‌توانند در شورای اجتماعی محله حضور داشته باشند. آنچه در این نشست‌ها طراحی، مصوب و اجرا می‌شود، در نهایت در جلسه با شهردار منطقه بررسی می‌شود. این جلسه با نام شورای راهبردی محلات منطقه، هر ماه و با حضور معاون‌های شهردار منطقه و رئیس‌های شورای اجتماعی محلات همان منطقه برگزار خواهد شد.

در دوره جدید نیز همچون روال گذشته جلسات ماهانه برگزار خواهد شد. اعضا هم درباره مسائل مربوط به محدوده زندگی‌شان تصمیم‌گیری خواهند کرد.

 

دعوت از اهالی پایین‌خیابان برای نامزد شدن

محله پایین‌خیابان در محدوده اطراف حرم مطهر حدود 4600 نفر جمعیت دارد. افراد بالای 18سال (به‌جز کسانی که سابقه محکومیت کیفری دارند) برای ثبت‌نام آزاد هستند و می‌توانند با مراجعه به معاونت فرهنگی منطقه ثامن در خیابان یازدهم نواب‌صفوی یا تماس با شماره همراه 09151535185 اقدام به ثبت‌نام کنند. علاقه‌مندان تا10اردیبهشت‌ماه فرصت دارند تا ثبت‌نام کرده و مدارک خود را تکمیل و تحویل دهند.

 

راه‌اندازی کمیته نام‌گذاری داخلی در منطقه ثامن

در انتهای اولین نشست شورای‌ اجتماعی محله پایین‌خیابان که بیشتر به توضیح درباره رویکرد جدید این شورا گذشت، دانشمند از راه‌اندازی کمیته نام‌گذاری داخلی در منطقه ثامن هم سخن به میان آورد.

آن‌طور که این مسئول گفت، راه‌اندازی این کمیته از سوی شهردار منطقه به معاون فرهنگی موکول شده که برای خارج شدن از وضع موجود، یعنی نیاز برخی محلات و کوچه‌ها به نام، نام جدید و... این کمیته فعال شده است.

به گفته وی افراد می‌توانند پیشنهاد خود را برای نام‌گذاری معابر منطقه ثامن به این کمیته در معاونت فرهنگی منطقه ثامن اعلام کنند تا برای تصمیم‌گیری درباره آن بررسی شود.

گفتنی است؛ سایر شوراهای‌ اجتماعی محلات منطقه ثامن هم پس از اجرای طرح جدید در محله پایین‌خیابان با این روش در آینده راه‌اندازی و به‌روز خواهند شد.

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی