کد خبر : 97472
/ 08:18

مرگ در بهار شانزدهم

پاک کردن قیر از روی لاستیک دوچرخه به قیمت جان پسر نوجوان تمام شد

مرگ در بهار شانزدهم

شهرآرا آنلاین - ابوالفضل حداد - یک هفته تلاش کادر درمانی بخش سوختگی بیمارستان امام‌رضای مشهد برای بازگرداندن نوجوان شانزده‌ساله به زندگی در حالی بی‌‌نتیجه ماند که یک خطای کودکانه برای همیشه به بازی‌گوشی‌های این پسر پایان داد و او چشمانش را به روی زندگی بست.

دادن خبری که تلخی آن می‌تواند یک زندگی را تحت تأثیر قرار دهد و یک عمر با آدم باشد چنان سخت است که کادر درمانی بخش سوختگی بیمارستان مانده بودند مرگ این پسر نوجوان را چگونه به خانواده‌اش اعلام کنند، آن هم در شرایطی که پدر و مادر این پسر یک هفته تمام حاضر به ترک بیمارستان نشده بودند و یک چشمشان اشک بود و چشم دیگر خون.

چاره‌‌ای نبود و این خانواده باید با واقعیت مواجه می‌‌شدند. پزشک متخصص بخش سوختگی بیمارستان امام‌رضا در مواجهه با پدری که می‌خواست در جریان وضعیت فرزندش قرار بگیرد با مقدمه‌چینی و اظهار اطلاعاتی تخصصی، اعلام کرد ‌کادر درمانی همه تلاش و سعی خود را برای نجات جان فرزندش انجام داده‌اند اما به دلیل عفونت‌های سوختگی، بیمارشان تاب نیاورده و جان خود را از دست داده است.

ساعتی بعد، در میان غم و اندوه‌ بی‌پایان‌ این خانواده، اقدامات قانونی برای تحویل پیکر فرزندشان انجام شد. عموی متوفی و اعضای دیگر خانواده که در جریان موضوع قرار گرفته بودند از دور و نزدیک خود را به بیمارستان رساندند.

 

﷯ سقوط ظرف بنزین بر روی هویه داغ 

روز گذشته بعد از انجام مراحل قضایی بدن پسر نوجوان به شهر خود سبزوار انتقال یافت و چه رمزی بود در فوت این پسر شانزده‌ساله که عمویش در شرح ماجرای این حادثه که منجر به جان‌باختن پسر برادرش شد به خبرنگار ما گفت: «‌علی(متوفی) بیشتر از یک هفته در بخش سوختگی بیمارستان امام رضا‌(ع) مشهد تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی قرار داشت. من و پدرش همراه او بودیم و در این مدت ذره‌ذره آب شدن عزیزمان را به چشم می‌دیدیم و با آه و ناله‌اش می‌سوختیم و اشک می‌ریختیم. حال علی اصلا خوب نبود و پزشکان می‌گفتند که دچار ٧٠درصد سوختگی شده است.»

این مرد جوان ادامه داد: «‌ ظاهرا لاستیک‌های دوچرخه‌اش به قیر آ‌غشته شده بود و علی به پیشنهاد یکی از دوستانش مقداری بنزین تهیه کرد تا قیرها را از روی لاستیک دوچرخه‌اش پاک کند. در حالی که مشغول شست‌وشوی لاستیک‌های دوچرخه بوده ظرف بنزین که روی صندلی دوچرخه قرار داشته بر روی دستگاه هویه داغ که به پریز برق متصل بوده سقوط می‌کند و همین باعث انفجار و حریق بنزین می‌شود. او که دچار آتش‌سوزی شده بود بلافاصله خودش را داخل جوی آ‌ب می‌اندازد تا آتش لباس‌هایش خاموش شود اما شدت آتش اندام‌هایش را می‌سوزاند.»

بعد از مشاهده این حادثه از سوی خانواده و اهالی محل بلافاصله موضوع به اورژانس اعلام و بدن نیمه‌جان پسر شانزده‌ساله به بیمارستان سبزوار و از آ‌نجا به مشهد منتقل شد که روز پنجشنبه برخلاف تلاش پزشکان این پسر نوجوان به دلیل شدت صدمات و جراحات وارده جان خود را از دست داد.

 

﷯ استفاده نکردن از بنزین به عنوان پاک‌کننده

فرمانده ایستگاه‌های ١۵،۴١و۴٩ آتش‌نشانی مشهد درباره این حادثه گفت: بنزین در دمای معمولی و حتی دمای زیر‌صفر تبخیر و بخار آن به شعاع ٢٠٠متر و حتی بیشتر حرکت می‌کند و هر منبع تولید جرقه مانند قطع و وصل شدن کلید چراغ قوه، زنگ تلفن، به صدا در آ‌مدن دزدگیر خودرو و حتی الکتریسیته ساکن لباس و هر وسیله الکتریکی که فعال یا روشن شود موجب انفجار بخار بنزین خواهد شد. 

علاوه بر این افرادی که در فضای این انفجار باشند به صورت داخلی و بیرونی دچار سوختگی می‌شوند و این حالت آ‌سیب، بسیار خطرناک و مرگ‌بار است.

دکتر محمد‌جواد قائمی‌ با هشدار از شهروندان خواست که از مایع بنزین به عنوان حلال استفاده نکنند. مثلاًدر این حادثه فرد حادثه دیده می‌توانست برای پاک کردن آ‌ثار قیر از روغن‌های مایع خوراکی استفاده کند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی