کد خبر : 97647
/ 07:29

اصلاح قانون نظام صنفی در مجلس

وجود ٣ میلیون واحد صنفی در کشور و ریشه‌دار بودن واحدهای صنفی در نظام توزیعی کشور نقش مهمی را برای اتاق‌های اصناف در اقتصاد کشور ایجاد کرده است.

اصلاح قانون نظام صنفی در مجلس

شهرآرا آنلاین - سلطانی| اتاق‌های اصناف پارلمان بخش خصوصی در اقتصاد کشور هستند و با قدرت چانه‌زنی و بدنه‌ای که در اختیار دارند، یکی از بازیگران اصلی در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شوند. اجلاس هیئت نمایندگان اتاق اصناف ایران و کمیسیون‌های این هیئت یکی از رویدادهای مهم و تأثیرگذار در همین رابطه است. روز گذشته سومین اجلاس از هفتمین دوره هیئت نمایندگان اتاق اصناف ایران با دستور کار انتخاب اعضای کمیسیون‌های آن در مشهد برگزار شد. این اجلاس هر ٣ ماه برگزار می‌شود و موضوعات مهمی مثل بررسی تراز بودجه اتاق اصناف ایران جزو دستور جلسات آن است. رئیس اتاق اصناف ایران در این اجلاس در خصوص بررسی‌های صورت‌گرفته برای اصلاح قانون نظام در اجلاس نمایندگان اتاق ایران گفت: پس از تصویب قانون نظام صنفی در سال ٩٢ ایرادات زیادی به این قانون وارد شد. اگر قرار بود اصلاح این قانون از طریق ارائه لایحه به مجلس پیگیری شود، رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار زمان‌بر می‌شد و ممکن بود در این دوره از مجلس شورای اسلامی به سرانجام نرسد. در همین راستا با توجه به توافقی که با کمیسیون‌های مرتبط در مجلس انجام شده، پیشنهادهای اصلاحی در قانون نظام صنفی در قالب طرح به مجلس ارائه شده است. سعید ممبینی درباره این اصلاحات توضیح داد: در قانون نظام صنفی عضویت هر فرد در هیئت رئیسه اتحادیه‌های صنفی به ٢ دوره محدود شده، یکی از موارد اصلاحی در طرح برطرف کردن این محدودیت است. همچنین طبق قانون هیئت رئیسه هر اتحادیه صنفی متشکل از ۵ نفر است؛ این درحالی است که در بسیاری از شهرستان‌ها اتحادیه‌ها برای تأمین این تعداد دچار مشکل هستند و یکی از طرح‌های پیشنهادی این است که تعداد اعضای هیئت رئیسه به ٣ نفر کاهش پیدا کند.

 

﷯ برگزاری نمایشگاه‌های عرضه با صلاح‌دید اتاق‌های اصناف

ممبینی در ادامه افزود: دیگر موضوع مورد بحث در اجلاس سوم نقش اصناف در تعدیل قیمت‌ها و ایجاد ثبات در بازار بود. البته معتقدیم اصناف در قیمت‌گذاری بسیاری از کالاهای اساسی تنها نقش توزیعی دارند و نوسانات قیمتی در این قسم از کالاها به خاطر تأمین نشدن به موقع بوده است. وی با اشاره به لزوم ایجاد آرامش در بازار ماه مبارک رمضان ادامه داد: اگر کالاهای اساسی به موقع تأمین شود، آرامش و ثبات قیمت در بازار ایجاد می‌شود، چراکه اصناف را برای انجام این مهم سازماندهی کرده‌ایم و مشکلی در این زمینه به وجود نخواهد آمد. رئیس اتاق اصناف ایران درخصوص برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا پیش از ماه مبارک رمضان نیز گفت: امروز در اجلاس نمایندگان اتاق اصناف ایران تصویب شد که اتاق‌های اصناف بنا به صلاح‌دید و شرایط بومی‌شان با هماهنگی استانداران و رؤسای سازمان‌های صمت در استانشان، نمایشگاه عرضه مستقیم را پیش از ماه مبارک رمضان برگزار کنند و یا طرح‌های فروش فوق‌العاده را سامان دهند. البته این به معنی برگزاری این نمایشگاه در سراسر کشور نیست و ممکن است برخی از اتاق‌های اصناف با توجه به شرایط شهرشان چنین برنامه‌ای نداشته باشند. ممبینی با اشاره به طرح‌های نظارت بر بازار در اتاق اصناف گفت:در آستانه ماه مبارک رمضان طرح تشدید بازرسی اصناف را در سراسر ایران خواهیم داشت و با متخلفانی که کالاها را بیش از قیمت مصوب می‌فروشند برخورد خواهد شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی