کد خبر : 97157
/ 07:38

مثلث توسعه اقتصادی در مسیر بهارستان

طرح اقتصادی استاندار خراسان رضوی در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود

مثلث توسعه اقتصادی در مسیر بهارستان

شهرآرا آنلاین - قاسمی‌مقدم - «حدود ٢٧ هزار میلیارد تومان قرارداد برای اجرای طرح‌های معین اقتصادی در خراسان رضوی امضا شد.» این رقم تازه‌ترین آمار عملکرد طرح مثلث اقتصادی استاندار است، فردی که از دی‌‌ماه ١٣٩٧ سکان‌داری خراسان رضوی را بر عهده گرفته و معتقد است که «مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس و کار‌آفرینان‌» اضلاع مثلث توسعه‌ هستند. ارائه طرح مثلث توسعه از سوی رزم حسینی به سابقه فعالیت او درکسوت استانداری کرمان بر‌می‌گردد. او در زمان انتصاب به عنوان نماینده عالی دولت در کرمان، ایده مثلث توسعه را مطرح کرده و گفته بود که اضلاع مثلت توسعه در کنار نقش نظارتی و فرهنگ‌ساز ائمه جمعه و علما مجموعه کاملی هستند که هر یک کار ویژه خاص و نقش مکمل یکدیگر را ایفا می‌کنند که نتیجه اقدامات آن‌ها پیشرفت جامعه است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد اجرای طرح مثلث توسعه در کرمان باعث شد تا نرخ بیکاری در این استان از ١٢ درصد در سال ١٣٩٢ به ١٠ درصد در سال ١٣٩٧ کاهش یابد. همچنین نرخ مشارکت اجتماعی در این استان به ٣٨ درصد برسد. همین تجربه موفق باعث شد تا رزم حسینی بعد از انتصاب به عنوان سکان‌دار خراسان رضوی سعی کند تا طرح خود را در این استان به اجرا درآورد.

در این راستا استاندار خراسان رضوی دیروز فرصت سفر دو‌روزه جمعی از نمایندگان مجلس به مشهد را غنیمت شمرد و به دیدار آن‌ها رفت تا برای اجرای مثلث توسعه اقتصادی‌اش، کمک بهارستانی‌ها را هم جلب کند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این دیدار، وعده داد که در جلسه فوق‌العاده کمیسیون متبوعش، مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی بررسی شود. محمدرضا پورابراهیمی معتقد است که مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی می‌تواند سرآغاز تحولات خوب اقتصادی باشد.

او با بیان اینکه در حد اختیارات حمایت خواهیم کرد، اظهار کرد: کمیسیون اقتصادی برای تسهیل در فرایند اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی می‌تواند در ٢ بخش قانون‌گذاری و نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها کمک کند و درخواست داریم که انتظارات و پیشنهادات در این زمینه به صورت مکتوب در اختیار اعضای کمیسیون قرار گیرد.

وی راه‌اندازی نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی را اقدامی شایسته قدردانی برشمرد و افزود: تعریف یک ساختار اقتصادی مبتنی بر ظرفیت‌‌های مردمی و با سیاست‌گذاری دستگاه‌های اجرایی در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی اتفاقات مثبتی را رقم خواهد زد. پور‌ابراهیمی رویکرد توسعه‌گرا و اقتصادی رزم‌حسینی را شایسته قدردانی برشمرد و گفت: این کار شما می‌تواند اتفاقات مثبتی را برای دیگر استان‌‌ها هم رقم بزند و امیدواریم تجربه موفق آن در سراسر کشور اجرایی شود.

 

﷯ امروز، آغاز به کار نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان

استاندار خراسان رضوی هم در این دیدار گفت: طی ٣ ماه گذشته همدلی و هم‌زبانی بسیار خوبی در بین دستگاه‌های اجرایی، قضایی، ائمه جمعه و فعالان بخش خصوصی شکل گرفته است که می‌تواند سرآغاز یک تحول اقتصادی باشد.علیرضا رزم‌حسینی افزود: با آغاز اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی، همه ارکان حاکمیت به ویژه دستگاه قضایی برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی بسیج شده‌اند و ١٨ نماینده استان هم در این مسیر همراهی خوبی با دستگاه‌های اجرایی دارند.وی با بیان اینکه ائمه جمعه بر فرایند اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی نظارت دارند، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی مهم‌ترین نیاز کشور، توجه به اقتصاد جامعه و معیشت خانوار است و ما هم به دنبال این هستیم که با اصلاح ساختارهای اداری، زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی و توانمندسازی جوامع محلی را فراهم کنیم.رزم حسینی ادامه داد: متأسفانه نظام اداری دیوان‌سالار و تمرکزگرا یکی از مهم‌ترین موانع پیش روی توسعه و پیشرفت جوامع محلی به شمار می‌رود و به رغم شعارهای داده‌شده برای تفویض اختیارات، طی سال‌های گذشته همواره شاهد تشدید تمرکزگرایی بود‌ه‌ایم. وی با ابراز امیدواری از اینکه با هم‌گرایی همه بخش‌ها بتوان الگوی طرح مثلث توسعه اقتصادی را پیاده‌سازی کرد، تأکید کرد: نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی فردا (امروز) افتتاح می‌شود و رسما فعالیت خود را با همکاری شرکت‌های توسعه‌گرا و حمایت ویژه همه بخش‌های حاکمیتی آغاز می‌کند.رزم حسینی گفت: از ابتدای اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در استان تاکنون با ۵٣ شرکت توسعه‌گرا تفاهم‌‌‌نامه معین اقتصاد مقاومتی به امضا رسیده است و هفته آینده هم یک تفاهم‌نامه دیگر منعقد خواهد شد. غلامرضا تاج‌گردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هم در این دیدار گفت: کمیسیون برنامه و بودجه از اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی حمایت می‌کند.

نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم در ادامه گفت: یکی از دلایلی که مشتاق بودیم آقای رزم حسینی خدمت‌گذاری در کنار مضجع شریف امام رضا(ع) را برعهده بگیرند، همین نگاه اقتصادی ایشان بود.حجت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الاسلام محمدحسین بحرینی با بیان اینکه نگاه اقتصادی رزم حسینی، وی را از دیگر مسئولان متمایز کرده است، افزود: باید اذعان کنیم که تفاوت چندانی میان عملکرد مدیران وجود ندارد و آن چیزی که می‌تواند مدیران را از یکدیگر متمایز کند، نوع نگاه آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاست. ما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی می‌توانیم کمک کنیم که نگاه توسعه‌گرا و اقتصادی آقای رزم حسینی در کشور نهادینه شود. در نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی نماینده های بخش دولتی،خصوصی ، قوه قضائیه و ائمه‌جمعه حضور دارند و مشکلات فعالان اقتصادی را بررسی می کنند. اجرای مصوبات این نهاد برای همه سازمان‌ها الزامی است. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی