کد خبر : 97649
/ 07:32
اظهارات دکتر قاسمی، فوق‌تخصص خون و آنکولوژی درباره پیوند مغز استخوان

درمان ۶٠ نوع بیماری با سلول‌های بنیادی

شاید هنوز خیلی‌ها با کاربردهای درمانی سلول‌های بنیادی آشنا نباشند، اما سلول‌های بنیادی را می‌توان یک درمانِ معجزه‌گر دانست که امروزه می‌توان تا ۶٠‌نوع بیماری را از‌طریق آن درمان کرد.

درمان ۶٠ نوع بیماری با سلول‌های بنیادی

شهرآرا آنلاین - شاید هنوز خیلی‌ها با کاربردهای درمانی سلول‌های بنیادی آشنا نباشند، اما سلول‌های بنیادی را می‌توان یک درمانِ معجزه‌گر دانست که امروزه می‌توان تا ۶٠‌نوع بیماری را از‌طریق آن درمان کرد. یکی از منابع سلول‌ بنیادی خونِ بند ناف است.

برای اهدا سلول‌های بنیادی مرکزی به نام پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی در مشهد داریم. افراد عضو این بانک می‌شوند و اطلاعات خود را می‌دهند. زمانی‌که فرد بیماری در هر جای ایران در خانواده‌اش دهنده نداشته باشد، اطلاعات سایر دهنده‌ها را بررسی می‌کنند. این مراکز در‌نهایت جمع‌آوری و تبدیل به بانک سلول‌های بنیادی می‌شوند.

مرکز پیوند مغز استخوان در ایران زیاد است، اما مشهد جزو سه مرکزی است که در درمان بیماری‌ها از‌طریق پیوند، تنوع دارد. مشهد، جزو اولین مراکزی بود که از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های زانو استفاده کرد. 

در همین زمینه برای گفت‌وگو با دکتر علی قاسمی، دبیر ستاد سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مطبش می‌روم. سالن انتظار جایی برای نشستن ندارد و حتی چندنفری سرِ پا منتظر هستند نوبتشان برسد. بچه‌های کوچک ماسک‌هایی به صورت دارند که روی آن چهره‌های عروسکی کشیده شده است. دیدن کودکانِ بیمار به هیچ‌وجه صحنه خوشایندی نیست، اما سلول‌های بنیادی، روزنه امیدی است که موجب شده پدر و مادرهایشان از درمان ناامید نباشند.

وی که فوق‌تخصص خون و آنکولوژی کودکان، پیوند سلول‌های بنیادی و مغز استخوان را دارد، می‌گوید: اکنون با استفاده از سلول‌های بنیادی یا همان پیوند مغز استخوان می‌توان ۵٠ تا ۶٠بیماری را درمان کرد. یک دسته از آن‌ها، بیماری‌های سرطانی از‌جمله سرطان‌های خونی و غیرخونی است.

به گفته وی، پیوند مغز استخوان برای فردی که به‌صورت ژنتیکی کم‌کاری مغز استخوان دارد یا افرادی که استخوانشان ایراد ندارد اما در بدنشان مشکلاتی دارند، بیمارهایی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند، کاربرد دارد.

 

درمان ١٨ نوع بیماری با سلول‌های بنیادی در مشهد

وی بیان می‌کند: به‌طور کلی در مشهد ١٨‌نوع بیماری را با این روش درمان کرده‌ایم. درمان‌ها در سطح کشور بی‌نظیر نبوده، اما کم‌نظیر است. 

قاسمی بیان می‌کند: اولین مراکزی که پیوند سلول‌های بنیادی را در بیماران قلبی شروع کردند، در مشهد و تهران بودند. 

وی ادامه می‌دهد: در ابتدا این کار به‌صورت تحقیقاتی صورت می‌گرفت اما اکنون به درمان رسیده است. در بقیه حیطه‌های پزشکی اجازه نداریم از این راه برای درمان عموم مردم استفاده کنیم. بقیه جنبه‌ها تحقیقاتی است؛ هرچند در کشور ما ممکن است در بعضی موارد این کار را انجام بدهند که علمی نیست.

این فوق‌تخصص خون و آنکولوژی کودکان با اشاره‌به اینکه اولین پیوند سلول‌های بنیادی در دنیا برای انسان سال‌١٩۵٨ انجام شده است، ادامه می‌دهد: اولین پیوند سلول‌های بنیادی در ایران حدود ٢٠‌سال قبل و اولین پیوند در مشهد نیز در سال‌١٣٩١ انجام شده است. اولین بیماری که از سلول‌های بنیادی برای او استفاده کردیم، یک بیمار فلج مغزی بود. با اینکه درمان این بیماری در ایران و دنیا از این طریق انجام می‌شود، هنوز یک پروژه تحقیقاتی است.

وی می‌گوید: پیوند سلول‌های بنیادی می‌تواند از‌طریق خانواده و از بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی باشد یا از طریق خون بندِ ناف که ذخایر آن در بانک خون ایران وجود دارد. می‌توان از مغز استخوان خود فرد یا از چربی نیز استفاده کرد.

 

در مشهد بانک بندِ ناف نداریم

قاسمی اضافه می‌کند: در جهاد دانشگاهی مشهد بانک بند ناف نداریم. اما بانک بند ناف رویان در همه جای ایران شعبه دارد که بند ناف را نگه می‌دارند و برای استفاده ارسال می‌کنند؛ به‌طور‌مثال اگر در مشهد کسی بخواهد بند ناف بچه‌اش را نگه دارد، می‌تواند به رویان بفرستد تا آن را ذخیره کنند و هر موقع لازم بود از آن استفاده کنند.

قاسمی با بیان اینکه پذیره‌نویسی به‌صورت گسترده در مشهد و به‌طورکلی کشورمان انجام نشده است، می‌گوید: علت آن محدودیت منابع مالی است؛ چون اگر کسی بخواهد سلول‌های بنیادی اهدا کند از نظر قانونی نباید از او پول دریافت شود، اما باید برای آزمایش‌ها نزدیک‌به یک‌میلیون تومان هزینه بگیریم. فعلا حدود ١۵٠٠‌نفر اهداکننده در مشهد و در ایران حدود ۶٠‌هزار نفر اهداکننده داریم، اما این تعداد در دنیا بیش‌از ٣٠‌میلیون‌نفر است. ما می‌توانیم از سلول بنیادی در دنیا نیز استفاده کنیم، اما باید ٢٠ تا ٣٠هزار دلار پول بدهیم.

 

درمان ١۴٠ بیمار از‌طریق پیوند مغز استخوان در مشهد

وی با اشاره‌به اینکه عمل‌های پیوند در بیمارستان منتصریه انجام می‌شود، بیان می‌کند: از سال‌٩١ تا‌کنون حدود ١۴٠‌بیمار از‌طریق سلول‌های بنیادی در مشهد درمان شده‌اند. دوست داریم بیماران بیشتری را درمان کنیم، اما مشکل فضای فیزیکی داریم. تعداد تخت‌هایمان کم است، وگرنه از نظر امکانات آزمایشگاهی، سخت‌‌افزاری وسایل و تجهیزات هیچ‌گونه مشکلی نداریم.

قاسمی بیان می‌کند: تا حدود دو‌سال قبل، هزینه پیوند بسیار زیاد بود و بیمه‌ها آن را قبول نمی‌کردند. در دنیا هزینه پیوند بسته به نوع آن، بین ۵٠٠‌هزار دلار تا یک‌میلیون دلار است. اما دو سالی است که بیمار برای پیوندش پولی پرداخت نمی‌کند، اما باید هزینه دارو و آزمایش‌های قبل و بعد‌از پیوند را خودش بپردازد. این هزینه‌ها مقداری برای بیماران سنگین است،البته اگر به‌نسبت نوع بیماری بسنجیم هزینه‌ها زیاد نیست؛ یعنی اگر بیمه‌ها وارد این قضیه شوند، فردی که سرطان خون داشته باشد، به‌جای اینکه ٢٠‌بار بستری شود و برای هر بار بستری حدود ١٠‌میلیون بپردازد که ٢٠٠‌میلیون تومان می‌شود، مثلا به‌جای آن حدود ۵٠‌میلیون برای پیوند به بیمارستان می‌دهد که از نظر اقتصادی به نفعش است. اما متأسفانه بیمه‌ها به موضوع اقتصاد درمان نپرداخته‌اند.

وی می‌گوید: می‌توان گفت پیوند سلول‌های بنیادی، درمانی معجزه‌گر است و بیماری را که امیدی به زندگی ندارد، به زندگی برمی‌گرداند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی