کد خبر : 97627
/ 07:00

١٧هزار روز دیگر در مشهد خانه می‌خریم؟

یک خانوار مشهدی در شرایط طبیعی اگر یک‌سوم درآمد خود را ذخیره کند برای خرید خانه باید حدود ۴٧ سال انتظار بکشد

١٧هزار روز دیگر در مشهد خانه می‌خریم؟

شهرآرا آنلاین -  موسوی‌زاده| ... حال اگر حداقل قیمت برای خرید خانه را همان ۴٠٠ میلیون تومان اعلامی عابدزاده، کارشناس مسکن، ملاک قرار دهیم، اگر یک مشهدی تمام درآمد خود را پس‌انداز کند، باید ١۵ سال تمام درآمد خود را برای خرید مسکن پس‌انداز کند.

 

﷯ انتظار برای خرید مسکن دهک‌های مختلف

رتبه‌بندی خانوارها به شکل گروه‌های هزینه‌ای نشان می‌دهد که هزینه‌های سالانه دهک اول کمتر از ۵/٧ میلیون تومان، دهک دوم بین ۵/٧ تا ۱۰ میلیون تومان، دهک سوم ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان، دهک چهارم ۱۲ تا ۵/١۶ میلیون تومان، دهک پنجم ۵/١۶ تا ۵/١٩ میلیون تومان، دهک ششم ۵/١٩ تا ۲۷ میلیون تومان، دهک هفتم ۲۷ تا ۳۶ میلیون تومان، دهک هشتم ۳۶ تا ۴۸ میلیون تومان، دهک نهم ۴۸ تا ۶۰ میلیون تومان و دهک دهم بیشتر از ۶۰ میلیون تومان است. این ارقام نشان می‌دهد که دهک اول باید ۵٣ سال تمام درآمد خود را برای خرید خانه در مشهد پس‌انداز کند. این رقم در دهک دهم، یعنی برخودارترین دهک، ۶ سال است. در این میان افرادی که جزو طبقه متوسط هستند و جزو دهک‌های ۵ و ۶ محسوب می‌شوند به ترتیب باید ٢١ و ١۴ سال تمام درآمدهای خود را برای خانه‌دار شدن پس‌انداز کنند. براین اساس فاصله انتظار برای خانه‌دار شدن بین دهک برخوردار و کم‌برخودار در مشهد حدود ۴٧ سال است.

 

﷯ کنترل سوداگری

استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد درباره مبلغ لازم برای خرید مسکن در مشهد می‌گوید: با توجه به اینکه هیچ خانواری قادر به پس‌انداز تمام درآمدهای خود نیست، درعمل میزان انتظار برای خرید خانه در مشهد بیشتر از ۴ دهه است. در واقع یک خانوار برای اینکه بتواند هزینه‌های زندگی خود را تأمین و مسکن نیز خریداری کند باید حداقل ۴ دهه منتظر بماند.

دکتر عباسعلی لطفی می‌افزاید: در سال‌های اخیر دچار دور باطل گرانی مسکن، رکود و افزایش تسهیلات و رونق نسبی شده‌ایم؛ از‌این‌رو برای امکان‌پذیر شدن خرید خانه باید در سیاست‌های بخش تولید و عرضه مسکن در کشور تجدید نظر شود. وی ادامه می‌دهد: اولین شرط برای تسهیل خانه‌دار شدن مردم تجدید نظر در سیاست‌های پولی کشور است. بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان نقدینگی موجود در کشور به رقم ١٧٠٠ هزار میلیارد تومان رسیده است. این رقم در سال ١٣٩٢، ۴۹۸ هزار میلیارد تومان بوده است. افزایش نقدینگی سبب شده است هر روز بازارهای مختلف مانند مسکن دچار نوسان شود و قیمت‌ها مدام افزایش یابد. به‌طور‌حتم کنترل رشد نقدینگی باعث مهارگرانی مسکن می‌شود.

وی با بیان اینکه تجدید نظر در سیاست‌های مالیاتی یکی دیگر از روش‌های کنترل قیمت مسکن است، می‌گوید: اکنون معاملات مکرر مسکن و نیز خانه‌های خالی مالیات ندارند، همین مسئله به سوداگری در این بخش دامن زده است. اگر مسئولان سیاست‌هایی در نظر بگیرند که باعث کنترل دلالی در بخش مسکن بشود، زمان لازم برای خرید خانه کاهش می‌یابد.

 

﷯ افزایش وام

کارشناس بازار مسکن نیز افزایش وام مسکن را بهترین راهکار برای رونق مسکن در وضعیت فعلی می‌داند و می‌گوید: اکنون در مشهد ٨٠ میلیون تومان وام برای خرید مسکن داده می‌شود که نسبت به رقم کل خانه، مبلغی محسوب نمی‌شود؛ از‌‌این‌رو پیش‌بینی می‌شود اگر میزان وام مسکن افزایش یابد، خرید و فروش مسکن رونق بیشتری بگیرد. البته عابدزاده به بازارهای موازی نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: با توجه به تأثیر مسکن از بازارهای موازی مانند ارز و سکه اگر نوسانات این بازارها کنترل شود، به‌طور‌حتم التهاب در بازار مسکن نیز کاهش می‌یابد. 

براساس گزارشی که وزارت راه و شهرسازی در سال ١٣٩٣ منتشر کرد، سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ بیشترین طول دوره انتظار برای مسکن‌دار شدن خانوارهای ایرانی بود، به‌طوری‌که در سال ۱۳۸۹، هر خانوار ایرانی با ذخیره یک‌سوم درآمد خود برای خانه‌دار شدن باید ۳۵ سال انتظار می‌کشید و این میزان در سال ۹۰ با افزایش درآمد به ۳۳ سال و در سال ۱۳۹۱ با افزایش قیمت مسکن به ۳۶ سال رسید. اما سیاست دولت مبنی بر افزایش تسهیلات مسکن از سال ١٣٩٢ و ثبات نسبی قیمت‌ها تا سال ١٣٩۶ باعث شد تا میزان انتظار برای خرید مسکن کاهش یابد و به کمتر از ٢٠ سال برسد. با‌این‌حال افزایش صددرصدی قیمت مسکن در یک سال اخیر باعث شده است نه‌تنها در عمل اثر افزایش تسهیلات بانکی خنثی شود، بلکه میزان زمان انتظار برای خرید مسکن نیز افزایش یابد. به گفته صادق عابدزاده، کارشناس بازار مسکن، اکنون حداقل مبلغ لازم برای خرید خانه‌ای سند‌دار صدمتری در مشهد ۴٠٠ میلیون تومان است. این رقم در سال گذشته ٢٠٠ میلیون تومان بوده است. شاخص دسترسی به مسکن از نسبت متوسط قیمت مسکن به متوسط درآمد سالانه خانوار به دست می‌آید. با توجه رقم بیست‌وشش‌میلیون‌تومانی بانک مرکزی در خصوص درآمد سالانه خانوارهای مشهدی، یک خانوار در شرایط طبیعی با توجه به مخارجی که دارد، اگر یک‌سوم درآمد خود را ذخیره کند برای خرید یک خانه در مشهد باید ۴٧ سال انتظار بکشد.

 

﷯ وضعیت معاملات مشهد

مروری بر سامانه اطلاعات بازار املاک ایران گفته‌های این کارشناس را تأیید می‌کند. براساس اطلاعات این سامانه در اول اردیبهشت‌ماه امسال خانه‌ای به مساحت ٩۵ مترمربع در منطقه سیدرضی مشهد به ارزش هر متر مربع ۶ میلیون و ٧۵١ هزار تومان معامله شده است. در ۴ اردیبهشت‌ماه نیز یک واحد آپارتمان صدمتری در محله الهیه هر مترمربع ۵/۴ میلیون تومان به فروش رسید. در فارغ التحصیلان نیز یک واحد آپارتمان نودوشش‌متری با ٨ سال سابقه ساخت متر مربعی ١٠ میلیون و ۴٢ هزارتومان معامله شد. در محله فدک نیز یک واحد آپارتمان صدمتری، متر مربعی ٣ میلیون و ۴٨٠ هزار تومان معامله شد. بررسی این رقم‌ها نشان می‌دهد که خانه‌دار شدن برای مشهدی‌ها در سال ٩٨ بسیار سخت‌تر از سال‌های گذشته شده است. با‌این‌حال با توجه به قیمت‌های جدید مسکن این سؤال به وجود می‌آید که خانوارها برای خرید خانه چندسال درآمد خود را باید پس‌انداز کنند؟ آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که خراسانی‌ها به صورت میانگین‌ سالانه ٢۶ میلیون تومان درآمد دارند...

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی