کد خبر : 97459
/ 08:05

مأموریت جدید قضات

حجت‌الاسلام رئیسی از همکارانش خواست درباره زندانیان مهریه بازنگری کنند

مأموریت جدید قضات

شهرآرا آنلاین - پس از قولی که رئیس دستگاه قضا به مراجع درباره موضوع زندانی‌شدن بدهکاران مهریه داده بود، وی دستوراتی را به همکارانش دراین‌باره صادر کرد. به گزارش شهرآرا، موضوع حبس بدهکاران مهریه مربوط‌به دوره اخیر نیست و دامنه اعتراضات مراجع تقلید دراین‌باره به مهرماه سال گذشته برمی‌گردد که آیت‌ا... مکارم‌شیرازی در درس خارج به این موضوع انتقاد کرد و رئیس وقت دستگاه قضا هم که سکوت را جفا به دستگاه می‌دانست به این انتقاد واکنش نشان داد؛ موضوعی که گویا در دوره آیت‌ا... آملی‌لاریجانی حتی با اعزام نماینده به بیوت مراجع، به نتیجه دلخواه نرسید. با‌‌این‌حال، هفته گذشته و در‌جریان سفر رئیس جدید دستگاه قضا به قم و دیدارش با مراجع تقلید، آیت‌ا... مکارم‌شیرازی دوباره این مسئله را با او مطرح و درخواست کرد فکری به حال این موضوع که مغایر شرع است، بشود. پس از این سفر و پنجشنبه گذشته حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رئیسی در نشست رؤسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌ها، این دغدغه را با همکاران خود مطرح کرد. وی در این نشست با اشاره‌به دیدار اخیرش با مراجع عظام تقلید و تأکید آن‌ها بر موضوع زندانیان مهریه، تصریح کرد: بیشتر مراجع موضوع مهریه را به ما تأکید می‌کردند و می‌گفتند که با موازین شرعی سازگاری ندارد. فرمایش آن‌ها این بود که مطابق فقه، کسی که معسر باشد، نباید زندانی شود و نسبت‌به کسی که ایسار و امکان داشته باشد و از پرداخت دیون خود امتناع کند، باید اقدامی کرد که دیون خود را پرداخت نماید. رئیس قوه قضائیه از رؤسای کل دادگستری‌ها خواست پس از بازگشت به استان‌های خود درباره زندانیان مهریه بازنگری جدی کنند. رئیسی گفت: کسی که اعسار او روشن است، زندانی نشود و درباره کسی که بین ایسار و اعسار او شک وجود دارد، باید حالت سابقه مورد توجه قرار گیرد.

رئیس دستگاه قضا همچنین در این نشست به تخلفاتی که در‌قالب خصوصی‌سازی رخ می‌دهد، اشاره کرد. او خطاب به همکارانش تصریح کرد: قریب به ٧٠درصد اقتصاد ما دولتی است و این نباید باشد و مجلس و دولت و مقامات تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز به این رسیده‌اند که این امر، امر نادرستی است و حالا باید خصوصی‌سازی شود و باید درست خصوصی‌سازی شود؛ اما این روشی که الان متأسفانه در برخی موارد مطرح است، قابل تداوم و استمرار نیست و حتما باید با یک نگاه پیشگیرانه و با صیانت وضع اموال عمومی دنبال شود.

وی به سازمان بازرسی و دادستان‌ها تأکید کرد با حضور در مجامع مختلف، به سوداگران اجازه ندهند سوداگری و با اموال عمومی این‌گونه بازی کنند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی