کد خبر : 97272
/ 08:09
درخواست رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا در نطق پیش‌از دستور

خانه گفتمان معماری و شهرسازی برپا شود

ناطق پیش‌از دستور جلسه علنی شورای شهر دیروز، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی بود که در سخنان خود، پیشنهاد تشکیل خانه گفتمان معماری و شهرسازی را به شهرداری داد.

خانه گفتمان معماری و شهرسازی برپا شود

شهرآرا آنلاین - محمدهادی مهدی‌نیا با بیان اینکه ضروری است هرچه سریع‌تر فرهنگ گفت‌وگو و تبادل‌نظر در‌زمینه عمران و شهرسازی در شهر ایجاد شود، بیان کرد: خانه گفتمان معماری و شهرسازی باید به‌همت مدیریت شهری برپا شود؛ زیرا شهر رضوی شایسته‌ترین شهر برای داشتن معماری‌هایی مبتنی‌بر هویت معماری اسلامی است که همواره ریشه در گذشته و نگاه به آینده داشته‌اند.

او با اشاره‌به اینکه شایسته است شهری که مدفن شیخ‌بهایی است، پایتخت معماری هویتمند امروز ایران اسلامی باشد، افزود: به همین دلیل باید چراغ اتاق‌های گفت‌و‌گو درباره معماری و شهرسازی این شهر همیشه روشن و تابناک بماند.

او همچنین درباره تهیه سند بلندمرتبه‌سازی این‌طور گفت: ضروری است برای دست‌یافتن به یک کلان‌شهر قرن بیست‌و‌یکم و براساس نیازمندی‌های تولید معماری، ضوابط بلندمرتبه‌سازی در مشهد از پس سال‌ها سردرگمی و تشکیک بیرون بیاید و در‌قالب سندی جامع، مدون و مشخص، با عملکردی کارآمد و پویا به تمام حوزه‌های معماری و شهرسازی و جامعه تولید ساختمان در سال رونق تولید ابلاغ شود.

مهدی‌نیا با بیان اینکه باید به تعیین تکلیف قطعی و نهایی طرح تفصیلی مشهد و ارائه اسنادی روشن و ضوابطی شفاف در این زمینه تأکید پیوسته داشته باشیم، افزود: ضوابطی که رابطه‌ای مستقیم، پیوسته و درهم‌تنیده با مفهوم شفافیت‌های ستادی و قانونی دارد و از دالان‌های ناپیدا و درهای بسته تفاسیر چندگانه قانون، به دور است.

وی با اعتقاد به اینکه این هدف جز در سایه شفافیت قوانین و هوشمندی ساختارهای ستادی محقق نخواهد شد، گفت: ضروری‌ است در یکی از نخستین گام‌های خود، بدنه و گردش کار پهن و کُند صف‌های شهرداری به‌سوی چالاکی رفتاری و ابزارهای هوشمند، مجهز شود.

مهدی‌نیا بیان کرد: در این شهر خسارت‌دیدن هر‌روزه از سیما و منظری آشفته و مغشوش و به دور از بن‌مایه‌های هویت ایرانی‌‌اسلامی شایسته شهروندان و زائرانش نیست.

وی بیان کرد: تعیین تکلیف در این موضوع مهم و یاری‌گرفتن از جامعه متخصصان و دانشگاهیان حوزه معماری و شهرسازی، به‌ویژه در گستره معماری ایرانی‌اسلامی و عهد‌بستن در به‌کارگیری ضوابطی شفاف در الگوهای تدوین شده، ضروری است.

او با بیان اینکه همکاری و پیوستگی داده‌ای ضوابط و مقررات در دیگر نهادهای مرتبط با تولید ساختمان، مانند سازمان نظام مهندسی، یک وظیفه قانونی و امر مسلم در حوزه مدیریت شهری است، گفت: اما این موضوع در سال جاری که بنا بر گفتار رهبر معظم انقلاب «سال رونق تولید» نا‌م‌گذاری شده، یک فرض مسلم و یک هدف قطعی در رونق‌بخشی به تولید ساختمان برای مدیریت شهری و دیگر متولیان آن است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی