کد خبر : 97436
/ 07:31

یک شهر پشت پدیده شهر خودرو

پدیده شهر خودرو امشب در حساس‌ترین تقابل تاریخش با استقلال، بیش از پیش نیازمند حمایت هواداران است

یک شهر پشت پدیده شهر خودرو

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان - دوازدهمین تقابل تاریخ 2 تیم پدیده مشهد و استقلال تهران بی‌تردید حساس‌ترین این نبردها هم هست، جایی که شاگردان یحیی گل‌محمدی و وینفرد شفر در چهارچوب هفته بیست و هفتم، هجدهمین دوره لیگ برتر فوتبال در آوردگاه ورزشگاه امام‌رضای مشهد از ساعت 20:15 امشب به میدان می‌روند، دیداری با حساسیت‌هایی فراتر از 3 امتیاز و سرنوشت‌ساز برای 2 رقیبی که در کورس کسب سهمیه آسیایی هستند، برای استقلالِ تا بن دندان مسلحی که با لشکری از ستاره‌ها با 50 امتیاز در پله دوم جدول است و امیدوار به اینکه پای رقیب سنتی پرسپولیس در بازی‌های پیش رو بلغزد تا آبی‌های پایتخت -شاید حتی به رؤیای قهرمانی هم برسند- و برای پدیده‌ شهرخودرویی که در پنجمین فصل حضورش در لیگ برتر فوتبال حالا سودای آسیایی در سر می‌پروراند، کاری که سال‌ها قبل، در دهه 80 ابومسلم دوست‌داشتنی مشهدی‌ها اگرچه تا فینال جام حذفی پیش رفت، نتوانست آن را محقق کند. مردان شهرخودرو حالا با تمام انگیزه‌های بزرگشان در پی آن‌اند تا آرزوی «از مشهد تا آسیا، با عنایت امام‌رضا» را محقق کنند، آرزویی که دیگر رؤیای یک تیم نیست بلکه شعار و امید یک استان است.

 

6 امتیاز به معنای واقعی

اینکه می‌گویند فلان بازی شش‌امتیازی است شاید در حقیقت یک شعار باشد اما واقعیت آن است که دیدار پدیده شهرخودرو و استقلال تهران به سبب جایگاه 2 تیم در جدول رده‌بندی و شرایط امتیازی‌شان یک بازی شش‌امتیازی است، دیداری که برای هر 2 تیم حکم مرگ و زندگی را دارد. بازنده این بازی چه چیزهایی را از دست می‌دهد؟ پدیده شهرخودرو که با 46 امتیاز در مکان پنجم است و به امید قرار گرفتن در جمع 4 تیم برتر، این روزها خودش را به آب و آتش می‌زند تا رؤیای آسیایی یک استان را محقق کند، در صورت شکست مقابل استقلال، فاصله‌اش با ‌رقبای دیگر زیاد می‌شود و با توجه به 3 هفته باقی‌مانده تا پایان لیگ، دیگر بعید به نظر می‌رسد راهی برای فتح دروازه‌های آسیا پیدا کند. از سویی دیگر، اگر شاگردان شفر در نبرد امروز بازنده باشند، باید قهرمانی را فراموش کنند. هواداران سکوهای آبی پایتخت با هیچ چیز جز قهرمانی خوشحال نمی‌شوند و آن‌ها هنوز به گرفتن پرسپولیس در صدر جدول امیدوارند.

 

پرتساوی، ویرانگر!

هنوز قاب تلویزیونی فاتحه خواندن علیرضا منصوریان سر قبر مربیگری‌اش در استقلال از ذهن‌ها پاک نشده است. وقتی استقلال منصوریان نخستین شکستش در تاریخ لیگ برتر را مقابل پدیده متقبل شد. دیداری که با برتری 2 بر صفر پدیده در ورزشگاه آزادی به پایان رسید و منصوریان همان‌جا عطای کار روی نیمکت استقلال را به لقایش بخشید، دیداری که نیم‌فصل اول فصل گذشته موجب رفتن منصوریان از استقلال و آمدن شفر شد. نتایج 2 تیم در دیدارهای رو‌در‌رو اگرچه با 4 پیروزی برای آبی‌ها و تنها یک پیروزی برای پدیده همراه بود، همان یک تساوی سکوهای آبی را علیه سرمربی وقت استقلال ویران کرد، اتفاقی که ممکن است باری دیگر امروز رقم بخورد. پدیده و استقلال در تاریخ تقابل‌هایشان 6 بار هم کارشان با تساوی به پایان رسیده است.

 

پسرعموهای پدیده و خارجی‌های مستعد

ستاره این فصل مردان خراسانی در لیگ برتر بدون تردید «کل تیم» است. در ابتدای فصل کمتر کسی تصورش را می‌کرد پدیده شهرخودرو بتواند چنین عملکرد درخشانی را از خود به جا بگذارد، عملکردی که حاصل کار تیمی خوب کل بازیکنان است و نمی‌توان یک نفر را ستاره تیم دانست. با وجود این، با نگاهی به آمار، شاید بتوان گفت پسرعموهای قاسمی‌نژاد ستارگان پدیده در مستطیل سبز هستند. امین قاسمی‌نژادی که با 8 گل زده به همراه یونس شاکری بهترین گل‌زنان باشگاه هستند و محمد قاسمی‌نژادی که اگر مشکل مصدومیتش کامل رفع شده باشد و در ترکیب قرار بگیرد، ممکن است بر شمار 6 پاس گلش که او را در زمره بهترین پاسور گل‌های لیگ برتر امسال قرار داده است بیفزاید. در سوی مقابل، استقلال پُرمهره در نیم فصل دوم 3 خارجی با‌کیفیت ‌جذب کرد، ستاره‌هایی که روند کار آبی‌ها را تغییر دادند و با نمایش کارهای ترکیبی‌شان در زمین، گاه‌ هواداران سکوهای آبی ورزشگاه‌های کشور را به هیجان در آوردند. پاتوسی، ایسما و منشا مثلث خطرناک استقلال است که اگر هرسه هم‌زمان در بازی باشند، می‌توانند برای یکی از بهترین خط دفاع‌های لیگ برتر (مدافعان پدیده) مشکل‌ساز شوند.

 

کوپال پرحاشیه اما باکیفیت

کوپال ناظمی از داوران جوان فوتبال ایران است که سال 79 فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرده است. او سال 85 درجه ملی داوری گرفته است و اکنون یکی از داوران جوان اما باتجربه فوتبال ایران به شمار می‌آید. کوپال که عمدتا قضاوت‌های خوبی از خود به نمایش گذاشته است، در نیم‌فصل اول یک دیدار جنجالی و بحث‌برانگیز ‌داشته است. دیدار هفته نهم میان سپاهان و نساجی که تا دقیقه 90 با تساوی 2 بر 2 دنبال می‌شد و سوت جنجالی او و اعلام خطای پنالتی ‌روی سجاد شهباززاده، رنگ و بوی حاشیه ‌به بازی بخشید. کوپال بعد از این بازی و تصمیم غلطش، چند بازی محروم شد و از کرسی قضاوت مستطیل سبز دور ماند. او اکنون یکی از حساس‌ترین بازی‌های فصل را در کنار 2 کمکش، بابک داوری و فرهاد مروجی، قضاوت خواهد کرد.

 
گل‌محمدی: نمی‌توان بی‌محابا به استقلال حمله کرد

سرمربی پدیده شهرخودرو در نشست خبری پیش از دیدار با استقلال از دیدار حساس پیش روی تیمش گفت. گل‌محمدی دیدار با استقلال را حیاتی خواند و معتقد است هردو تیم برای 3 امتیاز به میدان می‌آیند. در ادامه، مهم‌ترین صحبت‌های سرمربی پدیده شهرخودرو در نشست خبری روز گذشته را از نظر خواهید گذراند.

هم ما و هم استقلال به دنبال ۳ امتیاز یم.

این برد برای هر‌‌دو تیم حیاتی است.

اگر هواداران ورزشگاه را پر کنند با حس خیلی خوبی به زمین خواهیم رفت.

قول می‌دهم تا آخرین لحظه مبارزه کنیم.

گزینه اول، دوم و سومم پدیده خواهد بود.

نمی‌توان بی‌محابا به استقلال حمله کرد.

 

غیبت شفر در نشست خبری

سرمربی استقلال در نشست خبری قبل از دیدار مقابل پدیده حاضر نشد. به دلیل تأخیر یک‌ساعته در پرواز و شلوغی بسیار زیاد برابر فرودگاه، خیابان‌های منتهی به هتل محل اقامت استقلال و همین‌طور داخل هتل و مشکلات بسیار برای رسیدن تیم به هتل، وینفرد شفر، سرمربی استقلال، به نشست خبری پیش از دیدار با پدیده شهرخودرو نرسید.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی