کد خبر : 97555
/ 07:37

همه برای مشهد

اعضای ادوار شورای شهر مشهد با گرایش‌های سیاسی مختلف مجمعی مشورتی تشکیل دادند

همه برای مشهد

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان - یکی از معدود جلساتی بود که چهره‌های ادوار مختلف شورای شهر با نگاه‌ها و سلایق سیاسی متفاوت دور یک میز جمع می‌شدند، از شورای اول شهر مشهد که در سال ٧٨ روی کار آمد‌ تا شورای پنجم که در انتخابات ٩۶ توانست‌ بر کرسی پارلمان شهری بنشیند. به رغم اینکه در بازه‌ای از زمان رقیب هم شناخته می‌شدند، اکنون و به ابتکار شورای پنجم، دور یک میز نشستند و مجمع مشورتی تشکیل دادند. محمدرضا حیدری، رئیس پنجمین دوره شورای شهر مشهد، در نشست خبری روز شنبه خود هم گفته بود: اگر دوره‌های قبلی شورای شهر با ما مواضع متفاوتی داشتند یا ما با آن‌ها مواضع متفاوتی داریم، فرقی نمی‌کند. مردم باید بدانند که آن‌ها هم زحمت کشیده‌اند‌. او به موضوع اکران عکس اعضای ادوار شورا در نقاط مختلف شهر هم اشاره کرد و ادامه داده بود: به مناسبت هفته شوراها تصویر تمام اعضای ادوار شورای شهر را در خیابان‌های مشهد اکران کرده‌ایم اما عکس خودمان را نه.

شنبه‌شب ٢ نفر از اعضای یازده‌نفره شورای اول، ٧ نفر از شورای یازده‌نفره دوم، ٧ نفر از شورای یازده‌نفره سوم، ١٢ نفر از شورای بیست‌وپنج‌نفره چهارم و ١٢ نفر از شورای پانزده‌نفره پنجم مهمان سالن الماس کوهسنگی مشهد شدند و برای انتخاب هیئت رئیسه اقدام ابتکاری شورای فعلی به نام «مجمع مشورتی ادوار شوراهای شهر» رأی‌گیری کردند. بر اساس این انتخابات، محمدرضا حیدری، رئیس شورای مستقر، به عنوان رئیس این مجمع، شهناز رمارم با ٣٧ رأی به‌ عنوان دبیر هیئت‌رئیسه و احمد نوروزی با ٣١ رأی به‌ عنوان عضو مستقر هیئت‌رئیسه انتخاب شدند. همچنین محمدحسین جهانبخش، عضو شورای چهارم، با ١٨ رأی به‌ عنوان نایب‌رئیس و غلامرضا زعیمی، عضو شورای سوم، با ١٩ رأی به‌ عنوان اعضای هیئت‌رئیسه مجمع مشورتی ادوار شورای اسلامی شهر مشهد انتخاب شدند.

 

﷯ گزارشی از پروژه‌های ادامه‌‌دار

«از مدت‌ها قبل طرحی با عنوان مجمع مشورتی نمایندگان ادوار شورای اسلامی مشهد در دست اقدام بود که امروز با حضور همکاران محقق شد تا از تجربه همه دوستان به شکلی سازمان‌یافته ‌بهره گرفته شود.» این را حیدری، رئیس شورای کنونی شهر مشهد، در این نشست گفت و در ادامه از وضعیت مصوباتی که در دوره‌های قبلی شورا وجود داشته است گزارشی ارائه داد. به گفته او پروژه کمربند سبز اقدامی ارزشمند و ماندگار است که از چندین دوره مدیریت شهری به یادگار مانده است. حیدری با بیان اینکه به صورت میانگین سالانه ٣٠٠ تا ٣۵٠ هکتار ‌درخت در این کمربند کاشته می‌شود‌ افزود: تغییر جزئی اعمال‌شده در شورای پنجم مربوط به کاشت درختان مثمر در قالب باغ‌های ده‌هکتاری است تا مردم بتوانند علاوه‌ بر گذران اوقات فراغت، از ‌امکانات دیگر نیز بهره‌ ببرند.حیدری با اشاره به اینکه آبیاری و تأمین آب فضای سبز این ارتفاعات یکی از دغدغه های همیشگی بوده است گفت: به منظور رفع این دغدغه، منابع ذخیره آبیِ مناسبی در ارتفاعات شهر پیش‌بینی شده است. علاوه بر آن، با همکاری شرکت آبفا، از محل فاضلاب تصفیه‌شده که خط انتقال آن از مسیر خین‌عرب در حال پیشرفت است، آب مورد نیاز برای مجموعه فضای سبز مشهد ‌به‌ویژه ارتفاعات کمربند جنوبی تأمین خواهد شد.

او در‌باره پروژه‌های مختلف قطار شهری که دغدغه ادوار شورای شهر بوده است این‌طور گفت: خط ٢ قطارشهری مشهد از میدان شهدا به میدان شریعتی در دوره پنجم مدیریت شهری متصل شده است و آنچه پیش‌تر در حدفاصل انتهای طبرسی تا میدان شهدا مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود، جنبه آزمایشی داشت زیرا‌ فاقد سیستم سیگنالینگ بود و در این دوره، ۴٠٠ میلیارد تومان برای تجهیز و ایمنی آن هزینه شد. رئیس شورای شهر مشهد همچنین از ریل‌گذاری چهارونیم‌کیلومتری خط ٢ قطارشهری تا انتهای شهرک سلامت خبر داد و افزود: این خط تا پایان خردادماه به میدان شهید کاوه، ابتدای بولوار پیروزی، خواهد رسید و ایستگاه‌های الندشت و کوهسنگی نیز تا پایان شهریور‌ماه برای شهروندان قابل استفاده خواهند بود. او افزایش نرخ ارز و شرایط پیش‌آمده ناشی از تحریم را علت به وجود آمدن تأخیر در پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها دانست و ادامه داد: هم‌اکنون این هزینه‌ها از ٢۵٠ میلیارد تومان در شورای چهارم، به ازای هر کیلومتر، به ۶٠٠ میلیارد تومان‌ افزایش یافته است. با وجود این، منابع مالی لازم فراهم شده است به طوری که سال گذشته هم ٧٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شد. حیدری در‌باره وضعیت خط ٣ قطار شهری بیان کرد: حفاری این خط در ٢ جبهه غربی و شرقی در حال انجام است به نحوی که در جبهه شرقی، ١۵٠ متر از میدان بسیج گذر کرده و در حال پیشرفت به سمت پایانه مسافربری است. در جبهه غربی نیز دستگاه تی‌بی‌ام مشغول حفاری در تقاطع فرامرز-جانباز است. پایانه غرب محور دیگر سخنان رئیس شورای شهر مشهد در ارائه گزارش به اعضای ادوار شورا بود. وی اظهار کرد: موافقت انتشار ٣٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای احداث این پایانه از دولت گرفته شده است. ایستگاه قطار مشهد-گرگان در این پایانه قرار دارد و خط ٣ قطارشهری و قطار مشهد-گلبهار نیز در این نقطه به یکدیگر متصل می‌شوند. به گفته او زمین صدوپنجاه‌هکتاریِ مورد نیاز برای این پایانه در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به گره چندین‌ساله بولوار نماز و اختلافات میان مدیریت شهری با آستان قدس و ارتش برای بازگشایی این بولوار، یادآور شد: در این راستا، پس از سال‌ها، طرح اراضی آبشار٢ و پادگان لشکر٧٧ در دستورکار شورای عالی معماری و شهرسازی قرار گرفت و به تصویب رسید.

رئیس شورای شهر مشهد همچنین به پروژه پرحاشیه کمربند جنوبی پرداخت و تمام اتفاقاتی را که در این مدت بر سر این پروژه آمده است تشریح کرد. او ادامه داد: اکنون در حال گفت‌وگو برای حل این مشکل شهری هستیم و امیدواریم با تعامل و همراهی و ظرفیتی که ایجاد شده است بتوانیم گره دیگری از گره‌های شهر مشهد را باز کنیم زیرا‌‌ نیاز و ضرورت آن امری واضح و مسجل است. دغدغه‌های زیست‌محیطی نیز بجاست و باید آ‌ن‌ها را هم حل و فصل کنیم.

افتتاح نیمی از بوستان‌های شهر در مناطق کم‌برخوردار مشهد، تداوم بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، توسعه شهر هوشمند در قالب راه‌اندازی سامانه فاش و چشم شهر، حل مشکلات ٢۵ پروژه عمرانی و حل مشکلات پلاک ١٧۶ از جمله ‌موارد مطرح‌شده در این نشست بود.

 

﷯ شکوفایی در عصر رکود

اسماعیل مفیدی، رئیس شورای اول شهر مشهد، هم در این نشست با بیان اینکه شورای پنجم در شرایط دشواری مسئولیت را بر عهده گرفت اظهار کرد: با اینکه شهر و کشور با رکود و تورم مواجه بود، اما مدیران شهرداری توانستند دوران شکوفایی مشهد را حفظ کنند و امیدوارم تا پایان این دوره از مدیریت شهری مشکلات بیشتری از مردم شهر مشهد حل شود. او یادآور شد: متأسفانه امروز شهرهای ما از مشکلاتی همچون آلودگی هوا، ترافیک و شهرسازی رنج می‌برند. طی ١٠ سال گذشته نیز این مشکلات افزایش‌یافته است. این نشان‌دهنده اشکال در راهبردهایی است که باید در این مجمع مشورتی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. سید محمد طباطبایی، رئیس بازه ای زمانی از سومین دوره شورای شهر مشهد در این نشست درباره کمربند سبز جنوبی بیان کرد: این پروژه می‌تواند در کنار کاهش ترافیک و کمک به محیط زیست، از توسعه بی‌رویه شهر مشهد جلوگیری کند. 

عباس شیرمحمدی نیز که در بازه‌ای از دوره سوم شورای شهر مشهد در مسند ریاست این مجموعه بود، از اکران تابلوهای چهره‌های نمایندگان مردم مشهد قدردانی کرد و افزود: امیدواریم این نگاه و روحیه تعاملی همچنان در شهر ادامه پیدا کند تا شاهد اتفاقات بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف باشیم. «در این نشست گزارش خوبی از سوی رئیس شورای شهر مشهد برای اقدامات این دوره از مدیریت شهری ارائه‌ شد‌ که جای خداقوت‌گویی به اعضای شورای پنجم مشهد دارد. ما می‌دانیم که فعالیت در مدیریت شهری یک کار جان‌کاه و سخت است.» این را هم محسن انتظاری هروی، رئیس بازه ای زمانی از شورای چهارم شهر مشهد، در این نشست بیان کرد و افزود: عقل جمعی نخبگانی یک پشتوانه بسیار خوب‌ برای مدیریت شهری است و تشکیل نشست‌هایی در قالب یک هیئت خبرگانی و نخبگانی از اندیشمندان، دانشگاهیان و مدیران باتجربه نقشی مؤثر و پایدار‌ برای شهر خواهد داشت. همچنین تعدادی از اعضای ادوار مختلف شورای اسلامی شهر مشهد در این نشست به ارائه نظرات خود در زمینه مدیریت شهری و الزاماتی که در این زمینه باید مورد توجه قرار بگیرد پرداختند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی