کد خبر : 97090
/ 12:02
انتقاد متقابل اساتید دانشگاه و مدیران اجرایی در نشست« تاب‌آوری شهری، مدیریت سیلاب‌های شهری»

چالش نظر و عمل

صبح دیروز جلسه «تاب‌آوری شهری، مدیریت سیلاب‌های شهری» در ساختمان تالار شهر مشهد و با حضور مسئولان و نمایندگان مختلف دستگاه‌های مرتبط با بحران برگزار شد،

چالش نظر و عمل

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان | «١۵ سال است شما را ندیده‌ام. فقط ٢ هواشناس در دانشگاه فردوسی هستیم که هیچ‌کدام شما را ندیده‌ایم. اگر من سیل را از شما بیشتر می‌شناسم چرا هیچ‌وقت از من نظر نخواسته‌اید؟ چرا یک بار برای بازدید از سیلاب‌ها از ما دعوت نکرده‌اید؟» این‌ها را یکی از استادان دانشگاه فردوسی مشهد روز گذشته خطاب به مدیرکل بحران استانداری خراسان رضوی در جلسه‌ای در تالار شهر مشهد گفت. صبح دیروز جلسه «تاب‌آوری شهری، مدیریت سیلاب‌های شهری» در ساختمان تالار شهر مشهد و با حضور مسئولان و نمایندگان مختلف دستگاه‌های مرتبط با بحران برگزار شد، جلسه‌ای که در ابتدای آن، موضوع چگونگی مقابله با سیلاب‌ها مورد بحث قرار گرفت اما در میانه‌اش، صحبت‌های نمایندگان مدیریت بحران استانداری، شهرداری و استادان دانشگاه فردوسی فضای نشست را به سمتی دیگر برد.مدیرعامل جدید سازمان آتش‌نشانی شهرداری مشهد که هم‌زمان مسئولیت سرپرستی مدیریت بحران شهرداری را نیز بر عهده دارد، ابتدای این نشست لب به سخن گشود و انتقاداتی هم به دانشگاهیان وارد کرد هم به مدیریت بحران وزارت کشور.

امیر عزیزی با بیان اینکه مدیریت بحران دغدغه آخر وزارت کشور هم نیست افزود: در گذشته می‌خواستیم کمیته‌ای با عنوان کمیته ایمنی در دانشگاه فردوسی راه‌اندازی کنیم اما به این علت که استادان دغدغه‌ای نداشتند، این کار به خروجی نرسید. در یکی از این جلسات خیلی از استادان در میانه جلسه رفتند و برخی هم بیشتر به فکر ناهار خود بودند تا حضور در جلسه!

به گفته او، فاصله بسیار زیادی میان دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه وجود دارد و متأسفانه در این زمینه دانشگاهیان دغدغه‌ای ندارند. مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی هم در این نشست گفت: حرف‌های تکراری دردی دوا نمی‌کند. ما به یک تغییر نگاه نیاز داریم زیرا مدیریت بحران برای یک نفر نیست و ناجوانمردانه است که مدیریت بحران کشور را مورد هجمه قرار می‌دهند. حجت‌علی شایان‌فر اضافه کرد: مگر مسیل یا کال سیاسک را من باید حفظ کنم؟ هرچند من از افرادی نبوده‌ام که پشت میز بنشینم و از دور مدیریت کنم. در تمام این ایام در تمام لحظات حضور داشته‌ام. او خطاب به یکی از استادان دانشگاه گفت: من ادعایی ندارم که به اندازه شما درباره سیل می‌دانم اما در مقام عمل و هنگام انجام امور، ماجرا متفاوت است. عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد نیز صحبت‌های خود را خطاب به مدیرکل بحران استانداری این‌طور بیان کرد: دانش بسیاری درباره سیلاب وجود دارد اما شما استفاده نمی‌کنید. ٢٠ سال است روی سیل کار می‌کنم و در طول این سال‌ها هیچ کسی از هیچ سازمانی به من مراجعه نکرده است. سید حسین ثنایی‌‌نژاد اضافه کرد: اگر شما به مناطق سیل‌زده می‌روید می‌توانید دست من را هم بگیرید و با خود ببرید، نه اینکه من با هزینه شخصی خودم به شهرهای مختلف سیل‌زده خوزستان، لرستان، گلستان و ... سفر کنم. ثنایی‌نژاد که دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد با گرایش هواشناسی است، در ابتدای جلسه، برآورد خود را درباره سیلاب‌های مشهد این‌طور گفت: بحران اصلی در مشهد دره‌های ییلاقی اطراف هستند که هنگام وقوع سیل، در این مکان‌ها فلش‌فلاد اتفاق می‌افتد، یعنی سیلی همانند سیل شیراز که در عرض نیم ساعت همه‌چیز را تخریب کرد و اجازه واکنش نداد. وی ادامه داد: خوشبختانه در بارندگی‌های اخیر، زشک و دره‌های ییلاقی دچار فلش‌فلاد نشدند و همه سیلاب بود. به گفته او، بعضی ساخت‌وسازها در این مناطق وجود دارد که هم به حریم رودخانه و مسیل تعرض کرده‌اند و هم ساکنان آن‌ها در معرض خطر هستند.

این دانشیار دانشگاه فردوسی با بیان اینکه هواشناسان قادر نیستند شرایط آب‌و‌هوایی بیش از ١٠ روز را دقیقا پیش‌بینی کنند اضافه کرد: با این حال، همچنان ٢۵ درصد خطا در دقیق‌ترین پیش‌بینی‌ها وجود دارد.

به اعتقاد او، تغییر اقلیم و گرم شدن ٨/٠ درجه‌ای هوا باعث تغییر الگوی توزیع انرژی در زمین شده که این موضوع الگوی بارش‌های ایران را نیز تغییر داده است.

 

﷯ درس‌آموزی از رخدادها

محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد، هم در این نشست اظهار کرد: نادیده گرفتن فعالیت‌ها و اقدامات بخش‌های مختلف ناسپاسی است. در زمان وقوع مخاطرات طبیعی، احساسات همگان برانگیخته می‌شود. به همین علت، امکان بررسی تمامی ابعاد موضوع در چنین شرایطی امکان‌پذیر نیست. او ادامه داد: مجامع دانشگاهی و آکادمیک باید در آینده به این مقوله وارد شوند و از اتفاقاتی که رخ داده است درس بگیرند. اتفاقات روزهای اخیر در پهنه جغرافیایی کشور مدل‌های گونه‌بندی سیل مختلفی ایجاد کرده است که باید بررسی شوند. علیرضا صحراگرد، مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری مشهد، هم در ادامه این جلسه بیان کرد: شهرداری طی ١٠ سال گذشته نقاطی را که در شهر مشکل آب‌گرفتگی دارند از ۴٠٠ نقطه به زیر ١٠٠ نقطه رسانده است.به گفته او در یک ماه گذشته بیش از ٢میلیارد تومان هزینه تانکر در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شده و همچنین با ایجاد چاه‌های جاذب، نصب پمپ‌های خودمکنده، ژنراتورهای برق اضطراری و تانکرهای لجن‌کش از آب‌گرفتگی معابر جلوگیری شده است. صحراگرد اضافه کرد: مناطق پیرامونی به مطالعه و اجرای پروژه‌های عظیم عمرانی نیاز دارند و اولویت پروژه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی باید در این مناطق اجرا شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی