کد خبر : 97688
/ 07:20

آیین‌نامه فرسوده منابع انسانی

شیوه‌نامه‌‌های قدیمی باعث برخورد سلیقه‌ای با انعقاد قرارداد نیروی انسانی در مدیریت شهری شده است

آیین‌نامه فرسوده منابع انسانی

شهرآرا آنلاین - سارا رنگیان -  نشست مدیران کل منابع انسانی ٨ شهر کشور دومین نشست اردیبهشت‌ماهی مدیران حوزه کلان‌شهری در مشهد به حساب می‌آید که با هدف تبادل نظر در حوزه منابع انسانی، بهبود فرا‌یندهای اجرایی، توسعه راهکارها و رفع چالش‌های پیش‌رو، اتخاذ تصمیم در حوزه بهبود سیستم جبران خدمات کارکنان شهرداری‌ها و ‌اقدامات مورد نیاز دیگر برگزار شده است.

مدیرکل دفتر نوسازی، تحول اداری و فناوری اطلاعات سازمان همیاری شهرداری‌های کشور در این همایش یک‌روزه که با حضور مدیران کل منابع انسانی شهرهای تهران، کرج، اهواز، قم، شیراز، اصفهان و تبریز برگزار شد با بیان اینکه باید بررسی کرد نیروهای انسانی به سرمایه‌های سازمانی یک سازمان تبدیل شده‌اند یا نه گفت: هر زمان دولت افزایش حقوقی دارد، وزارت کشور و سازمان اداری استخدامی تکلیف دارد متناسب با این افزایش برای سازمان شهرداری‌ها به صورت هم‌زمان اقدام کند.

کرکه‌آبادی با اشاره به بالا بودن تنوع مدل‌های استخدامی‌ها افزود: باید برای این منظور چاره‌اندیشی کرد. 

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد هم در این نشست از ‌به‌روزرسانی نشدن آیین‌نامه منابع انسانی شهرداری‌ها طی ٣ دهه گذشته انتقاد کرد و گفت دچار محدودیت در انعقاد قرارداد هستیم و در هر شهر، به تناسب سلیقه نهادهای نظارتی، با نحوه انعقاد قرارداد برای منابع انسانی، متفاوت برخورد شده است. این امر به این دلیل است که آیین‌نامه منابع انسانی شهرداری‌ها ٣ دهه است ‌به‌روزآوری نشده است.‌به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، شهریار آل‌شیخ با اشاره به اینکه این نشست فرصت انتقال تجربه و چاره‌اندیشی را فراهم آورده است افزود: باید برای حل مسائل از روش‌های بهینه استفاده کنیم و فعالیت‌های جمعی را به عنوان فعالیت‌های صنفی و گروهی انجام دهیم تا درباره مقررات موجود به طور مشترک تصمیم بگیریم.

 

انباشت منابع انسانی و فربهی سازمان‌ها

آل شیخ با بیان اینکه در گذشته نیز چندگانگی موضوعات مرتبط با منابع انسانی وجود داشت افزود: در این راستا امروز شاهد انباشت منابع انسانی هستیم و این منابع هم مازاد بر نیاز است و بدنه سازمانی را فربه کرده است.

او با بیان اینکه منابع انسانی مازادی که کاری برایشان تعریف نشده است فرایندهای اداری را پیچیده می‌کنند افزود: برای مثال، اگر قرار باشد برلین با مشهد در حوزه منابع انسانی مقایسه شود، چندین برابر منابع انسانی برلین، در مشهد استخدام شده‌اند.آل‌شیخ در ادامه با اشاره به اینکه به رغم وظایف متفاوت، سازمان شهرداری فربه است، گفت که از طرف دیگر، به لحاظ دانش تخصصی و ساز و کارها دچار چالش هستیم. او با تأکید بر اینکه در تعریف فرایندها همچنان دچار مشکل هستیم‌ افزود: در بسیاری از حوزه‌ها نیازمند حضور منابع انسانی بسیار نیستیم.آل شیخ با اشاره به اینکه حوزه مقررات و قوانین نیز دچار مشکل است‌ گفت: در یک اتاق، همکارانی هستند که با تخصص یکسان و وظایف یکسان، قرارداد و حقوق متفاوت دارند. این تمایز در سازمان پذیرفتنی نیست.او با بیان اینکه هم‌اکنون اصلاح قراردادها دچار مشکل شده است و پرداختی‌ها به شهرداری بسیار کم می‌باشد، از جبران این موارد با پرداخت رفاهیات خبر داد.آل‌شیخ با اشاره به اینکه با تلاش‌های شکل‌گرفته در این دوره، تعامل خوبی میان سازمان‌ها به وجود آمده است، ابراز امیدواری کرد مشکلات سازمان‌دهی و چارت‌بندی حل شود.آل‌شیخ با اشاره به اینکه شیوه‌نامه آیین‌نامه استخدامی تدوین شد و با مصوبه هیئت دولت موضوع در دست بررسی است افزود: در ٢ ماه گذشته نیز جهانگیری، معاون اول جمهوری، ٢ بار دستور لازم را صادر کرد. امیدواریم اتفاقات خوبی در این زمینه در مورد همکارانمان در شهرداری بیفتد.مدیرکل منابع انسانی شهرداری مشهد هم در این مراسم با تأکید بر ضرورت حفظ سرمایه اصیل نیروی انسانی به منظور بهره‌وری سازمانی گفت که مهم‌ترین سرمایه مدیریت شهری در شهرداری، همدلی هم‌اندیشی و پویایی منابع و نیروهای انسانی است. در مشهد، پویایی موج می‌زند و این سرمایه اصیل را باید حفظ کرد و در راستای کم کردن دغدغه‌های کارکنان و ایجاد فرایندهای مثبت و اثربخش و توسعه کارها گام برداشت.زری جراح افزود: هیچ چیزی نمی‌تواند جایگزین نیروی انسانی ماهر شود و باید برای این نیروهای خلاق خدمت‌رسانی کرد و کوشید به نحوی برنامه‌ریزی کرد تا این نیروها با خلاقیت به انجام امور محوله بپردازند و برای سازمان مؤثر واقع شوند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی