کد خبر : 97168
/ 07:55
بررسی تجربه کشورهای مختلف در استفاده از فناوری به منظور مقابله با سیل

سیل پشت دیوار فناوری

در هفته‌های گذشته مناطق زیادی از کشورمان گرفتار سیل و مشکلات ناشی از آن شدند و هنوز هم بحران‌های به‌وجودآمده از این حادثه ادامه دارد.

سیل پشت دیوار فناوری

شهرآرا آنلاین - وفایی|  در کل، کشورمان به دلیل شرایط متغیر جوی، تخریب منابع طبیعی، قرار گرفتن روی کمربند زلزله و ... جزو ١٠ کشور حادثه‌خیز جهان به حساب می‌آید. در سال‌های گذشته هم شاهد بلایای طبیعی دیگری بوده‌ایم و تمام این موارد لزوم توجه بیشتر به بحث مدیریت بحران را بیش از پیش نشان می‌دهد. امروزه در دنیا استفاده از فناوری‌های مختلف از جایگاه مهمی در مدیریت بحران برخوردار است و این فناوری‌ها می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و خسارت‌های حوادثی مانند سیل و همچنین اطلاع‌رسانی‌های مورد نیاز در زمان وقوع آن‌ها کمک زیادی کند. در این مطلب به معرفی فناوری‌هایی می‌پردازیم که هنگام وقوع سیل می‌توانند در کاهش خطرات و خسارت‌های آن نقش مهمی داشته باشند.

 

پیش‌بینی آب و هوا

اطلاع از وضعیت آب‌و‌هوا در روزهای آینده موضوع بسیار مهمی است و حتی گاهی ممکن است تعیین‌کننده مرگ و زندگی باشد. امروزه با استفاده از فناوری‌های نوینی که در حوزه هواشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان پیامدهای ناشی از وقوع باران‌های سیل‌آسا یا بارش برف‌های سنگین را تا حد زیادی کاهش داد. مثلا در مورد حادثه سیل هفته‌های گذشته، سحر تاج‌بخش، رئیس سازمان هواشناسی که در مجلس حاضر شده بود، در پاسخ به رئیس مجلس مبنی بر اینکه آیا پیش‌بینی بارش‌های اخیر را به جایی اطلاع داده بودند اعلام کرد: «نه، چون فکر می‌کردیم بارش‌ها بهاری و مثل همیشه است.» این در صورتی است که با استفاده از فناوری‌های نوین و ماهواره‌های هواشناسی به‌روز، سازمان هواشناسی می‌توانست با قطعیت بیشتری شرایط جوی را پیش‌بینی کند تا دستگاه‌های مختلف برای مواجهه با این حادثه آمادگی بیشتری داشته باشند و حجم خسارت‌های جانی و مالی تا حد زیادی کمتر شود.

 

دروازه سد ضد آب

دروازه آب یک دستگاه هوشمند است که فشار آب در حال عبور را ثبت و کنترل می‌کند. در واقع، این دروازه می‌تواند ضمن مقاومت در برابر فشار آب، شدت و ضعف آب در حال عبور را نیز کنترل و ثبت کند و از طریق برنامه‌های هوشمند، پیغام‌هایی برای کاربران بفرستد. اگرچه این ابزار در مقایسه با ابزارهای رایجی مثل شن و ماسه بسیار گران‌‌قیمت‌تر است اما یک ابزار بسیار مؤثر برای جلوگیری از آسیب‌های سیل است.

 

تخلیه هوشمندانه سیلاب

در محدوده «یارا» در ایالت ویکتوریای استرالیا راه حلی مبتنی بر اینترنت اشیا‌ برای کاهش خطر سیل به صورت آزمایشی اجرا شده است. این روش شامل حسگرهای هوشمند تحت شبکه، فناوری و نرم‌افزار ابری برای تشخیص زودهنگام وقوع سیلاب است که به کمک آن، فعالیت‌های بازسازی، تعمیر و نگهداری اولویت‌بندی ‌و از آب‌گرفتگی جاده‌ها جلوگیری می‌شود.

در ملبورن استرالیا نیز یک آزمایش موفقیت‌‌آمیز از این راه حل هوشمند تخلیه ارائه شده است. این روش از شبکه‌ای از حسگرها برای نظارت بر تخلیه در زمان بحران استفاده می‌کند و نیاز به بازرسی تخلیه دستی را از بین می‌برد.

با استفاده از حسگر دوربینی و سیستم سونار، راه حلی برای نظارت بر سطح آب و جریان آب در حوضه‌های آبی سیلابی طراحی شده است و هشدارهایی ‌به تیم‌های عملیاتی می‌دهد تا اقدامات لازم را برای جلوگیری از بحرانی شدن اوضاع انجام دهند. حسگرهای صوتی در محل‌هایی به منظور تخلیه آب‌های طوفان جاده‌ای نصب شده‌اند و سطح آب را اندازه‌گیری می‌کنند. به این ترتیب، امکان بررسی روزانه چاله‌های آب فراهم می‌شود.

این فناوری به‌سرعت به ما اطلاع می‌دهد که یک انسداد وجود دارد. بنابراین می‌توانیم فردی را بلافاصله بفرستیم و قبل از اینکه عوارض ناشی از سیل بیشتر شود، محوطه را پاک کنیم.

 

سیستم‌های بادی

استفاده از ‌مانع‌های امن بادی یکی از روش‌های رایج برای حفاظت از جان افرادی است که در محدوده‌های شهری و روستایی زندگی می‌کنند. بیشتر سنگرهای بادی از جنس پلی‌استر هستند و بسیار بادوام‌اند. ایده اصلی این سیستم‌ها این است که با آب بجنگند اما در سیستم‌های هوشمند‌تر که در حال آزمایش‌اند، سیستم شدت باد خود را بر اساس شدت آب کم و زیاد می‌کند که به کنترل انرژی نیز کمک می‌کند.

 

توقف سیلاب قبل از وقوع

شرکت «اُپتی» روشی برای کنترل سیل ارائه کرده است که به کمک آن می‌توان سیل را پیش بینی‌ و آب باران را به مکانی امن هدایت و ذخیره کرد. در شهر‌ها حوضچه‌ها و دریاچه‌هایی برای نگهداری آب وجود دارد که سیلاب‌های بزرگ گاهی ناشی از سرریز شدن همین حوضچه‌هاست. روش این شرکت امکان جلوگیری از سرریز شدن سد با کمک نرم‌افزار نظارت و پیش‌بینی‌های آب و هوایی است. همچنین امکان تنظیم میزان آب در استخرها را فراهم می‌کند.

این سیستم‌ها ورود آب را به داخل و خارج از دریاچه‌های شهری، حوضچه‌های نگهداری، مخازن، لوله‌ها و حتی تالاب‌های مصنوعی کنترل می‌کنند. سیستم اُپتی یک شیر تخلیه از راه دور دارد که پس از پیش‌بینی وقوع سیل، می‌توان از آن استفاده کرد. سیستم به‌تدریج آب اضافی را به گونه‌ای پخش می‌کند که رودخانه‌های نزدیک را خروشان نسازد. این فناوری پس از یک فاجعه بزرگ طبیعی، سیل را از بین نمی‌برد اما اُپتی می‌گوید ‌می‌تواند به کاهش آسیب کمک کند. این طرح هم‌اکنون در بیش از ۱۳۰ سایت در ۲۱ ایالت در آمریکا در شهرهای اصلی از جمله نیویورک، پیتسبورگ و شیکاگو نصب شده است.

 

ذخیره آب در پشت بام

شرکت «رین‌بانک» یک سیستم تازه ابداع کرده است که پشت بام‌ها را به مخازن ذخیره آب تبدیل می‌کند. سیستم آن هم‌اکنون روی سقف اداره آب در نیواورلئان کار می‌کند. در این سیستم به جای حوضچه‌ها، از پشت بام‌ها برای نگهداری آب در طول باران‌های سنگین استفاده می‌شود و پس از اتمام بارندگی، آب جمع‌شده به آرامی آزاد می‌شود.

این سیستم از راه دور کنترل می‌شود و با سرور در سیستم ابری در ارتباط است. سرور الگوریتم‌ها را اجرا می‌کند، به ارزیابی سیلاب می‌پردازد و زمان شدیدترین دوره طوفان را تخمین می‌زند. فناوری رین‌بانک نسبتا ارزان است. این سیستم تاکنون در شهرهای فیلادلفیا، میلواکی و سنت‌لوئیس در پشت بام‌ها تعبیه شده است.

 

خشکاندن دشت‌های زیر آب

برخی کشورها از روش خشکاندن دشت‌هایی که زیر آب رفته‌اند استفاده می‌کنند. برای این منظور، از دستگاهی استفاده می‌شود که با گاز شهری و سوخت‌های دیگر کار می‌کند. این سیستم پمپی برای مکیدن آب و پاشیدن آن روی شعله دارد و در هر ساعت ٢٠٠٠ مترمکعب آب را تبخیر می‌کند (در هر ۲۴ ساعت، یک عرصه ده‌هکتاری را که تا نیم متر آب سطح آن را پوشانده است خشک می‌کند). از همه مهم‌تر این است که بخار آب را به گونه‌ای پراکنده می‌کند که امکان تشکیل دوباره ابر و بارش وجود ندارد. 

 

بلوک‌های هوشمند

استفاده از بلوک‌های هوشمند با هدف کنترل سیل از روش‌های دیگر‌ی است که می‌تواند پشت در خانه‌ها، انبارها و ... استفاده شود. این بلوک‌های هوشمند با کیفیت بالای خود گاهی مؤثرتر از کیسه‌های شن و ماسه هستند. درواقع این بلوک‌ها می‌توانند ضمن اندازه‌گیری فشار آب، به ساکنان خانه‌ها هشدار دهند که وضعیت پشت در بحرانی است یا قابل کنترل.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی