کد خبر : 97103
/ 12:26
١٠فرمان برای آنکه در قرض‌دادن بی‌گدار به آب نزنید

پولتان را حساب‌شده قرض بدهید

پولتان را حساب‌شده قرض بدهید

شهرآرا آنلاین - ملیحه ابراهیمی| هیچ‌کس نه‌تنها از فردای خود بلکه از یک لحظه بعد خبر ندارد. چه می‌داند که قرار است درگیر چه اتفاقاتی شود. درست است که تجربه ثابت کرده است باید آینده‌نگر بود اما گاهی شرایط به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که فرد مستأصل می‌شود و دستش از همه جا کوتاه می‌شود و هیچ راهی جز کمک‌خواستن از اطرافیان پیش راه خود نمی‌بیند؛ این شرایط گریبان مشکلات و گره‌های مالی را بیشتر از دیگر موارد می‌گیرد. آنچه در این موقعیت حائز اهمیت است، صبوری و مدارا از سوی طلبکار و خرج اعتبار برای بدهکار است. 

چه خوب که قرار است پولی را به فردی که مشکلش به معضل تبدیل شده است و به شما رو زده است، قرض بدهید. اما فراموش نکنید که نباید بی‌گدار به آب بزنید. پول قرض‌دادن هم مثل دیگر مسائل، آداب خاص خود را دارد. اگر مو به مو مراحل را اجرا نکنید در ساده‌ترین نگاه باید قید مالتان را بزنید. باور کنید هیچ فرقی نمی‌کند، همان‌طور که می‌گویند برای رویارویی با بلایای طبیعی باید از قبل آمادگی داشته باشید، برای پول قرض‌دادن هم باید پیه خیلی اتفاقات را که در مسیر بازگشت پول ممکن است رخ دهد به تنتان بمالید.

 

١

نه گفتن را یاد بگیرید

از یک جا به بعد رودربایستی را حتی با نزدیک‌ترین فرد به خودتان کنار بگذارید. باید در خودتان این مسئله را تقویت کنید که یک‌جایی بنا به مصلحت باید « نه» بگویید. این نه گفتن به این معنا نیست از انجام کاری که از دستتان بر‌می‌آید شانه خالی کنید اما معنای درست آن، این است که شرایط را سبک‌وسنگین کنید و بسته به موقعیتتان به طرف مقابلتان پاسخ منفی بدهید. بهترین کار این است که دلیل را شفاف شرح دهید.

 

٢

همه ابعاد را بسنجید

خیلی مهم است قبل از آنکه پولی را به فردی قرض بدهید به تأثیرات احتمالی‌ای که ممکن است روی روابطتتان بگذارد فکر کنید. البته فراموش نکنید که این تأثیرات بستگی به نسبت فامیلی و صمیمیت شما با دوستان، آشنایان و فامیل دارد. از این حیث به نسبت افراد اشاره کردیم تا شما نیز حواستان را خوب جمع کنید که در صورت بروز مشکل روابطتان چگونه تحت‌تأثیر منفی قرار می‌گیرد.حتما روابط بستگان درجه یک با یک همکار فرق دارد.

 

٣

خودسرانه تصمیم نگیرید

چرا از ٢ سال مشقت‌هایی که با همسرتان متحمل شده‌اید تا با پس‌اندازتان خانه یا ماشینتان را عوض کنید، به‌راحتی می‌گذرید و پولتان را به کسی می‌دهید که یقین دارید، برگشتی ندارد.

برای قرض‌دادن مبالغ زیاد لطفا احساسی نشوید و خودسرانه تصمیم نگیرید. عاقلانه این است که با نزدیک‌ترین افراد به خودتان مشورت کنید. 

 

۴

قرض‌الحسنه بدهید

اگر قرار است گرهی از کار خلق باز کنید، لطفا روی خودتان برچسب نزنید. هیچ ربطی ندارد که قبل از قرض با پولتان کار می‌کردید یا از بانک سودش را می‌گرفتید.

بد نیست بدانید در روایات متعدد به این مسئله اشاره شده است که گرفتن هر گونه مبلغی فراتر از اصل مال، اگر چه با عناوینی همچون کارمزد، خسارت تأخیر تأدیه و جبران کاهش ارزش پول باشد، درست است از جهت حقوقی و فقهی هیچ مشکلی ندارد، اما قرض را از قرض‌الحسنه دور می‌کند.

از منظر دین هم اگر این مسئله را واکاوی کنیم جز این نیست که انگیزه‌های احتمالی قرض‌دهنده شامل: پاداش اخروی، کسب اخلاق پسندیده، تعاون و همیاری، پس‌انداز وکسب جایزه است.

این در حالی است که در آیات زیادی از قرآن به قرض اشاره شده است. به‌عنوان نمونه در آیه١١١ سوره توبه، آیه٢١ مزمل، آیه١٧ تغابن، ١٢مائده و... گفته می‌شود کسی که قرض می‌دهد، در حال معامله با خداست، زیرا در عمل سودی از اشخاص نمی‌گیرد. 

 

۵

قرض با حفظ احترام 

پول قرض داده‌اید، طرف را که نخریده‌اید. به هرحال دیر یا زود آن پول برگردانده می‌شود و فقط رفتار اشتباه شما خاطره‌ای می‌شود از یک اتفاق که امکانش بود جاودان بماند در ذهن همگان. 

 

۶

درست سرمایه‌گذاری کنید

شاید پولی که قرض می‌دهید کنار گذاشته باشید اما کارشناسان اقتصادی بر این باورند که به هیچ عنوان این‌گونه پول را قرض ندهید که نقد بدهید و قسطی پس بگیرید. این مدل هرگز سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود و در این شرایط اقتصادی که با نوسان قیمت ارز روبه‌رو هستیم قطعا ضرر خواهید کرد.

 

٧

مشوق زیاده‌خواهان نباشید 

یکی از مواردی که لازم نیست روان‌شناسی حرفه‌ای باشید تا شخصیت طرف را واکاوی کنید و به لایه‌های پنهان شخصیتش پی ببرید، این است که اگر مطمئن هستید طرف مقابلتان فرد زیاده‌خواه، تجمل‌گرا و بلند‌پروازی است هرگز زیر بار قرض‌دادن به این افراد نروید. یادتان باشد با این‌کار او را تشویق به راه اشتباهی می‌کنید که در آن پا گذاشته است.

 

٨

شر مرسان! 

حقیقتی بیش نیست که « مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان» برای افرادی که سابقه روشنی از قرض‌گرفتن ندارند خیلی وقت، هزینه و انرژی نگذارید. درحدامکان پولی ندهید حالا اگر شرایط به‌گونه‌ای رقم خورد که مجبور به قرض‌دادن شدید، حتما یک مبلغ جزئی باشد تا در سررسید تاریخ شما هم مانند او از خیر پول بگذرید. او با ندادن و شما با گذشتن. فرض کنید به او هدیه داده‌اید.

 

٩

محکم‌کاری 

برای قرض‌دادن مبالغ زیاد لطفا اصولی و قانونی پیش بروید. با این‌کار شب‌ها با خیالت راحت سرتان را روی بالشت می‌گذارید. یادتان نرود که اولین پیش‌بینی این است که مرگ خبر نمی‌کند. این اتفاق ناگوار برای هر طرفی که بیفتد قطعا شرایط خانواده و بازماندگان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

پس با این حساب لطفا این چند نکته را مدام با خودتان مرور کنید. مبادا موردی از قلم بیفتد.

﷯ مدرک‌سازی: حتما برابر مبلغی که پول قرض می‌دهید، مدرکی مثل چک، سفته یا برگه‌ای که در آن مبلغ و زمان برگشت با امضای دو شاهد بین طرفین امضا شده است، تدوین و از طرف مقابل دریافت کنید.

﷯ اطلاعات چک: حتما دقت کنید که در متن چک، قسمت در وجه... توضیح داده شده باشد که پول بابت چه بوده است.

﷯ عملیات بانکی: سعی شود وجه به صورت عملیات بانکی انجام شود تا در موقع اضطراری به‌راحتی ثابت شود پول از چه حسابی به چه حسابی رفته است.

نکته: از رد و بدل‌شدن وجه نقد خودداری کنید.

﷯ ثبت کنید: اگر مبلغ زیاد است می‌توانید ملک یا اتومبیل فرد را به‌عنوان پشتیبان در دفاتر رسمی قرارداد کنید.

﷯ ضامن معتبر: برای اطمینان بیشتر یک فرد معتبر پشت چک را امضا کند. 

 

١٠

وقتی دستتان خالی است 

خیلی پیش می‌آید که طرف مقابلتان با آنکه سال‌ها با هم نون و نمک خورده‌اید کلاهبردار از آب درمی‌آید و کار به جایی می‌کشد که ریش‌سفیدی بزرگان کاری از پیش نمی‌برد و دست آخر مجبور می‌شوید برای احقاق حقتان راه‌های قانونی را بروید. اولا آنکه دوباره تأکید داریم مالتان را به کسی قرض بدهید که مطمئن هستید برمی‌گرداند، دوم آنکه اگر رکب خوردید اصلا مراعات حواشی را نکنید. 

نکته: اگر چکی که در ازای پولی که قرض داده‌اید در زمان سررسید با نبود موجودی روبه‌رو شد، در تاریخ چک برگشت کنید.

حال اگر فرد قرض‌گیرنده از شما تقاضای مهلت کرد حداکثر یک هفته زمان به او بدهید و ظرف مدت یک هفته برای صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت اقدام کنید.

اگر اهل چک و چک‌بازی نیستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که کتاب‌هایی را مطالعه کنید که برای امثال شما نوشته شده است. مثل قانون چک نوشته علیرضا قدیری

 

براساس آمار بانک مرکزی در سال ٩٧

۶۴٢ هزارفقره چک 

به ارزش ٨٢ هزار میلیارد ریال برگشت خورده است

٧ /۵٢ درصد

تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور به ترتیب مربوط به استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بوده است

۴/ ۶۵ درصد

چک‌ها در ٣ استان تهران، خراسان رضوی، اصفهان مبادله شده که بیشترین سهم را در مقایسه با استان‌های دیگر داشته است

تا ٢٠ میلیون تومان

مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و دادخواست مطالبه وجه از طریق شورای حل اختلاف

بیشتر از ٢٠ میلیون تومان

مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و دادخواست مطالبه وجه از طریق دادگاه

برای مطالبه وجه چک می‌توانید از طریق اجرای ثبت اسناد کشور نیز اقدام کنید.

..........................................

 

کاربرد چک در مبادلات روزانه 

علیرضا قدیری/ وکیل پایه یک دادگستری

اگرچه فلسفه وجودی چک؛ جایگزین وجه نقد و وسیله پرداخت فوری بوده است، اما با توجه به به‌کارگیری این وسیله در مبادلات مبتنی بر پرداخت تقسیطی یا بعضا وسیله تضمین پرداخت با انجام تعهد کارکرد، این ابزار در ذهن مردم نیز تغییر یافته است و از آن انتظار برآورد خواست‌هایی را داشتند که ماهیت این سند برای آن ساخته نشده است. قانون‌گذار همیشه تلاش کرده که با تصویب و تغییر قوانین جدید کارکرد اصلی این وسیله را به مسیر اصلی آن برگرداند، بدین لحاظ قانون اخیرالتصویب که از سال ١٣٩٧ اجرایی شد و البته مواردی از آن با توجه به زیرساخت‌های مورد نیازش با تاخیر یک ساله اجرایی خواهد شد، گام‌های مؤثری برای تبدیل چک به وسیله پرداخت نقدی برداشته است. محدودیت‌هایی که در امکان انتقال آن وضع شده یا ممنوعیت در صدور و پشت‌نویسی چک در وجه حامل و نیز تکلیف به ثبت انتقال چک در سامانه صیاد به جای پشت‌نویسی از این دست موارد است. از سوی دیگر حذف مرحله دادرسی در رسیدگی به مطالبات وجه چک و تنها صدور اجرائیه نسبت به اصل وجه چک و هزینه اجرا و حق‌الوکاله وکیل مؤید این نظر است. لیکن حرف قانون‌گذاری نمی‌تواند این تصور سنتی را از بین ببرد و به فرهنگ‌سازی در این زمینه نیاز است. در هر صورت چون چک همواره یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در مبادلات تجاری و اقتصادی اعم از خرد و کلان می‌باشد، ضروری است قواعد به کارگیری آن به درستی تبیین و مورد توجه قرار گیرد. به ویژه کسانی که اموال خود را در قبال این سند در معرض خطر قرار می‌دهند باید با دقت و توجه بیشتر و مستقلا وضعیت اعتباری صادرکننده و رعایت مفاد قانون را در صدور چک بررسی کنند تا گرفتار ممنوعیت‌های قانونی نشوند. دریافت‌کننده چک ضروری است که انتصاب امضای به صادرکننده چک را (صحت امضا) بررسی کند و اگر سابقه امضا صادرکننده را ندارد الزاما در حضور خود وی امضا انجام شود. از سوی دیگر در مواردی که افزون بر امضا، مهر هم لازم است، حک مهر در کنار امضا مطالبه شود یا درباره چک‌های صادره از سوی شرکت‌ها دقت شود که امضای چک به وسیله صاحبان قانونی امضا انجام شود. توجه به موارد قانونی، آسیب‌های وصول نشدن طلب را کاهش داده است که توصیه به مطالعه قوانین و مشورت با اهل فن درصد خطرات را کاهش خواهد داد. با این تفاسیر توصیه می شود در مواردی که نظر به تضمین یا پرداخت به نحوه اقساطی در معاملات است از سفته بهره برداری شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی