کد خبر : 97094
/ 12:07
مراسم اهدای نشان هنری فیروزه با حضور داریوش ارجمند برگزار شد

سیل‌بند ابتذال فرهنگی باشیم

سیل‌بند ابتذال فرهنگی باشیم

شهرآرا آنلاین -  امیری | حضور داریوش ارجمند در مراسم رونمایی از چهره هنری انقلاب خراسان رضوی و اهدای نشان هنری فیروزه به سعید تشکری توسط او، شاید تایید محکمی باشد برای انتخاب این نویسنده و کارگردان تئاتر که بیش از ۴٠کتاب از او منتشر شده است.

در این مراسم پس از آنکه مسئولان اجرایی حوزه هنری که برگزارکننده آن بودند، به بیان سخنانشان پرداختند و بخش‌های نمایشی مرتبط با آثار این نویسنده و هنرمند مشهدی اجرا شد، داریوش ارجمند از پله‌های سالن همایش‌های موسسه فرهنگی قدس بالا رفت و در مرکز صحنه‌ای ایستاد که تعداد زیادی از هنرمندان تئاتر و نویسندگان مشهدی، پای آن نشسته بودند.

 

﷯ هنرمندی وفادار

او در سخنان خود از سعید تشکری به‌عنوان هنرمندی وفادار به کشور و انقلاب، یاد و او را نویسنده‌ای کیفی معرفی کرد: «ما فرهنگی داریم که از طلوعش چه در بخش فرهنگ ملی و چه در بخش فرهنگ مذهبی، همیشه کیفیت‌ها حرف آخر را زده‌اند نه کمیت‌ها.»به‌گفته ارجمند، در روزگار امروز بیشتر کمیت موردتوجه است نه کیفیت؛ برای همین بیشتر از افرادی تجلیل می‌شود که داشته‌های مادی بیشتری دارند، درحالی‌که به‌نظر او در هنر، کمیت به‌کار نمی‌آید و کیفیت اهمیت دارد.

 

﷯ معماری حرم؛ قهرمان رمانی متفاوت 

ارجمند در بخشی دیگر از سخنانش به رمان «غریب‌قریب» تشکری اشاره کرد و آن را اثری متفاوت دانست که با خواندن آن، شناختش از امام‌رضا(ع) بیشتر شده است: «قهرمان‌ها در تمام تاریخ ادبیات ایران همواره افراد و اسم‌ها بوده‌اند اما برای من جالب بود که قهرمان این رمان، معماری حرم مطهر بود. وقتی این کتاب را شروع کردم به خواندن، واقعا حیرت کردم که چطور می‌شود در این همه قصه و سوژه آدم برود سراغ معماری حرم امام‌رضا(ع).»

به نظر این سینماگر مشهدی متاسفانه امروز افتخار هر اثر هنری به تیراژ و فروش آن است و این پاشنه‌آشیل فرهنگ امروز ماست:«من واقعا متاسفم از اینکه یک اثر مبتذل به فروش ٢٠، ٣٠ یا ۴٠میلیونی می‌رسد و کیفیت سلیقه مردم را کاهش می‌دهد. همه این حرف‌ها را برای این زدم که بگویم سعید تشکری فردی باکیفیت است. من به نمایشنامه‌های او کاری ندارم اما به‌نظرم، تشکری شجاعت‌های عجیبی دارد. او حرف‌ها را می‌شنود برای اینکه بهتر شود و امروز به نظر من، او از نویسندگان مهم ایران است.»

 

﷯ظرفیت تبدیل شدن «غریب‌قریب» به سریال

ارجمند لابه‌لای صحبت‌هایش به برخی فیلم‌های سینمایی اشاره کرد تا بگوید برخی آثار سعید تشکری ازجمله رمان «غریب‌قریب»، ظرفیت تبدیل شدن به آثار تصویری را دارند. به‌گفته او، این آثار می‌تواند خوراک ذهن مردم باشد به‌جای برخی سریال‌ها و فیلم‌هایی که می‌خواهند مردم را به هر قیمتی بخندانند: «در این سیلاب ابتذال فرهنگی، امثال سعید تشکری‌ها می‌توانند سیل‌بند باشند.»

سعید تشکری متولد١٣۴٢ نویسنده، کارگردان، رمان‌‌نویس و دانش‌آموخته ادبیات نمایشی است که مقالاتی درزمینه ادبیات و هنر از او منتشر شده است. تشکری همچنین ساخت فیلم و نگارش فیلم‌نامه سریال‌های تلویزیونی و نمایشنامه‌های رادیویی را در کارنامه خود دارد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی