کد خبر : 97173
/ 08:06
مروری بر یکی از شگردهای کلاهبرداران برای سرکیسه کردن شهروندان

کلاهبرداری با رمز «خودرو لوکس»

کلاهبرداری با رمز «خودرو لوکس»

شهرآرا آنلاین - سهیل دیبا| هر روز که می‌گذرد شگردهای کلاهبرداران در فضای مجاز‌ی پیچیده‌تر می‌شود. اگر تا دیروز یک چوپان با هزار و یک ترفند به یک شماره تلفن به صورت تصادفی پیام می‌داد و می‌خواست کوزه‌ای مملو از خدعه و نیرنگ را به شهروندی بفروشد، این روزها نه تنها این شگرد که حتی برنده شدن کمک‌هزینه عتبات در مسابقات خیالی صدا و سیما هم کمتر شهروندی را پای عابربانک می‌کشاند، تا جایی که به گفته مسئولان پلیس آگاهی کلاهبرداری کارت به کارت با اقدامات مؤثر صورت گرفته، تا ۴٠درصد کاهش یافته است.

البته بماند تا زمانی که حرص و زیاده‌خواهی در فردی مشاهده شود کلاهبرداران هم با سوءاستفاده از همین خصلت ناپسند می‌توانند به راحتی سر او را کلاه بگذارند.

با وجود اطلاع‌رسانی‌های گسترده به شهروندان در رسانه‌ها، هنوز پیامک‌های اغواگرانه که اعلام می‌کنند شما برنده کالا یا خدماتی شده‌اید، عده‌ای را دست به گوشی می‌کند و در تماس با شماره افرادی که در انتظار آن هستند به راحتی آن‌ها اسیر چرب‌زبانی‌های این شیادان قرار گرفته و فریب آن‌ها را می‌خورند.

سرهنگ مهدی شکیب، رئیس اداره پیشگیری مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا از جدیدترین نسخه شیادان پرده برداشت و اعلام کرد که این افراد با درگیر کردن شهروندان در مسابقات پیامکی با این ترفند که برای ارسال جایزه باید هزینه بپردازید ضمن دریافت هزینه از شهروندان‌، هیچ جایزه‌ای برایشان ارسال نمی‌کنند و یا اینکه جایزه ارسالی چند هزار تومان ارزش ریالی دارد در حالی‌که به طور مثال آن‌ها چند ده هزار تومان از شهروند هزینه ارسال دریافت می‌کنند.

جدیدترین شگرد کلاهبرداران پیامکی نشان می‌دهد این افراد با اعلام برنده شدن خودرو لوکس، افراد را فریب داده و پس از جلب اطمینان شهروندان اعلام می‌کنند که برای ارسال خودرو و مراحل سند زدن آن به نام افراد باید چند صدهزار تومان هزینه آن را پرداخت کنند و با این ترفند از شهروندان کلاهبرداری می‌کنند.

شکیب با اعلام اینکه شهروندان نباید فریب این شگردهای تکراری و متقلبانه را بخورند، بیان کرد: شهروندان در صورت به دام افتادن برای شکایت از این افراد حتما تمامی پیامک‌های ارسالی آن‌ها را نگهداری کنند تا به عنوان مدرک، ضمیمه برگ شکایت آن‌ها شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی