کد خبر : 97438
/ 07:33
آیت ا... علم الهدی:

بازار جهانی تحمل حذف نفت ایران را ندارد

آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته مشهد با سخنان نماینده ولی فقیه در استان در خصوص اقدام آمریکا در تحریم نفتی ایران همراه بود.

بازار جهانی تحمل حذف نفت ایران را ندارد

شهرآرا آنلاین - نگار هاشمیان -  آیت‎ا... سید احمد علم‌الهدی با اشاره به علت صدور این بیانیه در روز بعد از نیمه شعبان گفت: آمریکا با این کار خواست بر اضطراب مردمی که گرفتار سیل هستند اضافه کند. از طرفی توجه و توسل به امام زمان(عج) در نیمه شعبان باعث ایجاد امید در دل مردم شده بود و آمریکا برای مقابله با این امید این بیانیه را صادر کرد.

«میزان فروش نفت در سال ٩۶، بدون تحریم، ۶٠ میلیارد دلار بود. این مبلغ در سال ٩٧ که تحریم‎ها صورت گرفت به ١٧ میلیارد دلار رسید. با این حال، بودجه کشور تأمین شد.» آیت‎ا... علم‌الهدی با بیان این موضوع گفت که ٣٠ درصد بودجه ما در سال ٩۶ از طریق درآمدهای نفتی بود و این میزان در سال ٩٧ به ١١ درصد رسید. این به این معنی است که ٨٩ درصد بودجه ما متکی به نفت نبوده است.

وی با تأکید بر اینکه بازار جهانی تحمل حذف نفت ایران را ندارد، گفت: حالا فکر کنید با این وضعیت تحریم نفت به کجای ما برمی‌خورد و چه فلج و مشکلی ایجاد می‌کند. مشکل ما آدم‌هایی هستند که عقیده‎شان به خدا ضعیف است و در جریان‌های سیاسی رسوخ کرده‎اند و با هر عطسه آمریکا لرزشان می‎گیرد. شما که خود این آمار را می‌دانید، چرا با هر عطسه آمریکا به خود می‎لرزید؟

امام‌جمعه مشهد با بیان این سؤال‌ها که اگر صادرات نفت ایران به صفر برسد ما مشکل بودجه پیدا خواهیم کرد یا دچار مشکل اقتصادی خواهد شد اظهار کرد: با تشخیص کارشناسان سیاسی دنیا، آمریکا در این توطئه نیز مانند توطئه های قبلی شکست خواهد خورد.

به گفته وی، آمریکا نمی‎تواند رابطه اقتصادی خود را با چین و ژاپن قطع کند و از طرفی، ساختار پالایشگاه‎های این کشورها بر اساس نفتی است که از ایران تأمین می‎شود و تغییر آن هزینه‌‌بر است. همچنین برخی کشورها در مقابل نفت ایران، کالا می‌دهند و این برای آن‌ها یک صرفه است که از آن دست برنمی‌دارند. بنابراین ممکن است روابط آن‌ها با آمریکا دچار خلل شود که از این طریق آمریکا در دیپلماسی جهانی گیر خواهد 

کرد.آیت‌ا... علم‌الهدی افزود: این بیانیه باعث افزایش قیمت نفت شد و از طرفی عربستان و امارات نمی‎توانند به سرعت تولید خود را افزایش دهند‌ و این شوک در بازار را جبران  کنند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی