کد خبر : 97632
/ 07:07
گلایه برخی اولیا از ملزم کردن مدارس برای تهیه هدیه روز معلم

هدیه‌های اجباری!

چند روز دیگر با فرارسیدن روز معلم، اشتیاق قدرشناسی دانش‌آموزان و بازار هدیه دادن به معلم‌ها داغ می‌شود.

هدیه‌های اجباری!

شهرآرا آنلاین - هانیه حسین‌زاده - چند روز دیگر با فرارسیدن روز معلم، اشتیاق قدرشناسی دانش‌آموزان و بازار هدیه دادن به معلم‌ها داغ می‌شود. تا پیش از این و به‌طور معمول، دانش‌آموزان با همراهی خانواده‌ها، هدایایی را برای روز معلم تهیه می‌کردند. گاهی نیز دانش‌‌آموزان پول‌توجیبی خود را روی هم می‌گذاشتند و با آن اقدام به خرید یک هدیه مشترک می‌کردند و در تمام این موارد اقدام دانش‌‌آموزان کاملا اختیاری بود، ولی متأسفانه چندسالی است که رویه خاصی باب شده است و در برخی از این مدارس، مسئولان یا نمایندگان اولیاومربیان، با الزام و اجبار دانش آموزان به جمع‌آوری مقدار مشخصی پول یا خرید هدیه‌ای خاص مثل کارت هدیه، سکه یا... علاوه‌بر زیر سوال بردن شأن معلمان، موجب نارضایتی اولیای دانش‌آموزان نیز شده‌اند.در همین زمینه مادر یکی از دانش‌آموزان به خبرنگار ما می‌گوید: فرزندم در یکی از مدارس دولتی تحصیل می‌کند. باور کنید از ابتدای سال تحصیلی، نماینده اولیاومربیان کلاس فرزندم به بهانه‌های مختلف از اولیا وجه نقد دریافت می‌کند. این‌بار هم در آستانه روز معلم و در گروهی که در یکی از شبکه‌های مجازی راه‌اندازی کرده، مبلغ ١٠٠هزار تومان از هر دانش‌آموز به‌منظور تهیه هدیه روز معلم درخواست کرده است.

وی ادامه می‌دهد: در کلاس فرزندم بیشتر از ٣۵دانش‌آموز حضور دارند و این یعنی با اجبار به جمع‌آوری این مبلغ، ۵/٣میلیون تومان برای قدردانی از معلم کلاس، پول جمع می‌شود.

وی بیان می‌کند: تردیدی در شأن والای معلمان نیست اما اجبار به پرداخت مبلغی خاص در مدرسه دولتی، آن‌هم برای اولیایی که خیلی‌ از آن‌ها توان پرداخت این مبلغ را ندارند، دور از انصاف است.

مادر یکی دیگر از دانش‌آموزان در یکی از مناطق کم‌برخوردار حاشیه شهر نیز به خبرنگار ما می‌گوید: متأسفانه میان نمایندگان کلاس پسرم و چند کلاس دیگر در جمع‌آوری هزینه برای خرید هدیه روز معلم، چشم‌وهم‌چشمی صورت می‌گیرد و با وجود اینکه این نکته را به مسئولان مدرسه هم گوشزد کرده‌ام، آن‌ها سکوت کردند و اقدامی انجام ندادند.

 

تعیین مبلغ هدیه برای روز معلم

پدر یکی از دانش‌آموزان که فرزندش در مدرسه‌ای خصوصی در بولوار احمدآباد تحصیل می‌کند، نیز می‌گوید: در ابتدای سال تحصیلی که برای ثبت‌نام فرزندم به این مدرسه مراجعه کردم، ٣میلیون و ٨۵٠هزار تومان پرداخت کردیم و مدیر مدرسه نیز ادعا کرد که تا آخر سال هیچ هزینه‌ای دریافت نخواهد کرد. او بیان می‌کند: سه نفر از مادران به‌نمایندگی از اولیای کلاس درس فرزندم، مسئولیت رسیدگی به مسائل کلاس را برعهده گرفتند. در این میان یکی از والدین، پیگیر برپایی جشن‌های کلاس شده است. یک روز جشن تولد فرزندانمان، یک روز جشن شب یلدا و حالا هم که به روز معلم نزدیک شده‌ایم، مبلغ ١٠٠هزار تومان را برای برگزاری جشن روز معلم تعیین کرده است.

 

پاکت‌های پول برای هدیه روز معلم

پدر یکی از دانش‌آموزان که پسرش در دبستان... در خیابان توحید تحصیل می‌کند، نیز می‌گوید: بعد از تعطیلات عید که پسرم به مدرسه رفت، پاکتی را با خود به منزل آورد و اعلام کرد مدیر مدرسه این پاکت را به همه دانش‌آموزان داده و از آن‌ها خواسته است هرکدام ۵٠هزار تومان به‌عنوان هدیه روز معلم داخل آن بگذارند و تحویل او بدهند.

دانش‌آموزی که در کلاس هفتم یکی از مدارس دولتی در خیابان گاز تحصیل می‌کند، نیز می‌گوید: مدرسه ما برای تهیه هدیه روز معلم و برگزاری جشن، اعلام کرده است هرکس تمایل دارد، مبلغ ١۵هزار تومان به مدرسه بیاورد تا در روز معلم همه درکنار هم شاد باشیم.

او ادامه می‌دهد: مدرسه، ما را برای این کار مجبور نکرد و درعوض، اولیا هم پول بیشتری جمع کرده‌اند تا جشن بهتری در مدرسه برگزار شود.

 

هدیه روز معلم، الزامی نیست

برای پیگیری این موضوع به‌سراغ سخنگوی اداره کل آموزش‌وپرورش استان می‌رویم. مهدی مجیدی‌فرد در این‌باره می‌گوید: هیچ مجوزی برای دریافت وجه از دانش‌آموزان به منظور تهیه هدیه روز معلم وجود ندارد و مدارس مجاز نیستند برای برگزاری جشن روز معلم، از اولیا هزینه‌ای دریافت کنند. وی ادامه می‌دهد: مقام و جایگاه معلم نه‌تنها از طرف دانش‌آموزان بلکه ازطرف تمام ارکان جامعه باید قدردانی و تجلیل شود اما نباید با انجام کارهای ناشایست، این جایگاه را خدشه‌دار کنیم و زیر سوال ببریم.وی بیان می‌کند: ممکن است در مدارس، انجمن اولیا به‌صورت اختیاری قصد برپایی جشن و تهیه هدیه روز معلم را داشته باشند، زیرا آن‌ها نمایندگان والدین مدرسه هستند، اما درهرصورت انجام هرکاری باید با رضایت والدین و هماهنگی مدیر مدرسه باشد.

مجیدی‌فرد بیان می‌کند: در برخی مدارس شاهد این حرکت خداپسندانه بودیم که معلمان مدرسه، هزینه‌هایی را که قرار بود صرف خرید هدیه و برپایی جشن روز معلم شود، برای کمک به سیل‌زدگان اهدا کردند.

سخنگوی اداره کل آموزش‌وپرورش استان تأکید می‌کند: درصورتی‌که اولیا شکایت و انتقادی از الزام به تهیه هدیه روز معلم در مدارس فرزندان خود داشته باشند، می‌توانند با مراجعه حضوری به اداره ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات و تماس با شماره٣٢٢٢٢١٠٣ شکایات و انتقادات خود را مطرح

کنند. وی می‌افزاید: در کلاسی که خود اولیا، نماینده کلاس انتخاب می‌کنند، نیز مشکلات را باید با مدیر مدرسه مطرح کنند و این مسئله در حیطه کاری اداره‌کل آموزش‌وپرورش نیست. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی