کد خبر : 97256
/ 07:41

آغاز عملیات اجرایی شهرک ویژه پسماند طی سال جاری

واحد مکانیزه پردازش پسماند شهرداری مشهد افتتاح شد

آغاز عملیات اجرایی شهرک ویژه پسماند طی سال جاری

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان - احداث شهرک صنعتی ویژه پسماند استان خبری بود که سال گذشته از سوی سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان‌ رضوی مطرح شد. اکنون گویا قرار است ‌با در نظر گرفتن چند نقطه در استان، عملیات اجرایی این شهرک طی سال جاری آغاز شود. وحید قربانی در جریان برپایی آیین گرامیداشت روز زمین پاک با اعلام این خبر گفت ‌طبق مطالعات انجام‌شده محدوده شهر یونسی دارای کمترین آسیب زیست‌محیطی است اما علاوه بر این منطقه گزینه‌های دیگری هم در نظر گرفته شده است.

قربانی همچنین در این مراسم که به همت سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد در تالار شهر برگزار شد‌ افزود: شهرک صنعتی ویژه پسماند (پسماندهای صنعتی، ویژه و خطرناک) مصوبات کارگروه مدیریت پسماند استان را دریافت کرده است و عملیات اجرایی آن طی امسال کلید می‌خورد. طبق اعلام او، شهرک صنعتی ویژه پسماند بر اساس درخواست بخش خصوصی، سرمایه‌گذار و مجوز شرکت شهرک‌ها در هر نقطه‌ای که واجد شرایط زیست‌محیطی باشد استقرار می‌یابد. او در ادامه با اشاره به پیشرو بودن شهرداری مشهد در مباحث زیست محیطی، گفت ‌در این راستا مدیریت شهری برای کیفیت‌بخشی به زندگی مردم با حفظ تمامی موارد زیست‌محیطی به طور ویژه تلاش می‌کند.

قربانی با اشاره به اقدامات شهرداری مشهد در زمینه دستیابی به اهداف توسعه پایدار در بحث محیط زیست و پسماند گفت که به همت مدیریت پسماند شهرداری مشهد، در همه استان طرح‌های جامع مدیریت پسماند برای خراسان رضوی تهیه شده و به تصویب رسیده است. وی همچنین اظهار کرد: دولت در سال ٩٨ بودجه‌ای هزار‌میلیارد‌تومانی ‌به طرح‌های جامع پسماند روستایی و شهری اختصاص داده است که امیدواریم از آن در زمینه تفکیک، زباله‌گاه‌ها و مدیریت حمل پسماندها به‌ویژه در مناطق روستایی استفاده کنیم. طبق اعلام او، ٧٠ درصد روستاها در زمینه حمل پسماندها مشکلی ندارند ولی در بحث زباله‌گاه‌های روستایی بسیار عقب هستیم که امسال در خصوص مدیریت آن‌ها اقداماتی صورت خواهد گرفت. محمد حاجیان‌ شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر مشهد، نیز در این مراسم حرکت به سمت محیط‌ زیست و توسعه پایدار را رویکردهایی صحیح برای شرایط زیست‌محیطی کنونی دانست و گفت که با توجه به تولید روزانه بیش از ٢٠٠٠ تن پسماند در مشهد، باید در برنامه‌ریزی شهری به سمت کاهش مصرف پلاستیک و کاغذ پیش برویم و الگوی تفکیک زباله از مبدأ را بیشتر ترویج دهیم. مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست خراسان رضوی نیز در این مراسم، خلأ مشارکت همگانی، مسئولیت‌پذیری و تعهد اجتماعی را دلیل نبود مشارکت حداکثری در بحث بازیافت پسماند دانست و گفت که به این منظور، باید اخلاق زیست محیطی در آحاد جامعه 

تقویت شود. تورج همتی همچنین با اشاره به گذشت ١۵ سال از ابلاغ قانون مدیریت پسماند، تأکید کرد که در زمینه پیوست‌های اجتماعی این قانون، زیاد تلاش نکرده‌ایم که به این منظور، باید در زمینه فرهنگ‌سازی و آموزش اقدامات بیشتری صورت گیرد. وی افزود به واسطه تلاش کارگروه مدیریت پسماند، شهرداری مشهد و دستگاه قضایی خوشبختانه اقدامات موفقی در استان صورت گرفته است. افتتاح واحد مکانیزه پردازش پسماند با اعتبار ٣٠٠ میلیارد تومان و رونمایی از ٢١ دستگاه ماشین‌آلات خدمات شهری به ارزش ۶ میلیارد‌ تومان از دیگر برنامه‌های دیروز در خلال برگزاری این مراسم بود و مهدی یعقوبی، سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد، با اشاره به این رخداد، از در نظر گرفتن محل دیگری برای احداث واحد مکانیزه پردازش پسماند با ظرفیت ١٠٠ تن خبر داد.مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد هم در این مراسم با اشاره به تولید روزانه ٢٠٠٠ تن پسماند در مشهد، از جمع‌آوری روزانه ٢٣٠ تن پسماند خشک از مبدأ از سوی این سازمان خبر داد. طبق اعلام ابوالفضل کریمیان، حدود ٢٠ درصد از پسماند مشهد، معادل ۴٠٠ تن، قابلیت بازیافت دارد ولی در شرایط فعلی، فقط ٢٣٠ تن از زباله‌های شهر در چرخه بازیافت قرار می‌گیرد. او در ادامه با اشاره به از فعال‌سازی نرم‌افزار جمع‌آوری پسماند، از رونمایی آن طی ماه جاری برای یک منطقه شهرداری خبر داد.

در این مراسم، از شماری از شهروندان، اصناف و دستگاه‌های برتر در حوزه تفکیک پسماند قدردانی شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی