کد خبر : 97197
/ 06:56
لزوم تهیه چنین نقشه‌ای برای ٢ منطقه ثامن و توس

مشهد سه‌بعدی حول محور منطقه ثامن

رئیس و برخی از اعضای شورای شهر مشهد با معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات دیدار داشتند و در این دیدار، طرح تهیه نقشه سه‌بعدی از ٢ منطقه ثامن و توس مشهد مورد بحث قرار گرفت.

مشهد سه‌بعدی حول محور منطقه ثامن

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان - به گزارش روابط عمومی شورای شهر مشهد، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات در این نشست گفت: در مشهد مراحل مقدماتی طرح ایجاد بستر سه‌بعدی شهری به‌خوبی آغاز شده است و شورای پنجم شهر نیز گام‌های خوبی در این عرصه برای به نتیجه رساندن آن برداشته است.

نصرا... جهانگرد با بیان اینکه باید در سطح ملی و حتی منطقه‌ای بین مدیران همدلی ایجاد کرد افزود: باید با همدلی بتوانیم از لحاظ فنی بخش عمده‌ای از نواقص را بپوشانیم و از تجربیات انجام‌شده در کشورهای توسعه‌یافته نیز استفاده کنیم.

جهانگرد با بیان اینکه مشهد با منطقه ثامن تعریف می‌شود یادآور شد: منطقه ثامن مشهد منطقه‌ای خاص است. شهر مشهد هم حول محور این منطقه شکل‌ گرفته است و نمی‌توان ‌مناطق دیگر شهر را با این منطقه مرتبط ندانست. اگر طرحی هم برای نقشه‌های سه‌بعدی تعریف می‌شود باید ارتباطات لازم با این منطقه را داشته باشد تا در آینده مشکلات دیگری ایجاد نشود.

وی ادامه داد: موضوع مشهد با ‌شهرهای دیگر مانند تهران و شیراز متفاوت است. مأموریت طرح هم متأثر از وجود حضرت رضا(ع) است. در شهر مشهد یک گفتمان بالادستی وجود دارد که تفکر و رفتار باید بر اساس آن هدایت شود و بعد، موضوع هوشمند‌سازی، خود، با شهر ممزوج می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه برای موضوع هوشمندسازی نباید اسیر ظواهر شویم ادامه داد: برای تهیه نقشه سه‌بعدی باید هم‌گرا باشیم. در غیر این صورت، به اهداف نمی‌رسیم.

محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد، هم در این دیدار بیان کرد: برای طرح ایجاد بستر سه‌بعدی شهری، باید ساختار مشخصی شکل گیرد. با ایجاد این ساختار، باید مشکلات و موانع طرح برطرف‌شود و بعد شاهد اجرای این طرح در مناطق ثامن و توس باشیم.

او اشاره‌ای هم به نوسازی بافت فرسوده حرم مطهر رضوی داشت و بیان کرد: امروز هنر ما می‌تواند این باشد که چگونه این بافت را به حرم مطهر امام رضا(ع) پیوند دهیم. البته مسئولیت این هنر فقط با مدیریت شهری نیست بلکه از نظر ما با تمام حاکمیت است.

محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی، هم در این نشست بیان کرد: مجموعه‌ای از عوامل و مسائل تحریمی که در موضوع اطلاعات دیتا وجود دارد، سبب شده است نتوانیم از زیرساخت‌های بین‌المللی استفاده کنیم. از طرفی، موازی‌کاری‌ها در مدیریت شهری در نبود مدیریت یکپارچه شهری سبب شده است وضع ‌آن‌ چنان‌که باید و شاید در مقایسه با شاخص‌های شهرسازی و شهرنشینی دیگر در حوزه مدیریت دیتا مناسب نباشد. البته در این حوزه نه کار کردیم و نه توانستیم از کارهای انجام‌شده بهره‌مند باشیم.

همچنین تالار شهر مشهد عصر شنبه میزبان برخی اعضای شورای شهر اراک بود و نشستی مشترک میان اعضای شورای شهر مشهد و اراک برای تبادل تجربیات و انتقال دانش برگزار شد.

سید مسعود ریاضی، رئیس کمیسیون ویژه توس، هم در این نشست با بیان اینکه بر اساس تبصره این مصوبه، تشکیل کمیته هوشمندسازی پیش‌بینی‌شده است افزود: برای اصلاح بودجه ٩٧ و بودجه ٩٨ باید برای ٣ مطلب در این زمینه پیش‌بینی‌های لازم انجام شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی