کد خبر : 97206
/ 07:08
افزایش سهم بخش خصوصی در پروژه های توسعه ای خراسان رضوی

نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در استان آغازبه کار کرد

به استناد آمار، سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی در تولید ناخالص داخلی ۴۹.۳ درصد، سهم خالص دولت از بودجه ۱۴.۸ درصد، سهم بودجه اختصاصی وزارتخانه‌ها و نهاد‌های دولتی ۳.۲ درصد (در مجموع ۶۷.۴ درصد) است و این گویای نقش بلامنازع دولت در اقتصاد است.

نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در استان آغازبه کار کرد

شهرآرا آنلاین - قاسمی‌مقدم - به استناد آمار، سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی در تولید ناخالص داخلی ۴۹.۳ درصد، سهم خالص دولت از بودجه ۱۴.۸ درصد، سهم بودجه اختصاصی وزارتخانه‌ها و نهاد‌های دولتی ۳.۲ درصد (در مجموع ۶۷.۴ درصد) است و این گویای نقش بلامنازع دولت در اقتصاد است. این مسئله باعث شده تا همواره اقتصاد ایران در برابر تکانه‌های بین‌المللی و تحریم‌ها آسیب‌پذیر باشد. براین‌اساس بعد از شروع تحریم‌ها افزایش نقش‌آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد در دستور کار قرار گرفت. در این راستا استاندار خراسان رضوی از ابتدای فعالیت خود با ارائه طرح مثلث اقتصادی که یکی از اضلاع آن بخش مردمی بوده، تلاش کرد تا نقش این بخش در برنامه‌های توسعه‌ای استان را پررنگ‌تر کند.

در این راستا عصر شنبه و هم‌زمان با شب ولادت حضرت ولی عصر(عج)، استاندار، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، رئیس اتاق بازرگانی ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران کل دستگاه‌های اجرایی، رئیس کل دادگستری، فرمانده سپاه امام رضا(ع) به همراه فعالان بخش خصوصی نهادی را افتتاح کردند که قرار است مسئولیت مردمی کردن اقتصاد استان را برعهده داشته باشد. رزم حسینی در آیین افتتاح نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان، حکم دبیری این نهاد را به علی‌اکبر لبافی ابلاغ کرد .

استاندار خراسان رضوی در این مراسم گفت که تاکنون ۵٣ شرکت نامدار در بخش خصوصی مسئولیت توسعه اقتصادی شهرستان‌ها را در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی پذیرفتند و تفاهم‌نامه‌های اجرایی هم منعقد شده است.

به گفته رزم‌‌‌‌حسینی، به‌دلیل ایجاد انسجام در بین معین‌های اقتصاد مقاومتی، دبیرخانه‌ای در نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان تشکیل شده است که مسئولیت نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی و پیگیری مستمر فعالیت معین‌ها را برعهده خواهد داشت.آن‌طور که او گفت، نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در زیرمجموعه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تشکیل شده و به صورت شبانه‌روزی فعال خواهد بود. رزم‌حسینی تأکید کرد: به دبیر این نهاد تأکید کردم که معین‌های اقتصاد مقاومتی هر ساعتی از شبانه‌روز با شما تماس گرفتند، باید پاسخ‌گو باشید و مشکلات آن‌ها را پیگیری کنید.

وی ادامه داد: بنا داریم که از روند اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی به صورت مستمر هر ٣ ماه یک‌بار، گزارش جامعی به محضر رهبر معظم انقلاب و سران ٣ قوه تقدیم کنیم، لذا یکی از کارهای بسیار مهم دبیرخانه تهیه این گزارش عملکردها خواهد بود.

به گفته رزم‌حسینی، ایجاد هماهنگی بین معین‌های اقتصاد مقاومتی و ایجاد وحدت رویه در اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی دیگر مسئولیت مهم دبیرخانه نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان خواهد بود که باید با جدیت پیگیری شود. 

 

﷯ نقش بخش خصوصی در اشتغال

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم که در این مراسم حضور یافته بود، گفت که دولت به دلیل رو‌به‌‌‌‌‌‌رو بودن با محدودیت‌های شدید مالی، فضایی را فراهم کرده است که از ظرفیت‌های بخش غیردولتی و فعالان اقتصادی برای ایجاد اشتغال بهره‌گیری شود.

محمدرضا پور ابراهیمی با بیان اینکه تشکیل نهاد مردمی در حوزه اقتصاد مقاومتی سرآغاز تحولاتی بزرگ خواهد بود، ادامه داد: حمایت تمام‌قد رئیس جمهور از اقدامات استاندار خراسان رضوی و دیدار آقای رزم‌حسینی با رهبر معظم انقلاب، فضای مثبتی را برای انجام فعالیت‌های اقتصادی مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی فراهم کرده است.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی که دیگر سخنران این مراسم بودگفت: رئیس مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین موجود و رفع مشکلات پیش روی اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی‌فرهنگی اعلام آمادگی کرده است. 

حمید بنایی با بیان اینکه همه نمایندگان استان به دنبال این هستند که الگوی مثلث توسعه اقتصادی‌فرهنگی به نتیجه برسد، افزود: هرجا که در نتیجه وجود قوانین مزاحم مانعی پیش روی اجرای این طرح وجود داشته باشد، کمیسیون‌های تخصصی و نمایندگان استان پیگیری‌های لازم را برای رفع موانع انجام خواهند داد.نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی معتقد است که تنها راه برون‌رفت از شرایط کنونی، عبور از اقتصاد وابسته به دولت و ایجاد یک نظام اقتصادی مبتنی بر فعالیت‌های مردمی است و اگر این باور شکل نگیرد، هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

حجت‌الاسلام نصرا... پژمان‌فر که در این نشست حضور داشت، با بیان اینکه رفع موانع پیش روی فعالان اقتصادی گامی عملی در مسیر باورمندی بخش خصوصی خواهد بود، افزود: متأسفانه سال‌های متمادی است که اعتماد بخش خصوصی سلب شده است و باید در عمل نشان داد که نظام می‌خواهد بسترهای لازم برای فعالیت آن‌ها را برطرف کند.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: در جلسه معارفه آقای رزم حسینی به عنوان استاندار خراسان رضوی، شعارهای ایشان برای همه امیدوار‌کننده بود و از مدت‌ها قبل همه منتظر ایجاد چنین فضایی برای کار و تلاش بودند. 

حجت‌الاسلام علی مظفری افزود: دستگاه قضایی از هرگونه حرکت مشروع اقتصادی حمایت می‌کند و برای رفع موانع و رونق بخشیدن به فرایند اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از همه توان و ظرفیت خود استفاده خواهد کرد.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) هم گفت که در کنار حمایت از فعالیت‌های اقتصادی در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، به وظیفه خودمان در زمینه ایجاد فضای امن برای کارآفرینان عمل خواهیم کرد. 

سردار یعقوبعلی نظری افزود: بسیج بدنه فعال مردمی است و در حوزه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی پیشتاز است، لذا برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مدل مثلث توسعه اقتصادی‌فرهنگی از این ظرفیت بهره خواهیم گرفت. 

شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، هم در ادامه مراسم گفت: تأسیس نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی یک اقدام شعاری نیست و از اینکه استاندار خراسان رضوی به دنبال ایجاد یک الگوی توسعه‌ای در سطح کشور است خوشحالیم. بخش خصوصی همراه همه بخش‌های حاکمیتی خواهد بود تا الگویی بی‌بدیل در عرصه توسعه اقتصادی ایجاد شود و در اختیار دیگر استان‌ها قرار گیرد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی