کد خبر : 97536
/ 08:43

پرخاشگری‌های متداول

پرخاشگری عموماً به رفتاری نسبت داده می‌شود که به اجبار و از روی خشونت و با حمله به دیگری اتفاق می‌افتد.

پرخاشگری‌های متداول

شهرآرا آنلاین - هدی جاودانی| پرخاشگری عموماً به رفتاری نسبت داده می‌شود که به اجبار و از روی خشونت و با حمله به دیگری اتفاق می‌افتد. این رفتار ممکن است به‌عنوان یک واکنش متقابل یا بدون هیچ‌گونه محرک قبلی انجام شود. پرخاشگری انواع مختلفی دارد و گاهی ممکن است کلامی و با فریادکشیدن بر سر دیگران بروز پیدا کند یا درمواقع دیگر در قالب خشونت‌های فیزیکی اتفاق بیفتد. از نمونه‌های رفتارهای پرخاشگرانه که به‌طور مستقیم اتفاق می‌افتد، می‌توان به سیلی‌زدن، لگدزدن، هل‌دادن و مواردی از این دست اشاره کرد. اما نمونه‌های غیرمستقیم آن شامل دست‌انداختن و تمسخر، تحقیر، شایعه‌پراکنی یا حتی نادیده‌گرفتن افراد می‌شود.

 

عوامل ایجاد پرخاشگری

با وجود اینکه دلیل دقیق رفتارهای پرخاشگرانه شناسایی نشده است، اما عوامل ژنتیکی می‌تواند در بروز چنین رفتاری تأثیرگذار باشد؛ معمولا افرادی که یکی از بستگان درجه یک آن‌ها پرخاشگر بوده‌اند، احتمال بیشتری دارد که در آینده چنین رفتاری را بروز دهند. از طرف دیگر، رفتار پرخاشگرانه زمانی ایجاد می‌شود که افراد با اتفاقاتی روبه‌رو می‌شوند که عصبانیت آن‌ها را برمی‌انگیزاند که در این موقعیت، لوب پیشانی مغز اطلاعات این اتفاقات را پردازش می‌کند. از آنجایی که یکی از وظایف لوب پیشانی کنترل خشم، بروز رفتارهای بازدارنده و تصمیم‌گیری‌های منطقی در مواقع حساس است، در صورتی که این بخش از مغز تخریب شود، افراد رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز می‌دهند. علاوه‌براین‌ها، زمانی که کودکان در محیطی رشد پیدا می‌کنند که در آن پرخاشگری واکنشی متداول میان اعضای خانواده است، پس از مدتی آن‌ها با الگوگرفتن از اطرافیان خود، این نوع رفتار را درونی می‌کنند و در نهایت خود به افرادی پرخاشگر تبدیل می‌شوند. علاوه‌براین‌ها بیماری‌های بسیاری از جمله پایین‌بودن قند خون، مننژیت، اختلال دوقطبی و... ممکن است موجب بروز پرخاشگری شود.

 

تأثیر آب‌وهوا بر پرخاشگری

برخی از محققان بر این باورند که اقلیم و آب‌وهوا از محرک‌های اولیه‌ رفتارهای خشونت‌آمیز و پرخاشگری در افراد است و تأثیر بسزایی بر شکل‌گیری فرهنگ هر جامعه دارد. افرادی که ساکن جغرافیایی هستند که معمولا در آن دمای هوای پایین‌تر است، غالباً دارای رفتارهای متعادل‌تری هستند و به میزان بیشتری می‌توانند خشم خود را کنترل کنند. اما در مناطق گرمسیر و استوایی، افراد زودتر عصبانی می‌شوند و تسلط کمتری بر کنترل خشم خود دارند.

134954.jpg

انواع پرخاشگری در جامعه

نزاع در مدارس

از نمونه‌ رفتارهای خشونت‌آمیز و پرخاشگری اجتماعی می‌توان به نزاع و درگیری‌هایی که در مدارس و در میان کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد، اشاره کرد. این رفتارها می‌تواند شامل دعواهای فیزیکی یا لفظی، کتک‌کاری‌، تحقیر، تمسخر، دست‌انداختن یا حتی استفاده از اسلحه‌ گرم یا سرد باشد. اما نوع نزاع در مدارس، در مناطق مختلف دنیا متفاوت است، از آنجایی که خرید و فروش اسلحه در بسیاری از مناطق آمریکا آسان است، کودکان و نوجوانان بسیاری می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و به هنگام عصبانیت از آن استفاده کنند. ٢٠١٨، خشونت‌بارترین سال تاریخ مدارس آمریکا بوده است. ٩۴حادثه‌ تیراندازی در سال٢٠١٨، در مدارس آمریکا اتفاق افتاد که منجر به کشته‌شدن ۵۶نفر از دانش‌آموزان این مدارس شد.

134951.jpg

نزاع‌های خیابانی

دعواهای خیابانی، از دیگر رفتارهای پرخاشگرانه‌ متداول در دنیاست و می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. سالیانه حدود ٧هزار نفر در بیمارستان‌های انگلیس، به‌دلیل کتک‌کاری و جراحت‌های آن به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند. نزاع‌های خیابانی در انگلستان به یک رفتار خشونت‌آمیز محبوب تبدیل شده است، به طوری که افراد ادامه‌ دعواهای خود را به زیرزمین‌ها برده و آن را به نوعی سرگرمی تبدیل کرده‌اند.

134952.jpg

 پرخاشگری به هنگام رانندگی

گاهی یک اشتباه کوچک در رانندگی موجب بروز رفتارهای خشونت‌آمیز می‌شود. رفتارهای خشونت‌آمیز به هنگام رانندگی ممکن است عواقب وحشتناکی را به بار بیاورد و افراد بسیاری را قربانی کند. تحقیقات نشان می‌دهند که ۶۶درصد از مرگ‌و‌میرهای جاده‌ای با بروز خشونت در هنگام رانندگی ارتباط دارد. بیشترین میزان خشونت‌های جاده‌ای متعلق به آفریقای جنوبی است و بعد از آن بریتانیا و یونان در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته‌اند. در آفریقای جنوبی درسال گذشته حدود ١٠ درصد از موارد خشونت به هنگام رانندگی، به بیرون از خودرو و نزاع‌های خیابانی کشیده شده است.

 134953.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی